Nye tal: Så mange danskere vil trodse advarsler om ferie i udlandet
13.6.2020 12:39:23 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse

Frygten for at danske turister vil tage covid19-smitte med hjem fra ferie i udlandet, har fået udenrigsministeriet til at fraråde alle 'ikke-nødvendige rejser' til samtlige lande i verden med undtagelse af Tyskland, Island, Norge, Færøerne og Grønland.
Men trods den alvorlige baggrund for advarslen, vil tusindvis af danskere alligevel rejse til de lande, det frarådes at rejse til.
Det viser en helt ny undersøgelse, som Kantar Gallup har foretaget for Gjensidige Forsikring og Gouda Rejseforsikring.
Her svarer ni procent, at de godt kan finde på at rejse til de lande, der er omfattet af advarslerne henover sommeren.
Undersøgelsen viser også, at det især er den yngre del af befolkningen, der ser sig villige til at se bort fra rejsevejledningerne.
Men selvom det kan virke fristende at tage på eksempelvis charterferie i Grækenland eller Spanien denne sommer, bør man tænke sig godt om inden, lyder rådet fra Dan Kjølhede Laursen, der er direktør i Gouda Rejseforsikring.
"Selvom det kan virke sikkert at rejse til eksempelvis en græsk ferieø, så kan der være en masse komplikationer forbundet med covid19-epidemien, der kan være svære at forudse. Både i forhold til sundhedsvæsenet det pågældende sted, men også karantæneregler, og begrænsede muligheder for at komme hjem, hvis man bliver syg," lyder det fra Dan Kjølhede Laursen, der også peger på tiden efter ferien som en faktor, der bør spille ind.
"Selvom man ikke udviser symptomer, mens man er afsted, kan man godt tage sygdommen med hjem og på den måde udsætte sin familie, kolleger og venner for smittefare - især hvis man ikke overholder karantænereglerne efter hjemkomsten," siger Dan Kjølhede Laursen.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring og Gouda Rejseforsikring fra 8. til 11. juni 2020 blandt 1001 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2019, mens forvaltningskapitalen udgjorde 112 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Charterferien kan ende på toilettet: Så mange har dårlige buffetvaner28.3.2026 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Påsken nærmer sig, og for mange danskere betyder det en pakket kuffert og kurs mod sydens sol. Men inden man går ombord i feriehotellets buffet, er der god grund til at tage simple forholdsregler.
Nu kommer årsopgørelsen: Det skal danskerne bruge deres penge tilbage i skat på19.3.2026 07:53:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at danskerne vil bruge de penge, de får tilbage i skat, på opsparing og en mere robust hverdag – ikke på at øge forbruget.
Trods mål om udfasning: Hver dag bliver der installeret 12 nye gasfyr i danske boliger17.3.2026 07:44:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om Danmark på sigt vil udfase gas som varmekilde i boliger, bliver der fortsat installeret tusindvis af nye gasfyr. Nye tal viser, at der sidste år blev sat 4.358 gasfyr op i danske hjem. Men den nuværende udvikling i gaspriserne kan være en anledning til, at man overvejer at undersøge andre muligheder.
Stor stigning: Stadig flere sager om puffbars i tolden15.3.2026 08:02:00 CET | Pressemeddelelse
Trods klare sundhedsrisici så fortsætter puffbars og e-cigaretter med at strømme ind over grænsen, hvor der de seneste to år er sket knap en fordobling af indrapporterede sager. Det viser nye tal, som Toldstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Hver femte dansker kæmper med søvnproblemer10.3.2026 07:47:00 CET | Pressemeddelelse
Hver femte dansker har brug for hjælp til at få en god nats søvn og det fører til brug af forskellige søvnhjælpemidler. Særligt melatonin er blevet et hit blandt danskerne, hvilket nye tal fra Sundhedsdatastyrrelsen bekræfter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


