Nyt lektorat skal højne viden om lindring i patientens sidste tid

Heidi Bergenholtz skal forske i basal palliation – den behandling som de sundhedsprofessionelle giver de døende på sygehuset. Ambitionen er at højne niveauet i behandlingen til gavn for patienten og de pårørende.
- Det har meget stor betydning for de døende patienter og deres pårørende, at der ansættes en lektor i basal palliation. Hvert minut i behandlingen og plejen af de døende patienter, har en stor betydning for livskvaliten. Det er her og nu de rigtige indsatser og vigtige samtaler skal tages. Den resterende tid kan være kort, og den kan ikke gøres om, siger ledende oversygeplejerske Lone Glistrup fra Kirurgisk Afdeling på Holbæk Sygehus.
Forskning flytter hverdagen
Også professor og forskningsleder ved REHPA, Mai-Britt Guldin er optaget af, at forskningen flytter noget i den kliniske hverdag.
-Jeg er glad for og stolt over, vi har kunnet ansætte Heidi som lektor i samarbejde med Holbæk Sygehus. Jeg ser frem til, at vi i samarbejde med sygehuset kan øge forskningen i basal palliation. Når vi samarbejder om et klinisk lektorat med for eksempel Holbæk Sygehus, kan vi sætte fokus på forskningen i klinikken og være med til at flytte noget i den kliniske hverdag. Det er samtidig vigtigt for os at være med til at sikre den forskningsmæssige fødekæde og sikre vores dygtige forskere mulighed for en forskningskarriere. Og en af måderne at gøre det er via lektorater, siger Mai-Britt Guldin.
De seneste fem år har Heidi Bergenholtz været ansat på Holbæk sygehus & REHPA som postdoc. Hun har blandt andet lavet en samtaleguide til samtalen om døden med patienter og pårørende.
Også i sin ph.d. afhandling fra 2016 fokuserede hun på palliation på de almindelige sengeafdelinger, der ikke udelukkende har palliation som deres fokus.
Et løft til den sidste tid
Heidi er særligt optaget af, at det basale palliative niveau skal løftes for at imødekomme at alle mennesker med livstruende sygdom får den rette livsafslutning og siger:
- Jeg glæder mig over, at man med min lektoransættelse på Holbæk Sygehus og REHPA ønsker at have et stærkt fokus på at løfte den basale palliative indsats. Det har længe været et ikke-prioriteret område til trods for, at det er her, de sundhedsprofessionelle tager sig af langt de fleste af de palliative forløb. Derfor håber jeg, at vi kan hjælpe mange flere patienter med palliative behov, og deres familier, ved at skabe ny viden om, hvordan vi kan arbejde med indsatsen på sygehuset.
Heidi Bergenholtz vil i sit lektorat forske videre i basal palliation med særligt fokus på implementering og organisering af indsatsen på sygehuset, og håber gennem sit forskningsprogram at kunne sætte nye ph.d.-projekter i gang.
Interesserede kan læse hendes afhandling: ”Palliative Care in the Hospital. A mixed-methods study of the general palliative care in a hospital in Denmark”.
Kontakter
Pressekontakt REHPA, 21 74 73 72
Pressekontakt Holbæk Sygehus, 57 87 50 52
Billeder
Information om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Fortsat stabil drift for borgere og personale i Region Sjælland i 202616.12.2025 17:30:33 CET | Pressemeddelelse
Fra 1. januar 2027 bliver den nuværende Region Sjælland sammen med Region Hovedstaden slået sammen til Region Østdanmark. 2026 bliver derfor et overgangsår, hvor både Region Sjællands fortsatte drift skal sikres, samtidig med at en række forberedende aktiviteter til Region Østdanmark skal løses. Der vil ligeledes være store og væsentlige opgaver forbundet med afvikling af Region Sjælland.
Region Sjælland sætter fokus på Lollandsbanens fremtid16.12.2025 11:11:55 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan Lollandsbanen udvikles og styrkes i de kommende år? Det spørgsmål er på den politiske dagsorden i Region Sjælland, hvor politikerne har taget hul på en drøftelse af visioner for Lollandsbanens fremtidige betjening.
Nyt fusioneret sygehus får navnet Midt- og Vestsjællands Hospital3.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra 1. januar 2026 samles Psykiatrien Region Sjælland og Næstved, Slagelse og Ringsted Sygehuse i én fælles organisation under navnet Midt- og Vestsjællands Hospital. Navnet er resultatet af en medarbejderinddragende proces og markerer et vigtigt skridt mod at styrke sammenhængen mellem psykiatri og somatik, skabe bedre patientforløb og udvikle en stærk fælles kultur på tværs af regionen.
Millioner hjælper 7.100 patienter hurtigere2.12.2025 18:24:18 CET | Pressemeddelelse
Tusindvis af borgere får inden nytår et tilbud om at blive udredt og behandlet hurtigere. Med et tydeligt politisk ønske om at sikre mærkbare forbedringer for patienterne investerer Regionsrådet i Region Sjælland 25,5 millioner kroner i at nedbringe ventetiderne på sygehusene.
Region Sjælland sender forslag til Råstofplan 2026 i høring – med fokus på genbrug, balance og borgere2.12.2025 18:22:18 CET | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Sjælland har besluttet at sende forslag til Råstofplan 2026 i offentlig høring. Råstofplanen peger frem mod dannelsen af Region Østdanmark i 2027 og skal sikre, at der fortsat er adgang til de samfundsnødvendige råstoffer – samtidig med at der passes på borgere, natur og miljø. Planen forventes endeligt godkendt medio 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


