Nyt center for kunstig intelligens i Aalborg
22.11.2019 11:48:27 CET | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse

Sammen er vi stærkest. Sådan lyder budskabet for etableringen af et nyt center for kunstig intelligens på Aalborg Universitet (AAU). Tanken med det nye center er, at der kan opnås optimale resultater med samarbejde på tværs af samtlige fem fakulteter, som alle arbejder med AI ud fra vidt forskellige fagligheder.
Stort politisk fokus på kunstig intelligens
Det officielle startskud til ”AI for the People-centre” har netop lydt. Over 100 interesserede deltog i arrangementet, der blev åbnet af AAU Innovationsdirektør Dorte Stigaard. I sin introduktion fremhævede hun det kæmpe potentiale ved at danne et stærkt samarbejde på tværs, ligesom hun kom ind på AI’s store betydning:
− Der er et stort fokus lige nu på kunstig intelligens i samfundet, og det bliver kun større. Rent politisk arbejder Margrethe Vestager i EU for kunstig intelligens med mennesket i fokus. Verdens første AI-ambassadør Casper Klynge er udpeget. Eksempelvis Innovationsfonden afsætter mange fondsmidler til kunstig intelligens, sagde hun.
Forskellige perspektiver på begrebet
Det tværfaglige potentiale inden for kunstig intelligens blev understreget med tre oplægsholdere fra forskellige fagområder, der talte om emnet ud fra hhv. et sundheds-, et samfunds- og et virksomhedsperspektiv. Desuden præsenterede AI-forskere 30 forskellige forskningsprojekter, som gav anledning til en lang række interesserede spørgsmål og nye potentielle samarbejdsmuligheder.
Eksempler på igangværende forskning inden for området på AAU er bl.a. etiske dilemmaer i brugen af kunstig intelligens og kræftforskning med hjælp fra kunstig intelligens. På hjemmesiden www.ai.aau.dk kan alle interesserede kan følge events, nyheder samt læse meget mere om igangværende og kommende forskningsprojekter på hele universitetet.
Nøgleord
Kontakter
Thomas Moeslund, professor, Institut for Arkitektur og Medieteknologi, AAU, tlf. 2834 3530, tbm@create.aau.dk
Pia Rosenquist Kruse, strategisk rådgiver, Det Tekniske Fakultet for IT og Design, tlf. 2337 1560. prk@adm.aau.dk
Nelly Sander, presseansvarlig, Det Tekniske Fakultet for IT og Design, tlf.9940 2018, nsa@adm.aau.dk
Billeder
Links
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter28.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen er Aalborg Universitet (AAU) i toppen af europæiske ingeniøruniversiteter ifølge en internationalt anerkendt bedømmelsesinstitution.
Forskere opdager biologisk ur i nyfødtes immunsystem23.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning afslører, at nyfødtes immunsystem følger en præcis biologisk tidsplan fra de allerførste timer efter fødslen. Opdagelsen kan på sigt gøre det muligt at spotte sårbare spædbørn tidligere og finde det bedste tidspunkt for vaccination.
Fremtidens cement er levende22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning fra Aalborg Universitet peger på en fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer.
VR-træning kan styrke børn og unges vej til en mere selvstændig hverdag17.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
AAU-forsker Ali Adjorlu har udviklet en VR-platform, hvor socialt udsatte børn og unge kan træne hverdagssituationer som transport, indkøb og undervisning i trygge, realistiske rammer. Erfaringer fra både forskning og praksis peger på, at teknologien kan styrke selvhjulpenhed, læring og trivsel.
Ny rapport: Danmark har kvanteforskning i verdensklasse, men risikerer at tabe forsvarskapløbet7.9.2026 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har en af verdens højeste koncentrationer af specialister i kvanteteknologi og forskning i international topklasse. Men manglende samarbejde mellem forskning, virksomheder og Forsvaret kan svække national sikkerhed og koste danske arbejdspladser. Det konkluderer en ny rapport fra Copenhagen Business School og Teknologisk Institut.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


