Nyt professorat i neurologi på OUH og SDU

Christoph Beiers professorat er dedikeret til forskningen i forbedring af epilepsi-behandlingen, især for patienter, som er ramt af svært behandlelig epilepsi. Hans forskning fokuserer på tre områder: Svært behandleligt epilepsi hos patienter med hjernekræft, ”ungdomsepilepsi” (fx juvenil myoklon epilepsi) og status epilepticus, dvs. vedværende anfald, som har behov for aggressiv akut behandling på sygehus.
Udfordringen ved alle tre sygdomsgrupper er, at virkningen af den medicinske behandling ikke er blevet markant bedre i de sidste mange år, til trods for at der er mere end 20 tilgængelige præparater. Forskningsgruppen, som omfatter bl.a. specialestuderende, en ph.d.-studerende og yngre læger, arbejder dels med nye metoder som kunstig intelligens i samarbejde med Syddansk Universitet, og dels med veletablerede metoder som klassik epidemiologi og kliniske afprøvninger. På sigt skal der findes nye måder til at bruge de eksisterende præparater ”smartere” således, at den rette patient få det rette præparat og slipper for at afprøve medicin i mange år uden stor succes. Derudover gennemfører gruppen også kliniske forsøg, hvor ny medicin og nye former for behandling afprøves i klinikken.
Christoph Beier er uddannet fra universitetet i Tübingen i 2003. Han udnævntes til overlæge i neurologi i 2011 ved universitetshospitalet i Aachen. Samme år forsvarede han afhandlingen til dr. med. habil., som omhandlede en serie af studier om hjernekræftceller. Familien flyttede til Danmark i 2012, hvor Christoph Beier og hans kone, der også er neurolog, begge blev ansat som overlæger på Neurologisk afdeling på OUH. Christoph Beier blev i 2014 tilknyttet SDU som klinisk lektor i neurologi.
Udover at tiltræde det nye professorat i neurologi fortsætter Christoph Beier i sin stilling som teamansvarlig overlæge på OUH indenfor epilepsi-specialet og som sekretær i Dansk Epilepsi Selskab.
Privat bor Christoph Beier med sin kone og tre børn i Odense.
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Benjamin S. B. Rasmussen udnævnt til professor i radiologi og medicinsk teknologi ved SDU15.12.2025 14:03:46 CET | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i medicinsk teknologi og bidrage til udvikling, kvalitet og ny viden på området.
194.000 har fortalt om bevægelsesvaner11.12.2025 10:32:04 CET | Pressemeddelelse
Danmark i Bevægelse har nu et unikt datamateriale, som kan bruges til at skabe bedre rammer for et aktivt liv for børn og voksne.
ERC-millioner til professor Rafsanjani: Slangerobot skal lytte sig frem i ukendt terræn9.12.2025 12:10:30 CET | Pressemeddelelse
Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter.
Ny forskning: Vandmænd kan bruges til at lave mayonnaise og smør8.12.2025 10:49:57 CET | Pressemeddelelse
Forskere på Syddansk Universitet (SDU) har fundet ud af, at vandmænd kan bruges som fødevarestabilisator. I fremtiden kan de slimede væsener måske bidrage til en mere bæredygtig fødevareproduktion.
Maj Hansen udnævnt til professor i traumepsykologi ved SDU7.12.2025 19:29:32 CET | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i, hvordan mennesker påvirkes af traumatiske oplevelser – og hvordan man bedst hjælper dem videre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

