Nyt Life Science Råd skal sætte skub på dansk styrkeposion
For første gang nogensinde skal et nationalt Life Science Råd styrke samarbejdet mellem offentlige og private aktører i industrien og på sundhedsområdet.
Rådet er et af de centrale initiativer i den seneste life science strategi, der blev vedtaget i foråret 2021, og som bliver præsenteret af erhvervsminister Simon Kollerup i dag sammen med den årlige fodaftryksanalyse.
Analysen viser, at life science industrien er i topform. Vareeksporten er næsten tredoblet de seneste tolv år, ligesom der er en bred diversitet af medarbejdere med flere langtidsansættelser i forhold til resten af dansk erhvervsliv.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Life science-industrien er ganske enkelt en dansk styrkeposition, som skaber vækst, gode danske arbejdspladser og bedre patientbehandling i sundhedsvæsenet. Derfor giver det rigtig god mening, at det nye Life Science Råd skal styrke samarbejdet mellem sundhedsområdet og erhvervslivet, så morgendagens forskning når hurtigere ud, hvor det hjælper patienterne. Jeg glæder mig meget til, at vi i fællesskab skal sætte yderligere skub på en industri, der i forvejen er et dansk vækstlokomotiv.”
Sundhedsminister Magnus Heunicke:
”Vi har brug for ny teknologi og innovation for at fremtidssikre sundhedsvæsenet og give danskerne en behandling af høj kvalitet. For at sætte skub i innovationen er samarbejdet på tværs af myndigheder, patientforeninger, universiteter og industri helt centralt. Sådan som vi også har set det under COVID-19. Jeg ser frem til, at følge Life Science Rådets arbejde, som sikrer, at vi har en ramme for det gode samarbejde.”
Formanden for det nye Life Science Råd bliver Lars Rasmussen, bestyrelsesformand for Coloplast og Lundbeck:
”Jeg glæder mig til samarbejdet i Danmarks nye Life Science Råd. Gode rammevilkår skal være til gavn for en innovativ patientbehandling i verdensklasse. Hvis vi kan lykkes med at få bygget en stærkere bro mellem sundhedsvæsenet og life science-industrien, kan det gøre Danmark til et globalt udstillingsvindue for life science.”
Rådet mødes to gange årligt for at drøfte rammevilkårene for life science-industrien, ligesom de skal kigge på, hvordan industrien kan skabe bedre patientbehandling i sundhedsvæsenet.
Medlemmer af Life Science Rådet:
- Lars Rasmussen, bestyrelsesformand, Coloplast og Lundbeck (formand)
- Lars Fruergaard Jørgensen, CEO, Novo Nordisk
- Kristian Villumsen, CEO Coloplast
- Peter Drøidal, Landechef, Novartis
- Mai-Britt Zocca, CEO, IO Biotech
- Mads Krogsgaard Thomsen, CEO, Novo Nordisk Fonden
- Lars Bo Nielsen, adm. direktør, Lægemiddelstyrelsen
- Liselotte Højgaard, professor, ledende overlæge, Rigshospitalet
- Brian Mikkelsen, adm. direktør, Dansk Erhverv
- Emil Fannikke Kiær, politisk direktør, Dansk Industri
- Peter Huntley, adm. direktør, Medicoindustrien
- Ida Sofie Jensen, koncernchef, LIF – Lægemiddelindustriforeningen
- Adam Wolf, adm. direktør, Danske Regioner
- Susanne Axelsen, overlæge, klinisk lektor, formand, Lægevidenskabelige Selskaber
- Susie Stærk Ekstrand, direktør, Pharmadanmark
- Anne Brandt, Danske Patienter, adm. direktør, Lungeforeningen
- Claus Richter, Danske Patienter, adm. direktør, Diabetesforeningen
- Trine Winterø, prodekan, Innovation og Samfundsrelationer, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
- Dorte Bech Vizard, afdelingschef, Sundhedsministeriet
- Michael Dithmer, departementschef, Erhvervsministeriet
Kontakter
Pressekontakt: Camilla Weigel, cachwe@em.dk, tlf.: 91 33 70 97
Vedhæftede filer
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nye milliardinvesteringer skal booste Europas grønne industri18.7.2025 07:36:13 CEST | Pressemeddelelse
Når formanden for Den Europæiske Investeringsbank gæster det uformelle rådsmøde mellem EU’s erhvervsministre, har hun låne- og garantiordninger til Europas grønne industri med i tasken. Tiltagene kan medføre investeringer på mere end 135 mia. kr.
Ny analyse: EU taber pusten kampen om nye kritiske teknologier18.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens Danmark er godt med i det globale teknologikapløb, er der en række tegn på, at Europa som helhed har svært ved at følge med USA og Kina. Det viser en ny analyse fra Erhvervsministeriet.
Kæmpe kvantesatsning sikrer Danmark verdens største og stærkeste kvantecomputer17.7.2025 11:04:13 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt samarbejde mellem EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) og Novo Nordisk Fonden baner vejen for en ny, stor kvantesatsning. Der er tale om den første kvantecomputer af sin slags, som vil betyde en markant forstærkning af Danmarks og Nordens position inden for kvanteteknologi.
Presseinvitation: EU-ministre stiller skarpt på kampen om kritiske teknologier og behovet for styrket konkurrenceevne15.7.2025 08:15:36 CEST | Pressemeddelelse
EU-ministre med ansvar for konkurrenceevne, indre marked og industri skal diskutere, hvordan EU kan sikre konkurrenceevne i fremtiden. På programmet er også en ny, stor kvantesatsning og fælles pressemøde med formanden for Den Europæiske Investeringsbank, Nadia Calviño.
EIFO investerer i venturefonden D3 for at styrke ukrainsk og europæisk forsvarsinnova-tion4.7.2025 11:00:12 CEST | Pressemeddelelse
Danmark anerkender den vigtige rolle, som Ukraines forsvarsteknologiske innovation spiller for Europa. EIFO – Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer knapt 32 millioner kroner i D3, en venturefond med fokus på tidlige ukrainske forsvarsteknologiske startups.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum