Nyt år, nyt flyselskab med fast fragtrute i Billund Lufthavn
Billund Lufthavn har skudt året i gang med et nyt, fast samarbejde med et fragtflyselskab. Bluebird NORDIC har taget hul på en helt ny fragtrute med fem ugentlige operationer til og fra Billund Lufthavn. 2021 sluttede som det bedste år for Billund Lufthavns luftfragt. 2022 byder på endnu flere gode nyheder.

Det nye år starter præcis samme sted, hvor det gamle år slap på den sydlige side af landingsbanen i Billund Lufthavn, hvor fragtcenteret holder til. Luftfragten buldrer derud af, og det understreger det nye flyselskab, der fra mandag 3. januar startede deres fem ugentlige cargooperationer til og fra Billund Lufthavn.
Bluebird NORDIC er det nye fragtflyselskab, der er begyndt at operere i Billund Lufthavn og skal flyve mellem Keflavik-Billund-Köln og retur fem gange i ugen. Det giver en potentiel ekstra kapacitet om året på omkring 20.000 tons fragt, hvilket øger troen på endnu et rekordår på fragtsiden.
– Året kunne på ingen måde starte bedre i vores fragtcenter: Vi har lige sat flueben ved det absolutte rekordår, hvor vi fik rettet op på nedgangen i 2020. Og nu er det lykkes os at få endnu et fragtflyselskab i porteføljen. 2022 byder på en masse gode nyheder i fragtcenteret, og der går ikke længe før, at vi igen har nyheder at fortælle, teaser Jan Hessellund adm. direktør i Billund Lufthavn.
Mere udnyttelse af kapaciteten
Bluebird NORDIC har lavet et samarbejde med UPS, som længe har fløjet e-commerce mellem Billund og UPS’ europæiske hub Köln og eftersom, at UPS havde brug for mere kapacitet til deres kurerpakker, har de sat deres mindre fly, en ATP, på pause til fordel for at sætte sig på en del af den kapacitet, som Bluebird NORDIC tilbyder med deres B737-800 fragter, der har tæt på tre gange så meget kapacitet som ATP’en.
Bluebird NORDIC er et rent fragtflyselskab, der giver speditører og kurerselskaber som UPS mulighed for at købe fragtkapacitet på selskabets ruter.
– Bluebird NORDICS fragtfly kommer til at flyve fra Keflavik til Billund til Köln, så afgangstiderne mellem Billund og Köln bliver ikke ændret. Der bliver i virkeligheden bare mere kapacitet til Köln og retur og plads til en ekstra fragtafgang til Keflavik herimellem, og så kommer vi til at skulle håndtere endnu mere fisk og skaldyr, end vi i forvejen gør. Det bliver nemlig hovedsageligt det, der bliver fløjet fra Keflavik til Billund. Vi kunne ikke være mere tilfredse, afslutter Jan Hessellund.
Faktaboks:
Luftfragt i tal fra Billund Lufthavn
2019: 74.064 tons
2020: 67.149 tons
2021: 77.150 tons
Kontakter
Mads Bisp AgersnapPR Manager
Tlf:30165877mbp@bll.dkBilleder

Information om Billund Lufthavn
Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Hurtig adgang til nordamerikansk fragtmarked for dansk industri4.8.2022 09:00:33 CEST | Pressemeddelelse
Nordamerika er det andet største marked for luftfragt i Billund Lufthavn, og nu har Virgin Atlantic Cargo åbnet op med en one stop forbindelse via London Heathrow dertil. Ruten skærer potentielt flere dage af transittiden for det fragtede gods, og det er muligt at få luftfragt med tre gange i ugen.
Rekordhøj ferieaktivitet i Billund Lufthavn1.8.2022 10:57:15 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervslivet er gået på ferie, og nu rejser rekordmange passagerer af sted til sydens sol via Danmarks andenstørste lufthavn. SUN-AIR er på vej tilbage på platformen i Billund, og der er nyt fragtflyselskab på vej til fragtcenteret i lufthavnen.
Grøn omstilling i luftfarten kræver investeringer og beslutninger18.7.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fokus på den grønne omstilling i luftfarten er accelereret inden for de seneste år, men aktiviteten stiger, og derfor skal der ekstra fart på de politiske beslutninger. Luftfarten og teknologien er klar. Nu skal Danmark i den grønne førertrøje.
Nyt fragtflyselskab lander i Billund Lufthavn12.7.2022 12:59:19 CEST | Pressemeddelelse
Udviklingen på fragtsiden fortsætter i Billund Lufthavn, og den 3. august byder lufthavnen velkommen til det britiske flyselskab Virgin Atlantic Cargo, der er det andet største selskab, der flyver ud af London Heathrow. Væksten fortsætter, men forventningen er, at de kommer til at flyve noget af det luftfragt ud af Billund Lufthavn, som i dag både kører fra Billund og København på lastbiler.
5 populære og 5 ”upcoming” destinationer fra Billund Lufthavn6.7.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er gang i de ferierejsende, og flere rejsende skal allerede af sted for anden eller tredje gang i år. Men hvor skal man rejse hen? Her kommer et kig på, hvilke destinationer der er de mest populære, og hvilke fantastiske destinationer, der er på vej ”op”.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum