Øksnehallen lukker for vaccination for denne gang
19.1.2022 12:52:14 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
I seks uger er der blevet vaccineret fra tidlig morgen til sen aften i Øksnehallen på Halmtorvet i København. På søndag – den 23. januar – vaccineres der for sidste gang for nu.
"Vi skulle vaccinere rigtig mange borgere inden jul, hvor der virkelig var tryk på for at få givet 3. stik og vaccinere børn. Derfor var det en uvurderlig hjælp, at Øksnehallen i samarbejde med deres kunder var villige til at flytte en række arrangementer og igen beredvilligt stillede lokaler til rådighed for vaccinationsindsatsen. Det vil jeg gerne takke Øksnehallen for og understrege, at uden deres hjælp havde det været vanskeligt at løfte opgaven", siger Helene Bliddal Døssing, vicedirektør i Region Hovedstadens Akutberedskab.
Øksnehallen har fungeret som vaccinationscenter ad flere omgange og åbnede igen den 10. december, samtidig med at store grupper blev inviteret til 3. stik, og børn og unge mellem 5-11 år fik tilbud om vaccination. Hen over jul og nytår blev der vaccineret både den 24. december og nytårsaften, hvor også soldater og redningsspecialister, private aktører og regionens læger og apoteker hjalp med at vaccinere.
Fortsat mange muligheder for at blive vaccineret
Ifølge aftalen kunne Region Hovedstaden være blevet i Øksnehallen frem til den 7. marts – dog med en kort pause, hvor Øksnehallen selv skulle bruge lokalerne i forbindelse med et andet arrangement. Men frem for at rykke ud og derefter tilbage igen, samles kræfterne nu i regionens øvrige vaccinationscentre. Desuden kan borgerne blive vaccineret hos deres egen læge, på apoteket eller hos private vaccinationstilbud.
Lige nu er der ikke helt det samme pres på vaccinationsindsatsen som omkring jul.
"I disse dage oplever vi en lille stigning i antallet af borgere, der booker tid til vaccination, formentlig fordi deres coronapas udløber. I Region Hovedstaden er 87 pct. af de inviterede til revaccination enten blevet vaccineret eller har booket tid til det, mens 43 pct. af børnene mellem 5-11 år har fået 1. vaccination eller booket tid. I næste uge inviteres udvalgte grupper til 4. stik, og derfor skal vi fortsat kunne vaccinere mange dagligt og være klar, hvis situationen ændrer sig, som vi har set det flere gange undervejs i de to år, hvor vi har kendt til corona," siger Helene Bliddal Døssing.
Borgere, som har booket tid til vaccination i Øksnehallen efter den 23. januar, vil enten blive kontaktet via e-Boks, eller blive forsøgt kontaktet på anden vis, så man har mulighed for at booke en ny tid på vacciner.dk.
Se, hvor og hvordan man kan blive vaccineret mod COVID-19
For yderligere info
- Kontakt regionens pressevagt på presse@regionh.dk
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Markant flere lærer at redde liv12.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 700 beboere i 13 almene boligområder har alene i år lært livreddende førstehjælp. Det er det højeste antal, siden Region Hovedstadens Akutberedskab begyndte at uddanne beboere i områderne. Indsatsen i netop disse områder er særlig vigtig, fordi der her er flere hjertestop, samtidig med at færre overlever.
Skrøbelige ældre får måltider med hjem: Tilbud sænker risiko for genindlæggelser6.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ældre og skrøbelige patienter får gennem et ernæringsprojekt på Herlev og Gentofte Hospital små, appetitlige retter med hjem til det første døgn efter udskrivelse fra hospitalet. Foreløbige resultater viser, at patienterne er glade for tilbuddet og har en lavere risiko for at blive genindlagt efter udskrivelse.
Nyt ambulatorium skal hjælpe flere unge med psykiske sygdomme4.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden åbner nu et nyt ambulatorium for unge på Rigshospitalet. Op mod 450 unge med psykiske sygdomme vil ugentlig kunne komme til udredning og behandling i ambulatoriet. Dette vil bidrage til at nedbringe ventetiderne i børne- og ungdomspsykiatrien.
Ny rapport: Børn af forældre med psykisk sygdom i større risiko for dårlig trivsel27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Omkring tre ud af ti børn og unge i Region Hovedstaden har mindst én forælder, der er diagnosticeret eller behandlet for psykisk sygdom. Langt de fleste trives, men en ny rapport viser, at en gruppe af børnene har udfordringer med blandt andet trivsel, relationer, psykiske vanskeligheder, søvn og sundhed.
Region Hovedstaden fejrer letbaneåbning ved Herlev Hospital22.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag åbner Hovedstadens Letbane hele vejen fra Ishøj til Lundtofte. Ved Herlev Hospital fejrer Region Hovedstaden dagen med is, ultralydsundersøgelse og et bamsehospital for de mindste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
