Nyt udvalg skal finde nye løsninger på fødselsområdet
Der er allerede travlt på regionens fødesteder og med udsigten til endnu flere fødsler, står regionen over for en stor opgave de kommende år. En opgave, som går på tværs af kommuner og region.
Politikerne i regionen ønsker at inddrage både kommunerne og nye førstegangsfødende og deres familie mere aktivt i planlægning og udviklingen af fødselsområdet både før, under og efter fødslen. Derfor opretter regionen nu et såkaldt opgaveudvalg, hvor politikere fra kommuner og regionen og nye familier i fællesskab skal udvikle fødselsområdet. Formand for opgaveudvalget, regionsrådsmedlem Annie Hagel (Ø) ser frem til at få nye perspektiver på, hvordan vi som region kan sikre de bedst mulige forhold for gravide og nye familier.
”Vi har en vigtig rolle som region med at sikre et godt forløb hele vejen fra de første fødselsforberedelser til den første tid som familie. Vi har fra politisk side taget initiativ til in house fødeklinikker, en regional hjemmefødselsordning og oprettelsen af et nyt fødested på Bispebjerg Hospital – alt sammen for at give de fødende bedre forhold - men jeg er sikker på, at vi kan gøre det endnu bedre med værdifulde idéer og forslag fra borgere, som lige har været igennem forløbet,” siger Annie Hagel.
Opgaveudvalget skal fokusere på tiden som gravid, på selve fødslen og på den første tid som ny familie.
”Vi har et rigtig godt og fagligt stærkt tilbud nu, men jeg er ikke i tvivl om, at vi kan gøre tilbuddet til de fødende endnu bedre ved at lytte og inddrage dem, det hele handler om, nemlig de fødende. Jeg glæder mig at få forskellige input,” siger næstformand i opgaveudvalget Lars Gaardhøj (S)
Læs kommissoriet for opgaveudvalget om gravide og fødende (PDF)
Sammensætning af opgaveudvalg
- 12 borgere fra området omkring Rigshospitalet og det kommende fødested på Bispebjerg Hospital.
- Regionsrådsmedlemmerne Annie Hagel (Ø), Lars Gaardhøj (S) og Martin Schepelern (R).
- Sundheds- og Omsorgsborgmester i Københavns Kommune, Sisse Marie Welling (S) og Viceborgmester i Brøndby Kommune, Allan Runager (DF)
Fakta
- Opgaveudvalget skal afholde en række møder i foråret 2021 og præsentere sine konklusioner for regionsrådet til sommer 2021
- Rekruttering til opgaveudvalget foregår på grund af coronasituationen i foråret 2021.
Yderligere oplysninger
- Formand for opgaveudvalget Annie Hagel (Ø): 24 62 29 12
- Næstformand for opgaveudvalget Lars Gaardhøj (S): 28 92 25 98
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Region Hovedstaden har vedtaget ny råstofplan17.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regionsrådet har vedtaget en ny råstofplan, der udpeger 12 nye områder og 8 udvidelser af eksisterende områder, hvor der kan hentes råstoffer til bygge- og anlægsarbejde. Ifølge planen skal alternative råstoffer som overskudsjord og genanvendte byggematerialer udgøre mindst 20 procent af regionens samlede forbrug i 2030.
Nu er der landsdækkende hjælp til borgere med selvmordstanker15.12.2025 07:11:04 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden lancerer en ny hjemmeside, der giver redskaber til at tackle tanker om selvmord.
Ingen tegn på særlig PFAS-påvirkning fra Accoats skorsten i Kvistgård11.12.2025 13:20:04 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse, der skulle afklare, om borgere i Kvistgård bliver udsat for PFAS fra plastvirksomheden Accoats skorsten, er nu færdig. Den viser, at der ikke er tegn på, at naboer eller ansatte er særligt udsatte for PFAS.
Patienter skal hurtigere have opereret kæber og knæ10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsudvalget i Region Hovedstaden har lyttet til hospitalerne og har i budgettet prioriteret 43 mio. kr. til her og nu at forkorte ventetiderne til behandlinger, hvor der stadig er for lange ventetider. Derudover har regionsrådet på næste års budget afsat en pulje på 10,2 mio. kr. og derefter 15,3 mio. kr. varigt til at øge operationskapaciteten og nedbringe ventetider.
Praktiserende læger er blevet mere tilfredse med samarbejdet med hospitalerne5.12.2025 12:50:47 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse af samarbejdet mellem hospitaler og almen praksis i Region Hovedstaden viser overordnet en høj tilfredshed og en positiv udvikling i opfattelsen af samarbejdet hos både praktiserende læger og hospitalslæger. Samtidig er der fortsat er en række forbedringsmuligheder
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
