Pålagt covidtest i fritiden tæller som arbejdstid

At lade sig teste for covid19 i fritiden skal tælle som arbejdstid – hvis det er din arbejdsgiver, der har pålagt dig at tage testen.
Det viser en sag, som Fagbevægelsens Hovedorganisation har vundet for Dansk Sygeplejeråd.
I den konkrete sag modtog en gruppe raske og symptomfrie sygeplejersker ansat på Sjællands Universitetshospital i Roskilde sms og arbejdsmail sommeren 2020 om, at der var konstateret covid19-smitte på deres afdeling.
I beskeden fik sygeplejerskerne besked om, hvornår de skulle lade sig teste som led i smitteopsporing.
Arbejdsgiveren har disponeret over medarbejdernes fritid
Arbejdsretten finder, at Region Sjælland som arbejdsgiver har disponeret over medarbejdernes fritid på en måde, der gør, at den tid, sygeplejerskerne har brugt på test, skal anses som arbejdstid.
Pålægget om test var en udmøntning af Sundhedsstyrelsens retningslinjer – men det ændrer ikke ved, at der var tale om et tjenstligt pålæg, fastslår Arbejdsretten.
Spørgsmålet om honorering sendt videre
Dansk Sygeplejeråd havde ønsket, at Region Sjælland skulle honorere sygeplejerskerne efter deres arbejdstidsaftale om bl.a. overarbejde, tilkald og inddragelse af fridøgn.
Men spørgsmålet om honorering er endnu ikke afgjort.
Arbejdsretten fastslog, at det spørgsmål beror på en fortolkning af den konkrete arbejdstidsaftale, og den slags spørgsmål afgøres ved faglig voldgift, med mindre parterne kan indgå en aftale.
Offshore-medarbejdere pålagt test
FH fører i øjeblikket en lignende faglig voldgiftssag om honorering for pålagte tests i fritiden – den handler om offshore-medarbejdere, der blev pålagt at lade sig teste og gå i selvisolation indtil afrejse.
Medarbejderne vil have tiden til test og isolation medregnet som arbejdstid, der honoreres efter overenskomsten.
Arbejdsgiveren mener omvendt ikke, at medarbejderne skal honoreres for tid brugt på test og isolation.
Kontakter
Mette LøvgrenJournalist
presse, 3224 6272
Billeder

Links
Information om FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
FH: Nye epx-anbefalinger bringer os tættere på en virkelig god ny gymnasieuddannelse15.12.2025 13:08:58 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i februar præsenterede regeringen, SF og Dansk Folkeparti den længe ventede reform af ungdomsuddannelserne. Særligt den nye erhvervs- og professionsrettede gymnasieuddannelse, epx, løb med opmærksomheden. I dag har den ekspertgruppe, der siden april har arbejdet med anbefalinger til indholdet af epx, offentliggjort sine anbefalinger. Nanna Højlund, der er næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH), ser rigtig gode elementer. ”Epx skal som ungdomsuddannelse være en ’puslespilsbrik’, der skal passe til alle de forskellige erhvervs- og professionsrettede uddannelser, den forbereder de unge til. Og i det lys har ekspertgruppen nogle stærke bud. De rammer hovedet på sømmet, når det gælder deres blik på dannelse og et nyt begreb om ”gørelyst”, som skal gennemsyre alle fag,” siger Nanna Højlund. Ekspertgruppen har haft til opgave at komme med anbefalinger til at skabe en ny identitet med nyt fagligt indhold og god struktur for den nye gymnasieuddannelse, der kombinerer teori
FH-udspil: Voksenuddannelserne i epx-reform skal stå i egen ret11.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når VUC skal flytte ind på erhvervsskolerne, må voksenuddannelserne ikke ende som en parentes, lyder det fra FH’s næstformand Nanna Højlund. Derfor præsenterer FH 10 forslag til, hvordan de almene voksenuddannelser kommer styrket ud af epx-reformen.
FH finder ny forhandlingschef i egne rækker1.12.2025 13:40:37 CET | Pressemeddelelse
Teis Halsboe-Marcussen er blevet udnævnt til ny forhandlingschef i Fagbevægelsens Hovedorganisation, hvor han vil have det overordnede ansvar for forhandlinger med arbejdsgiverne.
FH: Et vigtigt resultat for Danmark med EU-dom om mindsteløn11.11.2025 10:04:46 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har givet Danmark delvist medhold i sagen om mindstelønsdirektivet. FH’s formand er tilfreds med, at EU-Domstolen har sat grænser for EU’s indblanding i lønforhold.
Flere unge får mulighed for fritidsjob med ny trepartsaftale3.11.2025 09:32:30 CET | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation er med til at sætte sidste punktum i en trepartsaftale, der skal bane vejen for, at flere unge mellem 13 og 17 år kan få et job i deres fritid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
