Beskæftigelsesministeriet

Nye tal: Onsdag meldte 3.720 sig ledige

Del

Beskæftigelsesministeriet har for anden dag opdateret antallet af nyledige som følge af corona-virussets udbredelse i Danmark.

Tallene for onsdag viser, at 3.720 meldte sig ledige. Det er 2.748 flere end på en normal onsdag, som i gennemsnit har 972 nytilmeldte i de senere år.

Fremadrettet vil tallet blive opdateret på Beskæftigelsesministeriets hjemmeside hver dag samt lørdage og søndage kl. 10. Den uddybende rapport med yderligere tal vil de kommende dage kunne findes kl. 15 på Jobindsats.dk. Fra og med på mandag tilstræbes det, at rapporten kan findes på jobindsats kl. 10.

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:

- Som jeg har sagt flere gange, så vil regeringen gøre alt, der skal til for at sikre dansk økonomi og danske arbejdspladser. Uanset hvad vi gør, så vil sundhedskrisen desværre have indflydelse på vores arbejdsmarked, hvilket stigningen i antallet af ledige viser. Derfor er det også meget positivt, at alle partier på Christiansborg har taget ansvar og forhandlet en solid aftale sammen i nat. Aftalen er endnu et bidrag til at holde hånden under danske arbejdspladser. Vores opgave er at sikre, at det i mindst mulig omfang går udover folks arbejde og levebrød. Det gælder også ledige, herunder ledige på dagpenge, som nu ikke længere skal bruge af deres dagpengeret i de næste tre måneder.

Kontakt Beskæftigelsesministeriets presseenhed: 51 23 28 30. 

Læs mere på bm.dk

Information om Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesministeriet
Beskæftigelsesministeriet
Holmens Kanal
1060 København K

7220 5000http://bm.dk/

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for april 202520.6.2025 08:08:23 CEST | Pressemeddelelse

I april 2025 var der 3.055.700 lønmodtagere i job. Det er 5.400 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,2 procent. Siden april 2024 er der dermed samlet set kommet 35.200 nye beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 5.200 flere lønmodtagere fra marts til april 2025. I samme periode er der kommet 200 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Der er fortsat stor aktivitet i vores virksomheder, og beskæftigelsen har endnu en gang taget et hop opad. Det er virkelig bemærkelsesværdigt, at dansk erhvervsliv formår at stå så stærkt i en urolig verdensøkonomi med konstante trusler om international handelskrig". "Virksomhederne har stadig brug for nye medarbejdere og rigtig mange - herunder seniorer - er i job og spiller en vigtig rolle på vores arbejdsmarked. Der er også masser af potentiale i de 43.000 unge, der i dag står uden job og uddannelse. Det glæder mig, hver gang virksomheder giver unge mennesker med udfordringer

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye