Nyt fællessekretariat skal styrke den grønne omstilling

Det kræver kvalificeret arbejdskraft og nye kompetencer, hvis det skal lykkes Danmark at nå sit mål om at blive fri for fossile brændstoffer, når der lukkes for Nordsøens olie- og gashaner i 2050. Den grønne omstilling er i gang og med udbygningen af havvind, stigende energioptimering indenfor byggeri og industri og beslutningen om etableringen af en energiø i Nordsøen, så har Danmark og i særdeleshed Esbjerg en gylden mulighed for at blive et internationalt knudepunkt i den videre grønne omstilling.
Men den grønne omstilling kræver en hel ny tankegang, hvor der samarbejdes på tværs af sektorer. Derfor er Rybners, AMU-Vest, SOSU-Esbjerg og Jobcenter Esbjerg gået sammen om at oprette fællessekretariatet, Green Skills. Et fællessekretariat, der skal understøtte at både kommune, uddannelsesinstitutioner og arbejdsmarkedets parter trækker i samme retning for at nå målet med at arbejdsstyrken kan blive opkvalificeret og uddannet, så den er klar til den videre grønne omstilling.
”Omstilling og videreudvikling af erhvervsliv og arbejdsstyrken i retning mod den videre grønne transformation og fortsat vækst kræver nytænkning, samarbejde og koordinering. Ikke én aktør eller sektor kan løfte denne opgave alene. Derfor ser jeg etablering af fællessekretariatet Green Skills som et vigtigt skridt på vejen mod at løfte denne store og vigtige opgave” udtaler Lise Willer, direktør for Borger & Arbejdsmarked i Esbjerg Kommune, og nyvalgt formand for styregruppen bag Fællessekretariatet Green Skills.
Skal understøtte arbejdet
Fællessekretariatet, der får base i Esbjerg, skal understøtte virksomheder, arbejdsmarkedets parter og andre interessenter i den grønne omstilling. I første omgang skal sekretariatet fokusere på behovet for faglærte og specialarbejdere, der hvor analyser viser at behovet for arbejdskraft vil blive størst i den grønne omstilling. Siden skal fællessekretariatet understøtte og koordinere den store rekrutterings-, opkvalificerings- og uddannelsesopgave, der knytter sig til den videre grønne omstilling.
Fællessekretariatet Green Skills slår dørene op for første gang den 8. juni 2021. I første omgang bemandes kontoret med tre medarbejdere fra henholdsvis Rybners, AMU-Vest og Jobcenter Esbjerg, men søges udvidet i takt med at det lykkes at skaffe ekstern finansiering til drift af sekretariatet.
FAKTA
Green Skills
- Fællessekretariatet Green Skills er oprettet i et samarbejde mellem Rybners, AMU-Vest, SOSU-Esbjerg og Jobcenter Esbjerg, og det får base i Esbjerg.
- Der er nedsat en styregruppe for fællessekretariatet bestående af repræsentanter fra arbejdsmarkeds parter, Rybners og AMU Vest samt Esbjerg Kommune.
Kontakter
Lise Willer, direktør, Social & Arbejdsmarked i Esbjerg Kommune, tlf. 29644753, lipw@esbjerg.dk
Torben Pedersen, direktør, AMU Vest, tlf. 23 47 71 28, tp@amu-vest.dk
Olaf Rye, adm. direktør, Rybners, tlf. 2179 8555, orj@rybners.dk
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Esbjerg Kommune modtager 3,25 mio. kr. til styrket indsats mod unges brug af opioider18.12.2025 15:26:45 CET | Pressemeddelelse
Med 3.250.000 kr. i tilskud fra Social- og Boligstyrelsen vil Esbjerg Kommune styrke arbejdet for at forebygge og reducere rusmiddelbrug blandt børn og unge, ikke mindst opioider.
Fire rådgiverteams er prækvalificeret til at skabe Det Internationale Kvarters nye hjerte17.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
15 teams bød ind, og de fire, der bedst levede op til udbudskriterierne om cirkularitet, kvalitet og samarbejde, er nu udvalgt til at gå videre i processen med etape 3 i Det Internationale Kvarter.
Naturperle i Esbjerg Kommune er nu fredet17.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fredningsnævnet har godkendt fredningen af Marbækområdet, og unikke natur-, kultur- og rekreative værdier vil være sikret til eftertiden.
Rejsen starter her: Fantasyfestival 2026 træder ind i heltenes verden15.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Tre internationale forfattere har allerede indløst billet til Fantasyfestival 2026, hvor heltens rejse bliver omdrejningspunktet. Temaet kan udforskes med billetter til både festivalen og Fantasy Quest Esbjerg, som bringer historien til live.
Julegaver på vej til beboere på plejehjem11.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beboerne på Esbjerg Kommunes plejehjem kan igen i år glæde sig til en dejlig julegave fra Lida og Oskar Nielsens Fond.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


