Oddset-spiller scorer 66.000 for en tyver efter vild EM-aften
29.6.2021 15:28:21 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
En heldig og meget forudseende dansker må have haft en vild mandag aften foran fjernsynet.
Her var vedkommende nemlig ikke kun vidne til to særdeles underholdende EM-kampe mellem Spanien og Kroatien samt Frankrig-Schweiz.
Personen tjente – med de udlignende scoringer – også en mindre formue.
Hvorfor?
Jo, klokken 17.54 fik vedkommende den idé, at begge mandagens EM-ottendedelsfinaler ville ende 3-3 i ordinær spilletid. Personen handlede på indskydelsen, gik i Føtex i Glostrup og oddsede 20 kroner på en kombination af de to målrige resultater.
Da schweizernes Mario Gavranovic i kampens overtid sparkede bolden ind bag Frankrigs målmand, Hugo Lloris, udløste det 66.000 kroner til den dygtige spiller, for det betød, at begge mandagens kampe blev 3-3, inden de skulle ud i omkamp.
En Oddset-spiller fra Ringe på Fyn må også have haft en rimelig vild aften, for vedkommende lavede et næsten identisk væddemål. Eneste forskel var indsatsen. Den var i sidste tilfælde på en femmer, hvilket indbragte 15.125 kroner.
Hvis du tror på, at aftenens ottendedelsfinaler mellem England-Tyskland og Sverige-Ukraine begge ender 3-3 ligesom mandagens EM-kampe, og du kombinerer de to resultater i et væddemål, får du odds 2.250.
Det vil indbringe dig 11.250 kroner for hver femmer, du satser.
Kontakt:
Michael Ørtz Christiansen, presserådgiver i Danske Spil, tlf: 61334230
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vinder i Keno og opretter ’festfond’ for familien9.9.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Bryllupper, sølvbryllup, rund fødselsdag og en konfirmation – en kvinde fra Roskilde vinder 1,1 million i Danske Spils talspil, Keno, og øremærker straks penge til familiens fester de næste mange år.
Fik million fra Klasselotteriet i bryllupsgave7.9.2026 10:34:50 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Viborg kan se tilbage på en vanvittig uge, hvor ALT flaskede sig: ”Jeg vil næsten skamme mig, hvis jeg får mere held!”
Dansker napper førstepræmiepuljen: Vinder 12 millioner skattefrie kroner6.9.2026 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Én heldig dansker ramte alle syv rigtige ved lørdagens trækning i Lotto og kan nu se frem til 12 millioner skattefrie kroner. Trækningen finder yderligere to millionærer – se hvor i landet her.
Vinder million i Lotto – så er der bedre råd til amerikanerbilen5.9.2026 09:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Mand fra Egedal Kommune vinder i Lotto og køber straks en elbil til hverdagsbrug: Så føler han, at han bedre kan tillade sig at køre rundt i amerikanerbilen i weekenden.
Danske Spil leverer fremgang i halvårsregnskabet til gavn for fællesskabet3.9.2026 12:20:30 CEST | Pressemeddelelse
Efter de første seks måneder af 2026 leverer Danske Spil fremgang på både top- og bundlinje og fastholder forventningerne til årets resultat til gavn for fællesskabet. Der har været nye rekorder på lotterierne samtidig med, at væksten primært drives af en stigning på de liberaliserede spil, hvor Danske Spil fastholder fokus på sunde spillevaner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
