Oddset bliver ny sponsor for Brøndby IF

Selvom bolden ligger stille på Brøndby Stadion og i 3F Superligaen grundet den globale corona-krise, så har der været gang i administrerende direktør Ole Palmås kuglepen på Brøndby Stadion.
Han har netop underskrevet en Officiel Partneraftale med sportsspilsbrandet Oddset fra Danske Spil for de kommende tre sæsoner. Ole Palmå er meget tilfreds med indgåelsen af aftalen, som sender et stærkt signal:
"Normalt når man indgår en aftale af denne kaliber, så markeres det ved en fælles underskrifts- og fotoseance, afsluttet med et solidt håndtryk, men det har vi undladt denne gang på grund af corona-epidemien. I stedet har vi underskrevet hver for sig, men det ændrer ikke ved, at det forsegler en fantastisk aftale, både hvad angår det indholdsmæssige og det økonomiske.
Aftalen løber de kommende tre år og gælder ikke blot vores Superliga-mandskab, men også for vores kvinder i Gjensidige Ligaen. Med den succes Brøndby IF’s kvindehold har haft igennem mange år, og det momentum kvindefodbold oplever i disse år, så er jeg sikker på, at vi vil se flere og flere partnere og sponsorer, som ser værdien i at være til stede i både herre- og kvindefodbold. Det er et stærkt signal at sende."
Derudover glæder det Ole Palmå, at Danske Spil som Danmarks største spiludbyder ligesom Brøndby IF er lokalforankret på Vestegnen og har stort fokus på ansvarlighed:
"Brøndby IF og Danske Spil er begge vores samfundsansvar bevidst og hjælper derfor på en række forskellige områder uden for fodboldens og sportens verden, både lokalt og nationalt. Fællesskabet er en drivkraft for begge vores forretninger, og det er netop fællesskabet, som skaber værdi i denne aftale."
Udover at herre- og kvindeholdet indgår i den Officielle Partneraftale, så bliver Oddset ligeledes Fanzone-partner, når aftalen træder i kraft i den kommende sæson.
"Danske Spil og Brøndby IF har været fysiske naboer længe, så nu glæder vi over at rykke endnu tættere på hinanden med denne partneraftale. Klubben har en stor og imponerende tilslutning og opbakning til både Superliga- og Gjensidige-holdene, og det fællesskab vil vi meget gerne være med til at løfte sammen med Brøndby IF", siger administrerende direktør i Danske Licens Spil A/S, Niels Erik Folmann og fortsætter:
"Fra sommeren og tre år frem kommer Oddset til at være en engageret partner i klubben på flere måder. Vi vil være en partner for bredden i klubben og ikke kun i forbindelse med Superliga-holdet og -kampene. Derfor har det været en prioritet for os at indgå aftaler om Gjensidige Ligaen-holdet og Fanzonen også. Det harmonerer rigtig godt med Oddsets ambition om at favne bredt og at være en spiludbyder for hele Danmark."
Kontakter
Thomas Bille Winkel, pressechef i Danske Spil, 40 91 98 78, tobw@danskespil.dk.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil efterlyser Bilka-millionær30.6.2025 09:59:04 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere kom en hel del rigere ud af weekenden, end de gik ind i den. Takket være millioner af kroner fra Lotto og Eurojackpot.
Millionær på Lotto købte straks dyr latte-maskine, men: ”Vi er tilbage på Nescafe!”28.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke altid, at dyrere er bedre. Det er en af de ting, som Medlem nummer 4689 af Danske Spils Millionærklub har opdaget, efter at han blev millionær med Lotto.
Danske Spil afblæser rygter: Højlund bliver, hvor han er26.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I Danske Spil er man overbevist, at Rasmus Højlund – trods stædige rygter om et salg – faktisk bliver i Manchester United.
Vandt million i Eurojackpot og gav kage til alle kollegaerne – på alle tre skiftehold24.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig østjyde vandt 1.107.091 kroner i Eurojackpot og valgte at dele sin glæde over gevinsten med alle kollegaerne. Det nød de også godt af hos den lokale bager…
Årets varmeste dag blev endnu varmere – med to spritnye millionærer fra Lotto23.6.2025 09:27:06 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag nåede temperaturen op på 26 grader flere steder i landet – men i Vejle og Nordsjælland må temperaturen have nået kogepunktet, da der skulle trækkes vindernumre i Lotto.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum