Aarhus Universitet: Arts

Nyt nordisk samarbejde vil bekæmpe misinformation og fake news

Del
Med støtte fra EU-Kommissionen vil et nystiftet konsortium af forskere og fakta-tjekkere sætte fokus på og modvirke spredningen af falske oplysninger og nyheder i det nordiske medielandskab. DATALAB ved Aarhus Universitet står i spidsen for projektet, der har fået navnet NORDIS.

Hvordan kommer man den stigende mængde af misinformation og spredning af falske nyheder til livs på de digitale og sociale medier?

Det er omdrejningspunktet for et nystiftet konsortium af nordiske forskere og fakta-tjekkere med DATALAB og Aarhus Universitet i spidsen, som over de næste to år vil rette fokus på at forstå, overvåge og ikke mindst modvirke spredningen af misinformation og fake news i det skandinaviske samfundsbillede.

Projektet hedder NORDIS (NORdic observatory for digital media and information DISorder), og det fællesnordiske tiltag med Danmark, Norge, Sverige og Finland som deltagere har netop modtaget en bevilling på over 11 millioner kroner af EU-Kommissionen til det kommende arbejde.

”NORDIS sigter efter at styrke den nationale og regionale infrastruktur for at tackle spredningen af misinformation gennem et tværfagligt og tværsektorielt videnskabsbaseret center på tværs af landene,” siger professor på Aarhus Universitet og leder af DATALAB og NORDIS, Anja Bechmann, om initiativet.

Et problem i vækst
Ifølge hende har konsortiet formuleret en lang række mål for projektet, som blandt andet indebærer at skærpe befolkningens medieforståelse og tilrettelægge oplysningskampagner om spredningen af misinformation, der er skræddersyet til de enkelte lande.

Samtidig håber NORDIS også at kunne bidrage med politiske anbefalinger, som de nordiske lovgivere kan bruge i kampen mod misinformation og fake news. For problemet er i høj grad i vækst, påpeger Anja Bechmann.

”I de digitale rum, og særligt på de sociale medier, spreder misinformation sig hurtigere og længere, end vi hidtil har set. Denne udvikling er blevet intensiveret i de senere år, fordi de sociale medier har øget deres tiltrækning verden over,” forklarer professoren.

”For eksempel har Facebook en høj dækningsgrad og popularitet i særligt i nordiske lande,” tilføjer hun.

Evidensbaseret samarbejde
Ikke desto mindre er Anja Bechmann overbevist om, at NORDIS-projektet vil kunne styrke evnen hos de nordiske deltagerlande til at modstå spredningen af misinformation i det fremtidige medie- og samfundslandskab:

”Ved at forstærke samarbejdet mellem de forskellige lande sørger NORDIS for et stærkt grundlag, som forskere og fakta-tjekkere kan stole på for at håndtere spredningen af misinformation på en evidensbaseret måde. Vi vil udvikle en fælles måde at registrere fakta-tjek, som kommer til at gøre samarbejdet mellem fakta-tjekkerne i de nordiske land lettere, og det vil give forskerne ens data, hvilket vil gøre det lettere at analysere på samlede nordiske data,” forklarer hun.

Konsortiets arbejde vil forhåbentlig også på sigt kunne gavne andre lande uden for Norden, håber professoren.

”Det vil også tillade fakta-tjekkere og forskere at arbejde sammen om større cases i andre lande med lignende medie- og informationslandskaber,” siger Anja Bechmann.

NORDIS består af i alt otte organisationer fra det akademiske og fagpraktiske miljø og inkluderer følgende medlemmer:

Universiteter:
- Aarhus University (Danmark)
- University of Bergen (Norge)
- Uppsala University (Sverige)
- Helsinki University (Finland)

Fakta-tjekkere:
- Faktisk.no (Norge)
- TjekDet (Danmark)
- Källkritikbyrån (Sverige)
- Faktabaari (Finland)

Kontakter

Anja Bechmann, professor
Institut for Kommunikation og Kultur
Medievidenskab
Aarhus Universitet
E-mail: anjabechmann@cc.au.dk
Telefon: +45 51 33 51 38

Information om Aarhus Universitet: Arts

Aarhus Universitet: Arts
Aarhus Universitet: Arts



Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts

Mellemformer kan være svaret på udfordringer med inklusion27.5.2025 10:56:35 CEST | Pressemeddelelse

Skal skolebørn med særlige behov have specialundervisning? Eller skal de deltage i den almene undervisning på lige fod med andre børn? Svaret behøver ikke være enten-eller. Ny forskningsoversigt fra DPU, Aarhus Universitet om de såkaldte 'mellemformer' giver et første, samlet bud på, hvad specialpædagogik er, når den indgår som en del af almenpædagogikken. Og den peger på forudsætninger for, at denne særlige form for inklusion kan lykkes.

Rav, kunst og glemte fortællinger – arkæologer undersøger ravværksted fra istidens slutning19.5.2025 08:27:58 CEST | Pressemeddelelse

Et af Europas ældste værksteder for ravkunst er i disse dage genstand for nye udgravninger af et dansk- tysk forskerteam. Fundstedet ved Grabow i Nordtyskland har tidligere givet opsigtsvækkende fund – blandt andet Nordtysklands ældste skulptur. Nu håber forskerne at afdække, hvordan rav blev bearbejdet og brugt for omkring 14.000 år siden – i en tid med store klima og kulturskift.

Aarhus Universitet åbner digitalt bibliotek for antikke græske tekster16.5.2025 09:20:39 CEST | Pressemeddelelse

Hvordan kan computere og algoritmer bruges til at analysere antikke græske tekster som de bibelske tekster og andre tekster af fx Platon, Sofokles og Plutark? Det spørgsmål står centralt i forskningsprojektet, Computing Antiquity, som nu lancerer en digital database, hvor forskere og andre interesserede frit kan hente antikke græske tekster i formater, som computere og algoritmer kan arbejde med. I spidsen for projektet står Jacob P.B. Mortensen, lektor i Ny Testamente på Afdeling for Teologi på Aarhus Universitet.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye