Nye transportopgaver presser bemandingen i Vestre Fængsel
20.9.2018 07:00:00 CEST | Fængselsforbundet | Nyhed

Efter planen skal 90 nye transportbetjente starte uddannelse, og i gang med at løfte den nye transportopgave, allerede inden vi skriver 2019.
Der kommer nye transportenheder i Hobro og Kolding, som skal supplere den allerede fungerende enhed ved Vestre Fængsel.
Søs Lykke Blidvang er fængselsbetjent og tillidsrepræsentant ved transportenheden i Vestre Fængsel, og hun er bekymret for, om der er bemanding nok til at overtage arresttransporterne.
”Det er spændende, at vi får lov til at udvide den transportopgave, vi allerede har. Vi glæder os også til at løse den. Men det kan blive problematisk, hvis det presser bemandingen yderligere,” siger hun.
Mangler bemanding hver dag
Transportenheden ved Vestre Fængsel modtager tyve nye transportbetjente sammen med en endnu ikke helt fastlagt opgaveportefølje fra politiet. Men Søs Lykke Blidvang er ikke sikker på, om antallet af nye betjente modsvarer antallet af nye opgaver.
”Jeg tror ikke, de nye transportbetjente er nok til at udføre mængden af nye opgaver, vi får. Vi er allerede stærkt underbemandede og har svært ved at dække alle vagter ind,” siger hun.
”Vi har været helt oppe på at mangle ni betjente på én dag. I september manglede vi samlet 65 betjente i Københavns Fængsler og transportenheden. Mine kollegaer arbejder over som aldrig før, og vi ved aldrig, om vi reelt kan holde fri, når vi kommer tilbage fra sidste tur,” siger hun.
Transportenheden i Vestre Fængsel bliver skilt ud fra resten af fængslet senere på året, og det betyder, at de to enheder ikke længere skal dække hinanden. Det lægger yderligere bemandingspres på begge enheder.
Vedvarende rekrutteringsproblem
Søs Lykke Blidvang ser som tillidsrepræsentant en markant stigning i sygesamtaler og kollegaer, der går ned med stress som konsekvens af underbemanding.
”Vi er generelt i en dårlig spiral, vi har kørt nedad i årevis, fordi der er mangel på nye fængselsbetjente at rekruttere. Derfor er det værste, der kan ske også, at vi får de nye transportopgaver, der svarer til 90 årsværk, men at vi ikke får de 90 transportbetjente,” siger hun.
”Selvom det er spændende med nye projekter og tiltag, så er mit højeste ønske lige nu, at vi husker at passe på de folk, vi har. Når man presser personalet, koster det i sidste ende. Jeg frygter for mine kollegaers helbred, og jeg er bange for, at der i fremtiden vil mangle betjente til at lære de nye op, fordi de erfarne er flygtet fra et job, de ikke længere kunne være i,” siger tillidsrepræsentanten i Vestre Fængsel.
Kontakter
Kim ØsterbyeForbundsformand
Tlf:72559999koe@faengselsforbundet.dkBilleder

Information om Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Danmarks ældste fængselsbetjent28.8.2026 13:17:51 CEST | Nyhed
Trods sine 70 år har fængselsbetjent Henning Schram ingen akutte planer om at stoppe. Han har snart 50-års jubilæum i tjenesten.
Arbejdsmiljørepræsentant i Nyborg Fængsel: "Arbejdsmiljøet er ikke-eksisterende"13.8.2026 07:00:00 CEST | Nyhed
Efter 10 år som arbejdsmiljørepræsentant i Nyborg Fængsel har Morten Ronny Pedersen valgt at råbe vagt i gevær.
Sårbare indsatte deler nu celler på Kragskovhede Fængsel11.8.2026 09:29:37 CEST | Nyhed
Også Kragskovhede Fængsel er blevet pålagt at oprette et markant dobbeltbelæg.
Ny rekord: Vi nærmer os 5.000 indsatte i fængslerne5.8.2026 19:05:00 CEST | Nyhed
Det strømmer ind med fanger – og der er flere på vej.
133 procent overbelæg i sjællandske arresthuse4.8.2026 14:29:26 CEST | Pressemeddelelse
Der er indført et fast, ekstraordinært højt overbelæg i syv sjællandske arresthuse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

