Nyt ansigt i DI Midt Vest
2.5.2022 17:05:09 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

På generalforsamlingen mandag eftermiddag blev Claus Arberg, adm. direktør Hvidbjergvinduet i Thyholm, genvalgt som formand af DI Midt Vest. En post han har haft siden 2013. CEO Peter L. Hjelm, Formkon A/S i Skive, blev genvalgt som den ene af to næstformænd. Bo Knudsen, som er adm. direktør i KPC i Herning, blev nyvalgt som den anden næstformand. Bo Knudsen er i forvejen formand for DI Byggeri Midt- og Vestjylland.
- Jeg synes, vi har fået sammensat en stærk bestyrelsen, som jeg ser meget frem til at skulle samarbejde med. Vi har en række vigtige mærkesager, som vi skal have fokus på, sammen med kommunerne i Midt- og Vestjylland og gode erhvervsfremmeaktører, siger Claus Arberg, formand for DI Midt Vest`s bestyrelse.
Den samlede bestyrelse ser således ud:
- Adm. direktør Claus Arberg, Hvidbjerg Vinduet A/S
- CEO Peter L. Hjelm, Formkon A/S
- Site Manager Jakob Kyllesbech, FMC Agricultural Solutions A/S
- Factory Director Torben Risgaard Strand, Bang & Olufsen Operations A/S
- Direktør Peter Friis, KILDE A/S Automation
- Senior Director Allan Ernstrøm, Danish Crown A/S
- Site Director Mette Møller, Arla Foods amba
- Managing Director Steen Buhl Larsen, Landia A/S
- Plant Manager Martin La Cour Søborg, Siemens Gamesa Renewable Energy A/S
- Adm. direktør Michael Nederby, Teccon Form A/S
- Adm. direktør Niels Møller Jensen, Herning Vand Holding A/S
- Adm. direktør Bo Knudsen, KPC Herning A/S
- Tømrermester Keld Sandahl, H. Juul Mikkelsen, Ringkøbing-Skjern
Følg os på:
Kontakter
Regionskonsulent for DI Midt Vest Gitte Brødsgaard Visti 2921 7710
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI advarer efter hackerangreb: Danske butikker bør sikre køleanlæg med det samme2.11.2026 13:43:44 CET | Pressemeddelelse
Efter angreb på køle- og frostanlæg i flere europæiske lande opfordrer DI danske kølefirmaer og butikker til straks at lukke for internetadgangen til anlæggenes styringer.
DI styrker arbejde med politik og reformer30.10.2026 13:30:09 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri vil øge sammenhængen mellem virksomhedernes perspektiver, samfundet og de politiske processer. Tidligere særlig rådgiver Jakob Ullegård kommer i spidsen for enheden Økonomi og Reformer, og der oprettes to andre enheder med fokus på bl.a. bøvl og byrder samt grøn omstilling.
DI lancerer plan for dansk totalberedskab: Danmark skal kunne fungere under kriser og angreb29.10.2026 12:45:42 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har sat en klar ambition om at etablere et dansk totalberedskab. Nu fremlægger landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI) et konkret politisk udspil til, hvordan ambitionen kan omsættes til virkelighed. DI ønsker bl.a. klare mål for samfundets robusthed og etablering af et informationsberedskab som værn mod misinformation.
DI roser regeringens planer om ny sikkerhedsorganisation med erhvervslivet29.10.2026 11:40:09 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil etablere et langt stærkere samarbejde mellem erhvervslivet og myndighederne om sikkerheden i det danske samfund. Det kom frem, da ministeren for samfundssikkerhed og beredskab, Lisbeth Bech-Nielsen, i dag præsenterede planerne om at etablere Erhvervslivets Samfundssikkerhedsorganisation på DI’s Årsdag for Virksomheds- og Samfundssikkerhed. Planerne får en særdeles positiv modtagelse i landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI).
DI: Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser28.10.2026 17:03:38 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder er klar til at tage ansvar for samfundssikkerheden. En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af virksomhederne ikke hvem de skal kontakte for at hjælpe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

