Forsikring & Pension

Nyt lovforslag om samfundsbidrag er en særskat på tryghed

6.4.2022 13:48:33 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse

Del
Regeringen og forligspartierne risikerer at lægge en ny og skadelig skat på tryghed, hvis de vedtager den særskat, som i dag er fremlagt som lovforslag, og som blandt andet rammer flere danske forsikrings- og pensionsselskaber og dermed deres kunder. F&P opfordrer til at droppe planerne for en særskat og i stedet skrue op for indsatsen mod moms- og skattesnyd.

- Helt grundlæggende er det ualmindelig svært at forstå, hvis et politisk flertal ønsker at gøre det dyrere at forsikre sig eller have en pensionsordning. Lovforslaget her vil i praksis betyde, at Folketinget indfører en skat på den tryghed, som stort set alle danskere nyder gavn af via deres forsikrings- og pensionsordninger, siger adm. direktør Kent Damsgaard, F&P.

Han peger på, at branchen og pensionskunderne alene i 2021 bidrog med over 63 mia. kroner via pensionsskatten (PAL-skat) – foruden det store bidrag fra selskabsskat, som forsikrings- og pensionsbranchen også betaler.

- Forsikrings- og pensionsselskaberne leverer både gennem deres daglige arbejde og deres skattebetalinger et massivt bidrag til samfundet. Vi har stadigvæk til gode at høre en eneste god forklaring på, hvorfor der skal indføres en ekstraordinært høj skat på vores branche. Derfor har jeg fortsat også en forventning om, at regeringen og Folketinget genovervejer – og dropper – det fejlskud, som særskatten er, siger Kent Damsgaard.

Senest har også de Økonomiske Vismænd peget på, at særskatten vil have skadelige konsekvenser.

- Som vismændene også peger på, vil det have negative konsekvenser for økonomien og forbrugerne, hvis man lægger en særskat på bestemte sektorer. Det er ganske enkelt en dårlig ide. I særdeleshed, når Arne-pensionen i stedet kunne finansieres ved at skrue op for kampen mod moms- og skattesnyd i de virksomheder, som netop ikke bidrager og løfter deres ansvar i dag. Det er endda skrevet direkte ind i den politiske aftale, at man skal forsøge at hente mest mulig finansiering fra øget kontrol via digitale kasseapparater, så hvorfor ikke prioritere det langt højere, slutter Kent Damsgaard.

Kontakter

Pressechef Nicolai Schacke, 24 24 04 02

Information om Forsikring & Pension

Forsikring & Pension
Forsikring & Pension
Philip Heymans Allé 1
2900 Hellerup

41919101http://www.forsikringogpension.dk

F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

F&P: Staten har ansvaret for at fremtidssikre arbejdsskadesystemet efter højesteretsdom28.4.2026 12:35:31 CEST | Pressemeddelelse

Højesteret har i dag afsagt dom i den såkaldte nedre grænse-sag. Dommen gør op med mere end 40 års fast administrativ praksis i arbejdsskadesystemet og skaber betydelig usikkerhed om både økonomien og rammerne for at forsikre arbejdsskader. Derfor har staten og myndighederne et klart ansvar for at håndtere konsekvenserne af dommen. Det udtaler F&P på vegne af forsikringsbranchen.

Ny rapport skal forberede Danmark til at hjælpe borgere i klimasårbare områder8.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Skal vi som samfund lade stå til, mens vandet oversvømmer huse, infrastruktur og andre værdier i klimasårbare områder? Eller skal vi starte den svære dialog om, hvordan de mest udsatte områder i Danmark fremover skal klare sig? CIP Foundation, Realdania og F&P – forsikring og pension, lancerer en ny juridisk rapport om rammerne for at planlægge og facilitere hjælp til de borgere, der kan blive ramt.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye