Oddset-spiller fra Nordvestsjælland scorer knap 150.000 på vild kupon
En Oddset-spiller på cirka 30 år fra Nordvestsjælland må have krydset alt, hvad der kan krydses, for, at hverken Tottenham eller Wolves scorede flere mål i de to Premier League-klubbers opgør i går.
Og for, at der heller ikke blev scoret flere mål i Chelseas sejr over Arsenal, hvor førstnævnte ellers havde rigeligt med muligheder for at gøre sejren endnu større.
For Tottenhams sejr på et mål og Chelseas 2-0-sejr over Arsenal, hvor der samtidig ikke måtte blive scoret mere end to mål, var medvirkende til, at Oddset-spilleren vandt intet mindre end 147.480 kr. for sit indskud på 50 kr.
Pengene blev sat på en kupon med 15 kampe, hvor de to førnævnte havde det højeste odds med henholdsvis odds 4 og 3,80. De 13 andre væddemål var sat på både tennis- og fodboldkampe og lå mellem odds 1,13 og 1,78, så det samlede odds løb op i hele 2.949,60.
Når man ganger det med 50 kr., bliver gevinsten 147.480 kr.
Det er en højst usædvanlig bedrift af Oddset-spilleren fra Nordvestsjælland, der havde spillet med via Danske Spil-app’en. Det understreger Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil og har været det i 23år.
- Det er en virkelig, virkelig flot kupon. Det er meget sjældent, at en kupon med 15 kampe går hjem, og især når flere af kampene ligger omkring odds 4, siger oddssætteren.
For yderligere info:
-Michael Ørtz Christiansen, presserådgiver i Danske Spil, mail: mioc@danskespil.dk, tlf: 61334230
-Peter Emmike Rasmussen, oddssætter i Danske Spil, mail: per@danskespil.dk, tlf: 29455176
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Holmgren-triumf udløser 1,1 millioner kroner til Danske Spils Oddset-kunder5.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Oddset-kunder vandt stort, da August Holmgren torsdag spillede sig videre til tredje runde ved Wimbledon. Sejren udløser nemlig en samlet gevinst på hele 1,1 millioner kroner. Og vinder Holmgren igen, når han i dag møder verdens nummer 11, kan det blive dyrt for Danske Spil med en forventet udbetaling på op mod 4 millioner kroner.
Danskerne kan vinde millioner hvis Vingegaard vinder gult igen4.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Oddsene siger én ting – hjertet noget andet. For selv om konkurrenten Tadej Pogacar er favorit på papiret, tror danskerne massivt på Vingegaard – og det kan give dem millioner i lommerne.
Millionær på Klasselotteriet: Vil købe båd og trække sig tilbage før tid2.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Midtsjælland, som har vundet over en million i Klasselotteriet, ved godt hvad pengene skal gå til: En stor motorbåd og en tidligere pension, så han kan genopleve barndommens magiske sejl-togter.
Danske Spil efterlyser Bilka-millionær30.6.2025 09:59:04 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere kom en hel del rigere ud af weekenden, end de gik ind i den. Takket være millioner af kroner fra Lotto og Eurojackpot.
Millionær på Lotto købte straks dyr latte-maskine, men: ”Vi er tilbage på Nescafe!”28.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke altid, at dyrere er bedre. Det er en af de ting, som Medlem nummer 4689 af Danske Spils Millionærklub har opdaget, efter at han blev millionær med Lotto.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum