Parasport Danmark er Årets Specialforbund 2023

På Danmarks Idrætsforbunds (DIF) årsmøde lørdag d. 29. april var det Parasport Danmark, der modtog salens hyldest og en pengegave på 100.000 kr. efter at have vundet afstemningen om Årets Specialforbund 2023.
"Det her er en meget stor anerkendelse af vores arbejde i Parasport Danmark. Vi er på en lang rejse og mission om at skabe de bedste muligheder og rammer for, at personer med handicap og særlige behov kan dyrke idræt og motionere i sociale attraktive fællesskaber. Det arbejder vi på hver dag, og derfor er vi naturligvis ekstremt glade for den her pris," siger John Petersson, formand i Parasport Danmark:
Prisen blev overrakt af DIF's næstformand, Thomas Bach, og han fremhæver især Parasport Danmarks indsats for børn og unge med fysiske handicap og deres fokus på mangfoldighed.
”Parasport Danmark arbejder målrettet for at skabe trygge idrætsfællesskaber for børn og unge med fysiske handicap og bygger bro videre til det almene foreningsliv. Samtidig rekrutterer de både frivillige og administrative medarbejdere ud fra et mangfoldigt fokus. Jeg vil gerne ønske et stort tillykke til Parasport Danmark – det er meget velfortjent, at de vinder prisen som Årets Specialforbund 2023,” siger Thomas Bach.
Parasport Danmark har ifølge indstillingen arbejdet målrettet inden for følgende områder:
- Tiltrækning og fastholdelse af medlemmer: Parasport Danmark har i 2022 videreudviklet sit børne- og ungekoncept Rising Stars, som tilbyder et trygt idrætsfællesskab til børn og unge med fysiske handicap i alderen 7- 15 år og hjælper unge atleter ud i det almene foreningsliv.
- Tværidrætsligt samarbejde: Parasport Danmark har i 2022 fortsat sit samarbejde med en række specialforbund, som forbundet har partnerskabsaftaler med.
- Samfundsansvar: Parasport Danmark har i 2022 fået udviklet en rapport, der har identificeret faktorer, der kan være barrierer for, at personer med handicap deltager i idræt, og rapporten har bidraget med løsninger til det videre arbejde.
- Mangfoldighed: Parasport Danmark har arbejdet målrettet med mangfoldighed i rekrutteringen af frivillige trænere og medlemmer til forbundets udvalg og bestyrelse samt i forbundets administration, hvor der er stor andel af ansatte, der er ansat i fleks- og skånejob.
DIF’s bestyrelse har nomineret de tre forbund på baggrund af de indkomne indstillinger. De tre nominerede blev på årsmødet præsenteret af DIF’s formand, og vinderen blev herefter fundet ved en elektronisk afstemning blandt alle stemmeberettigede.
Tidligere vindere
Prisen har været uddelt fem gange tidligere, og her er vinderne:
- 2022: Dansk Automobil Sports Union
- 2021: Danmarks Ishockey Union
- 2020: Bueskydning Danmark
- 2019: Dansk Arbejder Idrætsforbund
- 2018: Danmarks Basketball Forbund
Yderligere kommentarer:
John Petersson, formand i Parasport Danmark: 20 40 39 60
Thomas Bach, næstformand i DIF: 22 78 96 69
Nøgleord
Kontakter
Jacob AndersenKommunikationskonsulent
Tlf:24411213jaa@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.700 idrætsforeninger og godt 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF: Skab merværdi i de nye skove11.12.2025 10:20:31 CET | Pressemeddelelse
Idræts- og friluftslivet glemmes ofte i de mange aktuelle skovrejsningsprojekter landet over. Det mener DIF, som i dag afholder konferencen ’Skovrejsning og friluftsliv’ sammen med Lokale og Anlægsfonden og Klimaskovfonden.
Gidsel kan blive Årets Sportsnavn 202510.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Verdens bedste håndboldspiller, Mathias Gidsel, har haft et formidabelt 2025. Derfor gør han nu cykelrytteren Mads Pedersen selskab i kampen om titlen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Den tredje og sidste finalist offentliggøres 17. december.
Herrelandsholdet i håndbold, 4 km. holdet i banecykling og ishockeylandsholdet nomineret til Årets Hold 20258.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det er tre meget stærke nominerede, der kæmper om at vinde prisen som Årets Hold. Håndboldherrerne, banelandsholdet i 4 km. forfølgelsesløb og ishockeylandsholdet har hver især skrevet sportshistorie i 2025. Kåringen finder sted ved DR’s store gallashow SPORT 2025 den 3. januar i Jyske Bank Boxen i Herning.
Ny undersøgelse: Tidlig kropslig dannelse er afgørende for et aktivt liv3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den motoriske udvikling i de tidlige år har stor betydning for vores idrætsaktivitet, viser en ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Et godt lokalt samarbejde mellem idrætsforeninger og dagtilbud er nøglen til at få flere med, mener DIF.
Mads Pedersen er første finalist i kampen om at blive Årets Sportsnavn 20253.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en sæson præget af rekorder, trøjer og store triumfer er Mads Pedersen nu den første af tre finalister til at vinde prisen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

