Øget konkurrence mellem de danske restauranter

PwC’s brancheanalyse af restaurationsbranchen viser, at der har været en stigning i den samlede bruttofortjeneste for restauranter i Danmark i 2018 sammenholdt med 2017 på ca. 193 mio. kr. Ser man på den gennemsnitlige bruttofortjeneste for hver enkelt restaurant, er der dog sket et fald på 11 % fra 2017 til 2018. Dette indikerer en skærpet konkurrence i branchen, der bl.a. er resultatet af de mange nye åbninger af restauranter, der fortsat ses i branchen:
“Nøgletalsanalysen viser, at den samlede bruttofortjeneste for branchen har fortsat sin positive udvikling fra 2017 ind i 2018, den samlede bruttofortjeneste ses at stige ca. 193 mio. kr. Den gennemsnitlige bruttofortjeneste ses derimod at falde, hvilket blandt andet kan skyldes, at flere restauranter er blevet etableret, set i forhold til den samlede stigning i bruttofortjenesten,” fortæller Thomas Baunkjær Andersen, partner og ekspert i restaurationsbranchen i PwC.
Forventninger til vækst trods skærpet konkurrence
Ifølge PwC’s analyse svarer 70 % af restauratørerne, at de forventer at åbne en eller flere restauranter i løbet af de næste et til tre år. Som følge heraf forventer de samme restauratører også en stigning i omsætning de kommende år.
“Forventningerne til omsætningsvæksten udfordres af, at der i øjeblikket bliver optaget færre elever på erhvervsskolerne end tidligere. I de kommende år vil branchen derfor opleve, at det kan være en udfordring at finde den rette kvalificerede arbejdskraft, og det kan blive en barriere for væksten,” udtaler Thomas Baunkjær Andersen og henviser til, at der i 2018 blev optaget 2.552 tjenere, kokke og ernæringsassistenter, hvorimod der i 2015 blev optaget 3.250 elever. Det svarer til et fald på 20 %.
De restauratører, som ikke planlægger at udvide med flere restauranter de kommende tre år, peger på, at konkurrencen fortsat bliver skærpet, og at det vil presse priserne.
“Analysen understreger det faktum, at alle i branchen bør sætte øget fokus på sund drift og indtjening. Derudover bør man overveje ændringer i arbejdsgange og processer, der kan være med til at opretholde samme bundlinje som tidligere år på et stadigt mere konkurrencepræget marked,” vurderer Thomas Baunkjær Andersen.
Udfordringer med rekruttering
Antallet af beskæftigede stiger og mangel på arbejdskraft fortsætter, ligesom stigningen i branchens samlede omsætning: Fra 2017 til 2018 var en nettotilvækst i antallet af ansatte i restaurationsbranchen på 3,8 %. Trods stigningen i antallet af beskæftigede i branchen har restauratørerne fortsat udfordringer med at rekrutterer de rigtige medarbejdere:
"Den forventede stigning i omsætningen betyder også, at 70 % af de adspurgte restauratører forventer, at de inden for de kommende 12 måneder skal ansætte mellem 10 til 50 % flere medarbejdere," uddyber Thomas Baunkjær Andersen.
Om analysen
Datamaterialet er baseret på data fra Bisnode og Danmarks Statistik. I analysen fokuseres der udelukkende på selskaber med branchekoden ”Restauranter” med minimum otte ansatte. Analysen er geografisk opdelt i to segmenter – København og Øvrige Danmark. Segmentet København består af Region Hovedstaden. Øvrige Danmark består af de resterende regioner i Danmark. Segmentet København tæller 656 restauranter, mens der indgår 717 restauranter i segmentet Øvrige Danmark. Det er de senest offentliggjorte årsrapporter frem til 21. juni 2019, der danner grundlag for taldelen af analysen, som er understøttet af interviews med restauratører.
Billeder

Vedhæftede filer
Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Geopolitiske spændinger øger danske virksomheders bekymring for cybertrusler24.11.2025 06:07:13 CET | Pressemeddelelse
Flere end hver anden danske erhvervsleder er i dag mere bekymret for cyberangreb end for et år siden. Et stort flertal (86 %) peger på konflikten mellem Vesten og Rusland som årsag til den stigende bekymring. Samtidig stiger både anvendelsen af AI og kendskabet til NIS2. Det viser PwC’s Cybercrime Survey 2025.
Ny afgørelse: Skatterådet godkender lavere pensionsalder19.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nogle danskere kan få udbetalt pension tidligere end normalt, hvis de udsættes for belastninger gennem deres arbejde. Skatterådet har i en ny afgørelse nedsat folkepensionsalderen helt ned til 55 år for visse fagpersoner i et selskab.
KV25: Erhvervsledere efterlyser bedre forståelse for erhvervslivets største udfordringer18.11.2025 08:31:08 CET | Pressemeddelelse
Knap halvdelen af danske erhvervsledere mener, at kommunalpolitikerne mangler forståelse for og kendskab til erhvervslivets største udfordringer, herunder administrative byrder. De efterlyser desuden hurtigere sagsgange og et stærkere fællesskab, som de er klar til at bidrage til. Det viser en ny pulsmåling fra PwC om erhvervslivets største politiske prioriteter og ønsker op til kommunalvalget.
Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 202513.11.2025 19:04:42 CET | Pressemeddelelse
Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at PwC sammen med Nykredit og Dansk Erhverv uddeler Hædersprisen.
Teknisk ekspertise og konstant fornyelse af forsvarsteknologi: Benny Graff Mortensen fra IFAD TS vinder Årets Temapris 202513.11.2025 18:54:42 CET | Pressemeddelelse
Det blev ejerleder Benny Graff Mortensen fra IFAD TS A/S, der løb med Temaprisen ved landskåringen af Årets Ejerleder 2025. Temaprisen uddeles til den ejerleder, der i særlig grad har udmærket sig inden for årets tema 'Ejerledernes konkurrencekraft'. Benny Graff Mortensen modtog prisen for sin evne til at drive fortsat udvikling og styrke virksomhedens position i et marked under konstant forandring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum