Pandemien har fået flere til at holde ferie hjemme i Danmark
5.4.2022 06:10:00 CEST | Meresalg Marketing | Blog

Pandemien har medført, at danskernes rejsevaner har ændret sig. Det har nemlig betydet, at mange har valgt at holde deres ferie hjemme i Danmark i de år, hvor pandemien har raset.
Meget tyder på, at det hos flere danskere har betydet, at de har fået øjnene op for, at Danmark er et rigtig skønt land, der har meget at byde på, når det kommer til at holde ferie.
Stor forskel på, hvordan danskerne holder ferie
På trods af, at rigtig mange danskere har valgt at holde ferie i Danmark, er det ikke ensbetydende med, at alle har holdt deres ferier på samme vis.
Tværtimod er der stor forskel på, hvordan danskerne foretrækker at holde ferie. Der er mange, der er vilde med at leje et sommerhus i et roligt område, mens andre foretrækker en tur til København.
Ikke desto mindre har mange valgt at blive i Danmark for at holde ferie. Og det er faktisk også noget, der har været gældende på tidspunkter, hvor det har været muligt at rejse ud af landet.
Især wellnessophold har været et hit
Danskerne har altid været glade for wellnessophold. Netop af denne grund er der mange hoteller i Danmark, der har valgt at investere i en skøn wellnessafdeling til deres gæster.
I løbet af pandemien er der rigtig mange danskere, der har valgt at tage afsted på et sådant ophold, da det giver gode forudsætninger for ro og afslapning.
Derfor er der bestemt blevet afholdt rigtig mange wellness ophold Sjælland i den tid, hvor pandemien har stået på. Det skyldes særligt, at mange har set det som et skønt afbræk fra hverdagen, hvor der har været meget fokus på coronavirus, smittespredning m.m.
Ikke sikkert tendensen fortsætter
Selvom vi i Danmark har kunne ophæve samtlige restriktioner, er det ikke sådan, det forholder sig i hele verden.
Det vil sige, at der fortsat er begrænsede muligheder for at rejse på ferie, hvis man ikke vil være underlagt restriktioner. Det kan få den betydning, at tendensen med at holde ferie i Danmark kommer til at fortsætte.
Det er dog vanskeligt at spå om, da flere og flere lande begynder at lempe eller helt fjerne deres restriktioner. Det er selvfølgelig noget, der giver et større incitament for at rejse ud i verden.
Billeder
Information om Meresalg Marketing
Følg pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Kioskturen er blevet til en pakke ved døren15.9.2026 10:31:50 CEST | Pressemeddelelse
Den klassiske kiosktur, et hurtigt stop på vej hjem efter en kold sodavand og en pose chips, er ved at få en digital afløser. Over hele landet bestiller danskere i stigende grad netop de varer, de før tog med fra kiosken, tanken eller den lille købmand på hjørnet, som samlede leverancer til døren. Kasser med sodavand, familieposer med slik, snacks til weekenden og de små dagligvarer, der altid slipper op på det forkerte tidspunkt, lander nu i pakkeshoppen eller på dørmåtten.
Mandag aften bliver den dyreste time siden 2024 — elprisen eksploderer13.9.2026 21:03:32 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 14. september rammer den danske elpris sit højeste niveau i 21 måneder. Ifølge tal fra elberegner.dk lander timen kl. 19:00-20:00 på 6,90 kr./kWh i Vestdanmark – den dyreste enkelttime i Danmark siden 12. december 2024. Samme dag koster strømmen kun 1,42 kr./kWh kl. 16:00, næsten 5 gange mindre. Se hele døgnets priser her.
Flere tagtyper under samme tag: Tagfirmaet ApS lægger forskellige typer tage i København og omegn10.9.2026 17:55:31 CEST | Pressemeddelelse
Skal det gamle tag skiftes ud med et nyt, er der flere muligheder at vælge imellem. Hos Tagfirmaet ApS har de specialiseret sig i lægning af nye tage og arbejder blandt andet med tegltag, betontag, eternittag, ståltag og skifertag.
Nye falske APCOA-domæner er i omløb: bedrageri.com samler overblikket10.9.2026 08:12:10 CEST | Pressemeddelelse
Bølgen af falske sms'er i APCOA's navn har kørt i Danmark siden foråret, og den er ikke aftaget. Domænerne bag skifter hurtigere ud, end en enkelt advarsel kan følge med, og derfor er de adresser, der indtil videre er blevet offentliggjort, nu samlet ét sted sammen med den regel, der afgør, om en adresse er ægte. Overblikket er skrevet til de bilister, der får beskeden midt i en travl dag.
Finanstilsynet stopper Inpays nye kunder i online spil9.9.2026 09:39:08 CEST | Pressemeddelelse
Finanstilsynet har sat en midlertidig stopper for, at Inpay kan etablere nye erhvervskunder inden for online spil. Afgørelsen retter sig mod betalingsinstituttets kontrol med erhvervskunder og ikke direkte mod danske spillere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

