Østjysk mor til to skraber sig til halvanden million
Det viste sig at være en rigtig god idé, da en kvinde fra Østjylland i tirsdags gik ind i SuperBrugsen i Beder i Østjylland for at købe et Quick Triple Bogstavjagt-skrabelod.
For det lille firkantede stykke papir var intet mindre end 1,5 millioner kroner værd.
Danske Spil har talt med den ene af de to sønner, som moren skal dele gevinsten med.
- Vi skiftes til at købe et lod, hver gang vi ses, og så plejer det at være min mor, der sidder og skraber. Det kan hun godt lide, siger sønnen, der bor på Djurs og ligesom sin bror og mor har valgt at være anonyme.
Både han og broren var sammen med deres mor, da hun skrabede vinderloddet. Og moren fik sig lidt af et chok, da der dukkede et 7-cifret tal frem.
- Hun fik hjertebanken og alt muligt. Først måtte min bror tjekke efter, om den var god nok, og så tjekkede jeg også en ekstra gang. Og den var god nok, konstaterer medvinderen.
Familien har vundet før
Skraberiet er et familieforetagende med moren og de to sønner. For dem har det været en tradition at købe skrabelodder sammen i de seneste 10 år.
Og de har været heldige før.
- Vi har vundet 10.000 kroner engang, men det er mange år siden. Det var også en bogstavjagt. Det plejer altid at være dem, der giver noget. Men 1,5 million kroner, det er mange penge, konstaterer sønnen.
De penge skal nu deles mellem alle tre på skrabeholdet, hvor hvert medlem udfylder sin rolle.
- Vi har i forvejen aftalt, at vi deler alt. Min bror plejer at være god til at huske at købe skrabelodderne, og min mor skraber dem. Så plejer jeg at styre, hvor pengene ryger hen, fortæller den heldige søn til vinderen.
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Sommerens første og største: Heldig dansker vinder 16 millioner i Lotto6.7.2025 08:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ’nappede’ i aftes førstepræmien i Lotto: Præmien på 16.000.000 kroner er den største gevinst hos Danske Spil siden foråret.
Holmgren-triumf udløser 1,1 millioner kroner til Danske Spils Oddset-kunder5.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Oddset-kunder vandt stort, da August Holmgren torsdag spillede sig videre til tredje runde ved Wimbledon. Sejren udløser nemlig en samlet gevinst på hele 1,1 millioner kroner. Og vinder Holmgren igen, når han i dag møder verdens nummer 11, kan det blive dyrt for Danske Spil med en forventet udbetaling på op mod 4 millioner kroner.
Danskerne kan vinde millioner hvis Vingegaard vinder gult igen4.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Oddsene siger én ting – hjertet noget andet. For selv om konkurrenten Tadej Pogacar er favorit på papiret, tror danskerne massivt på Vingegaard – og det kan give dem millioner i lommerne.
Millionær på Klasselotteriet: Vil købe båd og trække sig tilbage før tid2.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Midtsjælland, som har vundet over en million i Klasselotteriet, ved godt hvad pengene skal gå til: En stor motorbåd og en tidligere pension, så han kan genopleve barndommens magiske sejl-togter.
Danske Spil efterlyser Bilka-millionær30.6.2025 09:59:04 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere kom en hel del rigere ud af weekenden, end de gik ind i den. Takket være millioner af kroner fra Lotto og Eurojackpot.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum