Nyt familienetværk åbner snart i Aulum
Fællesskab, fællesspisning og aktiviteter for både børn og voksne er på programmet i Familienetværket Aulum, som holder opstartsfest den 24. januar. Netværket er et partnerskab mellem Aulum Kristne Friskole og Blå Kors Danmark.

Familier og enlige bliver mødt med åbne arme og masser af nærvær i et fællesskab med andre mennesker, der også kender til en hverdag med forskellige udfordringer som fx ensomhed, skilsmisse, presset økonomi eller sygdom.
Det er tanken bag Familienetværket Aulum, som starter op tirsdag den 24. januar. Familienetværket er et gratis tilbud til familier og enlige og drives i partnerskab mellem Aulum Kristne Friskole og Blå Kors Danmark.
Signe Lyskjær, der er projektleder for det nye familienetværk i Aulum, håber, at netværket bliver taget godt imod i byen:
"Som skole har vi længe haft en drøm at kunne række længere ud i lokalsamfundet og ikke bare gøre en forskel for vores elever, men familier i det hele taget, og det kan vi gennem Familienetværket," siger projektleder Signe Lyskjær og fortæller, at man ikke behøver have en tilknytning til skolen for at deltage:
"Familienetværket er åbent for alle og er et gratis tilbud til familier og enlige, der har brug for et netværk."
Fællesskab og hygge for børn og voksne
Familienetværket mødes tirsdag i lige uger kl. 16.00-19.00 på Aulum Kristne Friskole, der har adresse på Østergade 11 i Aulum.
Til hver samling vil der være plads til sjov og hygge og også kreative aktiviteter for både børn og voksne. En gang imellem vil der også være fokus på særlige temaer som hverdags- og familieliv, børnenes skolegang, økonomi, velvære og sundhed.
”Vi vil gerne skabe et frirum og åndehul, hvor man kan få lov til at være den, man er, og møde nye mennesker. Gennem samvær, spisning og aktiviteter håber vi, at mange vil opleve at få nye relationer, være en del af et fællesskab og få inspiration til blandt andet familieliv og forældreskab", siger projektleder Signe Lyskjær.
Familienetværk i flere byer
I dag driver Blå Kors Danmark mere end 30 familienetværk i partnerskab med lokale kirker. Familienetværket i Aulum er det første netværk, der udspringer af et partnerskab med en friskole.
"Vi glæder os over det nye samarbejde med Aulum Kristne Friskole. Vi har rigtig gode erfaringer med, at familienetværkene kan række ud til mange familier og enlige i nærområdet og tilbyde et godt netværk og ofte også konkret hjælp til udfordringer i hverdagen," siger generalsekretær i Blå Kors Danmark Christian Bjerre.
På den første familienetværksaften i Aulum den 24. januar vil der, udover fællesspisning og hygge, også være underholdning med tryllekunstneren Tryllestøv.
Kontakter
Signe Lyskjær, projektleder, Familienetværket Aulum, tlf. 24 52 93 17
Billeder

Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en kristen social hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Kåre Skarsholm er ny landsleder i TUBA1.2.2023 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 1. marts tiltræder Kåre Skarsholm som landsleder i organisationen TUBA, som tilbyder gratis terapi og rådgivning til unge, der er vokset op i hjem med alkohol- eller stofmisbrug. Han kommer fra en stilling som politisk chefkonsulent i Selveje Danmark.
Mange danskere kender ikke Sundhedsstyrelsens anbefalinger om alkohol25.1.2023 07:54:51 CET | Pressemeddelelse
Over halvdelen af befolkningen har aldrig hørt om eller kender til Sundhedsstyrelsens seneste anbefalinger om, hvor mange genstande man højest skal drikke på en uge, viser en ny meningsmåling foretaget af Voxmeter for Blå Kors Danmark.
TUBA og Blå Kors: Alkohol er ødelæggende og har alvorlige konsekvenser for mange danske familier - Nick Hækkerup tager fejl, når han omtaler øllet som folkets sjæl13.1.2023 13:01:45 CET | Pressemeddelelse
Det er ansvarsløst at omtale danskernes alkoholforbrug som folkesjælen og tale om øllets positive værdi for livskvaliteten, når alkohol har så alvorlige konsekvenser for så mange mennesker i Danmark - også selvom Nick Hækkerup efterfølgende har forsøgt at moderere sine første udtalelser.
260.000 kr. sikrer fortsat hjælp til udsatte familier i Humlebæk9.1.2023 13:20:45 CET | Pressemeddelelse
Familienetværket Humlebæk, der drives i samarbejde mellem Blå Kors og Strandvejskirken i Humlebæk, har modtaget en bevilling fra Socialstyrelsen, som gør det muligt at fortsætte og udvikle arbejdet blandt udsatte familier i Humlebæk.
Blå Kors: Efterspørgslen på julearrangementer er ekstra stor i år22.12.2022 08:18:53 CET | Pressemeddelelse
I Blå Kors bliver der holdt julelejre for børn og unge og juleaften på væresteder, botilbud og behandlingshjem, og i dagene op til jul bliver der uddelt julehjælp, julegaver og julemad. I Blå Kors oplever man, at interessen og behovet for hjælp er ekstra stort i år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum