Øget konkurrence mellem de danske restauranter
28.11.2019 09:15:24 CET | PwC | Pressemeddelelse

PwC’s brancheanalyse af restaurationsbranchen viser, at der har været en stigning i den samlede bruttofortjeneste for restauranter i Danmark i 2018 sammenholdt med 2017 på ca. 193 mio. kr. Ser man på den gennemsnitlige bruttofortjeneste for hver enkelt restaurant, er der dog sket et fald på 11 % fra 2017 til 2018. Dette indikerer en skærpet konkurrence i branchen, der bl.a. er resultatet af de mange nye åbninger af restauranter, der fortsat ses i branchen:
“Nøgletalsanalysen viser, at den samlede bruttofortjeneste for branchen har fortsat sin positive udvikling fra 2017 ind i 2018, den samlede bruttofortjeneste ses at stige ca. 193 mio. kr. Den gennemsnitlige bruttofortjeneste ses derimod at falde, hvilket blandt andet kan skyldes, at flere restauranter er blevet etableret, set i forhold til den samlede stigning i bruttofortjenesten,” fortæller Thomas Baunkjær Andersen, partner og ekspert i restaurationsbranchen i PwC.
Forventninger til vækst trods skærpet konkurrence
Ifølge PwC’s analyse svarer 70 % af restauratørerne, at de forventer at åbne en eller flere restauranter i løbet af de næste et til tre år. Som følge heraf forventer de samme restauratører også en stigning i omsætning de kommende år.
“Forventningerne til omsætningsvæksten udfordres af, at der i øjeblikket bliver optaget færre elever på erhvervsskolerne end tidligere. I de kommende år vil branchen derfor opleve, at det kan være en udfordring at finde den rette kvalificerede arbejdskraft, og det kan blive en barriere for væksten,” udtaler Thomas Baunkjær Andersen og henviser til, at der i 2018 blev optaget 2.552 tjenere, kokke og ernæringsassistenter, hvorimod der i 2015 blev optaget 3.250 elever. Det svarer til et fald på 20 %.
De restauratører, som ikke planlægger at udvide med flere restauranter de kommende tre år, peger på, at konkurrencen fortsat bliver skærpet, og at det vil presse priserne.
“Analysen understreger det faktum, at alle i branchen bør sætte øget fokus på sund drift og indtjening. Derudover bør man overveje ændringer i arbejdsgange og processer, der kan være med til at opretholde samme bundlinje som tidligere år på et stadigt mere konkurrencepræget marked,” vurderer Thomas Baunkjær Andersen.
Udfordringer med rekruttering
Antallet af beskæftigede stiger og mangel på arbejdskraft fortsætter, ligesom stigningen i branchens samlede omsætning: Fra 2017 til 2018 var en nettotilvækst i antallet af ansatte i restaurationsbranchen på 3,8 %. Trods stigningen i antallet af beskæftigede i branchen har restauratørerne fortsat udfordringer med at rekrutterer de rigtige medarbejdere:
"Den forventede stigning i omsætningen betyder også, at 70 % af de adspurgte restauratører forventer, at de inden for de kommende 12 måneder skal ansætte mellem 10 til 50 % flere medarbejdere," uddyber Thomas Baunkjær Andersen.
Om analysen
Datamaterialet er baseret på data fra Bisnode og Danmarks Statistik. I analysen fokuseres der udelukkende på selskaber med branchekoden ”Restauranter” med minimum otte ansatte. Analysen er geografisk opdelt i to segmenter – København og Øvrige Danmark. Segmentet København består af Region Hovedstaden. Øvrige Danmark består af de resterende regioner i Danmark. Segmentet København tæller 656 restauranter, mens der indgår 717 restauranter i segmentet Øvrige Danmark. Det er de senest offentliggjorte årsrapporter frem til 21. juni 2019, der danner grundlag for taldelen af analysen, som er understøttet af interviews med restauratører.
Billeder

Vedhæftede filer
Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
PwC-medarbejdere engagerer sig i praktisk arbejde på Julemærkehjem i Ølsted14.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 9. april tog medarbejdere fra PwC en dag ud af kalenderen for at tage del i praktiske opgaver på Julemærkehjemmet Kildemose i Ølsted. Det sker som en del af et større tiltag i PwC, hvor virksomhedens medarbejdere får mulighed for at engagere sig i initiativer, der gør en forskel.
PwC-medarbejdere engagerer sig i praktisk arbejde på Julemærkehjem i Roskilde14.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 9. april tog medarbejdere fra PwC en dag ud af kalenderen for at tage del i praktiske opgaver på Liljeborg Julemærkehjem i Roskilde. Det sker som en del af et større tiltag i PwC, hvor virksomhedens medarbejdere får mulighed for at engagere sig i initiativer, der gør en forskel.
Hver anden topleder i finanssektoren tror på vækst de næste tre år13.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Topledere i finanssektoren har højere forventninger til vækst i deres egen virksomhed det kommende år sammenlignet med topledere generelt. Men de kommende tre år er forventningerne på samme niveau. Det viser PwC’s CEO Survey 2026.
Privatøkonomi på skoleskemaet: Odense-elever lærer at mestre hverdagsøkonomi8.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
PwC og Skoleglæde.nu starter undervisningsforløbet 'Ung privatøkonomi' op for elever fra 7. og 8. klasse på Dalumskolen, Holluf Pile Skole og Marie Jørgensens Skole i Odense. I forløbet skal eleverne arbejde med praktiske opgaver, der kobler matematik og økonomiforståelse til deres egen hverdag og klæder dem på til at tage ansvar for deres økonomi.
Så meget må gaven til konfirmanden koste1.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Konfirmationssæsonen nærmer sig. Men hvor meget må en gave egentlig koste, før den skal beskattes? Ifølge PwC’s skatteekspert afhænger det af, hvem der giver gaven.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum