Over 45.000 underskrifter for en ny kattelov er afleveret til fødevareministeren
En sammenslutning af internater og dyreværnsforeninger har i dag overrakt fødevareministeren mange tusind underskrifter, der ønsker en særskilt kattelov indført i Danmark. Koalitionen bakker umiddelbart op om ministerens ellers udskældte udspil for kattene.

I årevis har umærkede katte været et stigende dyrevelfærdsproblem i Danmark, og internater og dyreværnsforeninger melder på stribe, at de ikke kan løse problemet alene – der er brug for politisk handling.
De stigende dyrevelfærdsproblemer fik en koalition på i alt 21 internater og foreninger, heriblandt Anima, Kattens Værn og Inges Kattehjem til at oprette en underskriftindsamling for mærkning og registrering af katte. Initiativet bakkes op af i alt 45.510 danskere.
Og i dag kunne direktør hos dyreværnsforeningen Anima, Joh Vinding, endelig overrække overskrifterne til fødevareministeren.
Forslag bakkes op af organisationer og internater
Fødevareminister Mogens Jensen har allerede fokus på problematikken og fremlagde i går den 19. maj et forslag om mærkning og registrering af katte. Det er blevet modtaget med kritik blandt flere grupper af dyrevenner.
Forslaget bliver imidlertid positivt mødt af de fremmødte foreninger og internater, der peger på, at forslaget er muligt at håndhæve, da det vil give øgede beføjelser til internaterne og ændre på de juridiske forhold for uregistrerede katteejere.
Netop det pointerer ministeren:
"Mærker man ikke sin kat, mister man retten til den, hvis den bliver indleveret på et internat. Katten kan derfor få en ny familie med det samme, i stedet for at internaterne venter tre dage som nu. Det giver katteejere en rigtig god grund til at få deres kat mærket og registreret, og det mener jeg kommer både ejere, katte og internater til gode", siger fødevareminister Mogens Jensen.
En af initiativtagerne bag underskriftsindsamlingen er dyreværnsforeningen Anima, der efter mødet med ministeren er optimistisk på kattenes vegne:
”For første gang i historien er vi tæt på at få forbedret lovgivningen for kattene. Nu skal vi kigge på det endelige forslag, men vi arbejder for, at nye kontrollerbare regler snart bliver virkelighed. Det vil ikke alene give kattene bedre velfærd, men også hjælpe de hårdt pressede internater”, siger Joh Vinding, direktør hos Anima.
Kontakter
Joh VindingDirektør
Tlf:61 71 07 38jv@anima.dkBilleder
Links
Information om Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Dyrevenner lancerer ny massiv kampagne mod Rema 100022.3.2021 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med 200 adshel-plakater fordelt rundt i hele landet og flere helsides-avisannoncer møder supermarkedsgiganten Rema 1000 igen hård kritik af dyreværnsforeninger for kædens salg af den udskældte turbokylling.
Det internationalt anerkendte sportsmærke Adidas bliver pelsfrit17.2.2021 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag har det ikoniske sportsfirma offentliggjort, at dets fremtid er pelsfri, ved at slutte sig til det internationale program Fur Free Retailer. Adidas sælger ikke aktuelt produkter lavet af pels, men med dagens aftale viser firmaet en stærk holdning til dyrevelfærd ved at love permanent at sige nej til pels.
Landbruget fortsætter lovbrud12.2.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske landmænd sender stadig højgravide køer til slagtning, selvom det er ulovligt. Det er status et år efter, at dyreværnsforeningen Anima kastede lys over gentagne lovbrud. Nu viser antallet af politianmeldelser i 2020, at problemet langt fra er løst.
Dyreværnsorganisation: Kompensationsaftalen er en historisk fejltagelse25.1.2021 21:59:16 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og et flertal af Folketingets partier har netop indgået en aftale om kompensation til minkbranchen på op mod 19 milliarder kroner. Den enorme milliardkompensation kritiseres af dyreværnsorganisationen Anima, der mener, at den forgylder en industri, som i årevis har været i økonomisk krise.
Trods skyhøjt fyrværkerisalg: Dyreværnsforeninger og politikere vil forbyde nytårskrudt for private18.12.2020 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fyrværkeri har store konsekvenser for både miljøet, naturen og dyrene. Alligevel ser det ud til, at salget af fyrværkeri vil være skyhøjt i år. Frie Grønne vil forbyde affyring af fyrværkeri for private, og initiativet bakkes op af flere dyreværnsforeninger.
Forbud mod burhøns kan snart være en realitet26.11.2020 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Skal det være forbudt at producere buræg? Det skal Folketinget tage stilling til i dag, når Enhedslistens beslutningsforslag om en udfasning af produktionen går i 1. behandling. Det er uvist, om der er politisk flertal for forslaget – men syv ud af ti danskere mener, at det ikke er acceptabelt at holde høns i bur.
Lokal redningstjeneste glæder sig over muligt burhøneforbud24.11.2020 09:48:20 CET | Pressemeddelelse
På torsdag den 26. november skal Folketinget tage stilling til, om det fremover skal være forbudt at holde høns i bur. Udsigten til et muligt forbud varmer hjerterne hos redningstjenesten Frie Vinger, som drives af Lina Lind Christensen og hendes mand fra deres hjem i Odense. Over de sidste ni år har Frie Vinger reddet og bortadopteret flere end 1500 burhøner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum