Nyt forskningsprojekt vil undersøge konkurrenceevnen i den europæiske filmbranche
Hvordan gør man den europæiske filmbranche mere konkurrencedygtig på den internationale scene, hvor især USA, Kina og Indien sidder tungt på filmtronen?
Det er hovedspørgsmålet i et stort forskningsprojekt, som netop er søsat af et særligt konsortium af forskere, private aktører og organisationer inden for den europæiske filmbranche.
Under overskriften ‘Increase the potential of the international competitiveness of the European filmmaking industry’ har gruppen modtaget en samlet bevilling på 30 millioner kroner fra EU’s forskningsprogram Horizon Europe – hvoraf 3,7 millioner kroner er gået til to forskere fra Aarhus Universitet, som begge spiller en fremtrædende rolle i forskningsprojektet.
”Projektet skal undersøge en lang række forhold vedrørende den europæiske filmbranches konkurrenceevne på den internationale arena – og ultimativt også bidrage positivt til branchens konkurrenceevne og kulturelle diversitet på forskellig vis,” fortæller lektor i medievidenskab Jakob Isak Nielsen, der sammen med sin kollega, adjunkt Cathrin Helen Bengesser, er involveret i projektet.
”Vores projekt har en særlig vinkel på ’small nations’. Det vil sige, at vi fokuserer på små europæiske markeder og de særlige muligheder og udfordringer, som disse markeder står over for,” uddyber lektoren.
Lokale filmforskelle
Konkret kommer AU-forskerne og det europæiske konsortium til at undersøge filmbrancherne i Danmark, Belgien, Estland, Litauen, Irland, Kroatien og Portugal i forhold til de ’transnationale dynamikker’, som Jakob Isak Nielsen formulerer det, brancherne hver især indgår i.
”Vores nøglemarkeder er geografisk spredt ud over Europa, men adskiller sig også forbavsende meget film- og mediepolitisk, økonomisk, sociokulturelt og til dels teknologisk. I Portugal og Kroatien er der for eksempel meget få tilskuere til hjemlige filmproduktioner, mens det står rigtig godt til med markedsandelen for danske film i danske biografer. Til gengæld har eksempelvis Kroatien og Irland en meget stærk ’production service’-økonomi, hvor de evner at tiltrække en lang række store internationale film- og serieproduktioner,” forklarer Jakob Isak Nielsen.
Optimistisk tone
Han og kollegaen Cathrin Helen Bengesser bliver i forskningsprojektet ansvarlige for blandt andet en række komparative analyser og publikumsundersøgelser, ligesom de også vil kortlægge de udfordringer, der er ved distributionen af film i forbindelse med biografer og Video On Demand-tjenester.
Jakob Isak Nielsen håber, at projektet kan bidrage med konstruktive løsninger til de europæiske brancheudfordringer.
”Der er selvfølgelig nogle indlejrede målsætninger i selve projektet, men mere overordnet så er der en optimistisk tone, som tiltaler mig. Både herhjemme og i flere andre europæiske lande har der været masser af fokus på udfordringer og trusselsretorik i rapporter og i den offentlige debat om film og medier – især i slipstrømmen på store internationale aktørers tiltagende indflydelse på vores respektive medielandskaber. Udfordringerne er ofte reelle nok, men projektet her tiltaler mig helt grundlæggende ved at fokusere mere på løsninger og muligheder,” opsummerer Jakob Isak Nielsen.
Det europæiske filmforskningsprojekt strækker sig i første omgang frem til udgangen af 2025. Foruden Jakob Isak Nielsen og Cathrin Helen Bengesser bliver der i AU-regi også ansat en postdoc i en toårig forskningsstilling til projektet.
Kontakter
Jakob Isak Nielsen, lektor
Afdeling for Medievidenskab og Journalistik
Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet
E-mail: jakobisak@cc.au.dk
Telefon: (+45) 30 58 73 98
Billeder

Information om Aarhus Universitet: Arts
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Metallerne afslører: Bronzealderen var mere forbundet, end vi hidtil har troet11.9.2025 08:34:53 CEST | Pressemeddelelse
Et internationalt forskerhold har i forbindelse med forskningsprojektet Metals & Giants kastet nyt lys over metalhandlen i bronzealderen – og åbnet for nye perspektiver på forbindelserne mellem Sardinien og Norden, hvor de ikoniske hornede hjelme også optræder.
SLØK-forelæsning med Lea Ypi, Professor i Politisk Teori, London School of Economics3.9.2025 08:27:56 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 24. oktober 2025 kl. 13.30-15.00 afholdes årests SLØK-forelæsning på Aarhus Universitet med LEA Ypi, professor i Politisk Teori, London School of Economics
Kultur som immunforsvar: ny doktordisputats udfordrer forståelsen af fællesskaber29.8.2025 08:55:05 CEST | Pressemeddelelse
Den 19. september forsvarer Jesper Sørensen, lektor i Religionsvidenskab ved Aarhus Universitet, sin doktordisputats. En afhandling, der forener hjernens forudsigelser, kroppens immunforsvar og menneskets kulturhistorie for at svare på spørgsmålet: hvorfor overlever kulturer – og forandrer sig?
Læseglæden hos skoleelever falder støt, jo ældre de bliver20.8.2025 10:36:04 CEST | Pressemeddelelse
I 2023 viste den internationale PIRLS-undersøgelse, at danske 4. klasseelevers læseglæde er i frit fald. En ny omfattende undersøgelse fra DPU, Aarhus Universitet af læseglæden hos folkeskoleelever i Rudersdal Kommune bekræfter den bekymrende udvikling, hvor især smartphonen er den store synder. Undersøgelsen peger på forhold i både skolen og hjemmet, der påvirker børn og unges lyst til at læse, og leverer anbefalinger til, hvordan vi kan vække læseglæden.
Historiker om kommende EU-formandskab: USA vender blikket mod Europa – igen19.6.2025 07:42:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark overtager EU-formandskabet 1. juli 2025 i en tid med øget geopolitisk spænding. USA har igen fokus på Europa og efterlyser større ansvar fra sine allierede – et mønster, der ifølge professor i historie på Aarhus Universitet, Thorsten Borring Olesen, har rødder tilbage til 1973.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum