Pædagogs passion for at inspirere børns naturfaglige nysgerrighed belønnes med pris

Børn er nysgerrige, og skal nysgerrigheden fastholdes og blive til et aktiv gennem livet, skal den også næres allerede fra vuggestue- og børnehavealderen.
Netop det ser pædagog Lise Friis Hjelm som en af hendes fornemmeste opgaver, når hun sammen med børnene i Børnehuset Stige i Odense går på opdagelse i naturen og naturvidenskaben. Den undersøgende tilgang til verden er en fundamental del af det at være barn, og når den bliver næret, får børnene lyst til at lære mere om verden omkring dem.
For sin passion for at introducere de helt små børn til den vidunderlige verden, som naturvidenskaben og naturen er, modtager Lise Friis Hjelm nu Novo Nordisk Fondens Naturtematiske Pædagogpris 2022.
»Jeg er virkelig ydmyg omkring at modtage prisen, fordi jeg jo bare laver det, som jeg allerbedst kan lide at lave, og som jeg synes er sjovt og giver mening for både mig og børnene. Men jeg er meget stolt over, at en forælder og min leder har indstillet mig til den her pris. Det er den største anerkendelse, som jeg kan forestille mig,« siger Lise Friis Hjelm.
Novo Nordisk Fondens Naturtematiske Pædagogpris er målrettet engagerede og dygtige pædagoger, der i daginstitutioner giver børn positive oplevelser med natur, tal og teknologi. Prisen er på 150.000 kr., hvoraf 50.000 kr. er en personlig pris, mens 100.000 kr. tilfalder institutionen til udvikling af det pædagogiske arbejde inden for det naturfaglige læreplanstema.
Prisen er opdelt i to priser, én til en pædagog vest og Storebælt og én til en pædagog øst for Storebælt. Læs mere om prismodtagerne øst for Storebælt her.
Børnenes nysgerrighed er i centrum
Lise Friis Hjelms tilgang til arbejdet med det naturfaglige sammen med børnene bunder i hendes egen nysgerrighed, men det er vigtigt for hende, at børnene er med i den undersøgende tilgang til verden.
Børnene har som eksempel fundet ud af, at en citron kan sprænge en ballon, og de har derefter undersøgt, om det skyldes citronens gule farve, den sure saft eller noget ved skrællen.
»Børnene får en oplevelse af, at det er sjovt at være undersøgende, og at de møder nogle voksne, som gerne vil være det sammen med dem. Jeg håber, at det også fremadrettet vil give dem lyst til at være undersøgende, så de kan få gavn af deres naturlige nysgerrighed i skolen,« siger Lise Friis Hjelm.
Netop også nysgerrigheden er i centrum, når Lise Friis Hjelm og resten af personalet i Børnehuset Stige skal beslutte sig for, hvad den del af prisen, som tilfalder institutionen, skal bruges til. Lise Friis Hjelm havde først drømt om at købe nogle magneter, men hun kan godt se, at det kan blive til meget mere end det.
»Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at vi kunne købe en ny ladcykel, så vi får endnu bedre muligheder for at tage børnene ud på opdagelse i naturen eller ned til fjorden,« siger hun.
Alle burde have én som Lise
I Børnehuset Stige er den daglige pædagogiske leder Sanne Worre mere end almindelig glad for at have en pædagog som Lise Friis Hjelm til at varetage børnehavebørnenes nysgerrighed.
Sanne Worre fortæller blandt andet, at Lise Friis Hjelm på eget initiativ udvikler forsøg, som hun kan lave sammen med børnene, og at hun endda har samlet forsøgene i et forsøgskatalog, ”science i børnehøjde”, som er distribueret ud til alle børnehuse i kommunen.
Lise Friis Hjelm har også initieret et programmeringsforløb for de mindste i samarbejde med kommunens indsats omkring Børnene i Robotbyen.
»Lise har en enorm høj faglighed og bruger rigtig meget tid på at tilrettelægge forsøg, som både for hende og børnene er sjove og interessante at lave. Så er hun også dygtig til at få alle de andre pædagoger med, så vi som samlet institution giver børnene nogle fantastiske rammer at stimulere deres nysgerrighed i. Alle burde have én som Lise. Hun er guld værd,« siger Sanne Worre.
Om Novo Nordisk Fondens Naturtematiske Pædagogpris
Novo Nordisk Fondens Naturtematiske Pædagogpris er målrettet engagerede og dygtige pædagoger, der i daginstitutioner giver børn positive oplevelser med natur, tal og teknologi.
Prisen består af en sum på 150.000 kr., hvor 50.000 kr. er en personlig pris, og institutionen modtager de øvrige 100.000 kr. Institutionens andel skal anvendes til udvikling af det pædagogiske arbejde med det naturfaglige læreplanstema, eksempelvis indkøb af udstyr til teknik- eller naturundersøgelser, opgradering af lokaler/udeområde eller efteruddannelse.
Prisen uddeles til en pædagog eller et team efter indstilling fra dennes leder eller institutionsbestyrelse.
Du kan læse mere om prisen her.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Druseberg, Grant Manager, Novo Nordisk Fonden, tlf. 3527 6565
Christian Mostrup, pressechef, Novo Nordisk Fonden, tlf. 30674805.
Billeder
Information om Novo Nordisk Fonden
Novo Nordisk Fonden er en dansk erhvervsdrivende fond etableret i 1924, der støtter videnskabelige, humanitære og sociale formål. Fondens vision er at forbedre menneskers sundhed og samfundets samt planetens bæredygtighed, og den arbejder ud fra en mission om at fremme forskning og innovation inden for forebyggelse og behandling af kardiometabolske og infektionssygdomme, samt bidrage til udviklingen af viden og løsninger, der understøtter den grønne omstilling af samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Novo Nordisk Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Novo Nordisk Fonden
Novo Nordisk Fonden indgår strategisk rammeaftale med Verdenssundhedsorganisationen (WHO) for at fremme global sundhed22.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med aftalen udvider fonden sit eksisterende samarbejde med WHO med en bevillingsramme på op til 380 mio. kr. over de næste fire år.
Lars Rebien Sørensen indtræder i bestyrelsen for Novo Nordisk A/S16.5.2025 13:20:58 CEST | Pressemeddelelse
Novo Nordisk A/S har i dag meddelt, at Lars Rebien Sørensen, bestyrelsesformand for Novo Nordisk Fonden, indtræder i selskabets bestyrelse, i første omgang som observatør. I samme meddelelse oplyste Novo Nordisk A/S, at Lars Fruergaard Jørgensen vil træde tilbage som CEO for selskabet.
Novo Nordisk Fonden støtter oprettelse af nye natur- og skovområder i Danmark25.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den Danske Naturfond og Den Danske Klimaskovfond får i alt 400 mio. kr. til at etablere og beskytte natur- og skovområder i Danmark. Bevillingerne er en del af de 10 mia. kr., som Novo Nordisk Fonden har prioriteret til projekter, der skal fremme grøn omstilling inden for rammerne af Den Grønne Trepart.
Novo Nordisk Fondens priser til naturvidenskabelige undervisere på universiteterne uddeles for første gang til fire engagerede undervisningsteams19.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med fire nye undervisningspriser ønsker Novo Nordisk Fonden at understrege vigtigheden af engagerende naturvidenskabelig undervisning på universitetsniveau.
Ti undervisere og pædagoger hyldes for at fremme børn og unges interesse for naturfag gennem engageret undervisning19.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med Danmarks største naturfagskonference Big Bang, som løber af stablen i disse dage, offentliggøres modtagerne af Novo Nordisk Fondens undervisningspriser for 2025. I år anerkender fonden ti undervisere og pædagoger fra hele Danmark, der alle har gjort en særlig indsats for at styrke børn og unges interesse for naturvidenskabelige fag og emner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum