Odins mange ansigter – foredrag på Lejre Museum

For tretten år siden, i september 2009, dukkede en lille og umådeligt detaljerig sølvfigur op af mulden under udgravningen af Danmarks største Kongehal i Gl. Lejre. Figuren blev tolket til at forestille den nordiske gud Odin siddende på højsædet Lidskjalv og flankeret af ravnene Hugin og Munin, så den blev hurtig døbt ”Odin fra Lejre”.
Mange kender Odin fra den nordiske mytologi, og fortællingerne om guden i sagaer og eddaer er både mange og til tider indbyrdes modstridende.
I Snorris håndbog for skjalde er Odin primært en skjaldegud. I Heimskringla, de norske kongers historie, skildres han som en høvding, en indvandrer fra et område ved Sortehavet. I Saxos Danmarkshistorie fremstår han som danernes særlige skytsgud, og i eddadigtet Den Højes tale er han en hedensk rådgiver, der ikke følger sine egne råd.
Så Odin er en ganske kompleks karakter, og med foredraget på Lejre Museum bliver der nu en mulighed for at blive klogere på Odins mange ansigter.
Odin og Lejre
”Det er en stor fornøjelse endnu engang at kunne invitere til foredrag på Lejre Museum med Annette Lassen, der er en af verdens førende eksperter inden for sagalitteratur. Odin fra Lejre har stor betydning for historien om Lejre, fordi den spinder sagn og arkæologiske fund sammen - så det bliver spændende at nærme os, hvad det egentlig var for en gudekarakter, som Odinfiguren portrætterer” fortæller Maja Kvamm, der er projektmedarbejder på Lejre Museum.
Som opfølgning på foredraget står efterårsferien på Lejre Museum i Odin, Hugin og Munins tegn. Her kan man opleve særomvisningen ”Odin, Hugin og Munin” i udstillingen ”Sagnkongernes Lejre”, mens børn og barnlige sjæle er inviteret til ravne-aktiviteter. Læs mere på Lejre Museums hjemmeside.
Tid, pris og sted
Torsdag d. 29. september kl 19-21
Pris: 75 kr. Tilmelding via billetto
Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre
Kontakter
Maja KvammProjektleder, Lejre Museum
Tlf:+45 21 51 73 21majakv@romu.dkBilleder

Links
Information om ROMU
ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.
ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Lejre lokker med sagnkonger og frisk sommerluft23.6.2025 09:16:38 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren over kan hele familien dykke ned i Lejres dramatiske fortid og møde sagnkonger, bersærkere og uhyrer, når Lejre Museum inviterer til børneomvisning og mystery hunt. Børnene kan desuden designe deres egen pragthjelm efter at have set den ægte vare i udstillingen.
Tag med på feriesjov i forfædrenes fodspor19.6.2025 13:42:06 CEST | Pressemeddelelse
Ferie er tid til fordybelse – og måske at tilegne sig nye kundskaber…? Der er nok at give sig til for både børn og voksne i Egedal, når sommerferien lige om lidt melder sin ankomst. Feriesjov byder på oplevelser for hele familien, og der er ingen undskyldning for ikke at prøve kræfter med noget nyt – eller noget gammelt.
Verdensarvscenter vælger erfaren bygherrerådgiver19.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For at indfri ambitionen om at skabe et unikt og visionært besøgscenter ved Roskilde Domkirke har Anlægsfonden Kulturarv Roskilde Domkirke valgt erfarne Bauherr som bygherrerådgiver på projektet
Kom til middag hos borgmesteren i middelalderbyen17.6.2025 13:20:09 CEST | Pressemeddelelse
Når man normalt bevæger sig i Roskilde bymidte er de historiske bygninger og ikke mindst domkirken en kulisse for det moderne liv, der leves i byen. Nu har du mulighed for at komme tættere på byens liv for 700 år siden, når Roskilde Middelalderdage inviterer til middag i den gamle byrådssal den 3. august.
Endnu mere sjov for børn ved dette års traditionsrige kildemarked ved Tadre Mølle11.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når ROMU og Tadre Mølles Venner igen i år inviterer til kildemarked ved Tadre Mølle, vil traditioner blive suppleret med fornyelser, særligt for de yngste besøgende. Oplev kildemarkedet søndag den 22. juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum