Nye tal: Hver tredje dansker har efterladt bilen i tomgang
28.2.2020 07:31:03 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse

På tankstationen, foran hjemmet, ved arbejdspladsen. Danskerne efterlader bilen tændt eller med nøglen i tændingslåsen mange forskellige steder, men det er ikke uden risiko. Og med momentvis nattefrost er der endnu flere, der tager chancen, og gør det let for biltyven.
”Hvis man efterlader bilen i tomgang eller med nøglerne i tændingen, stiger risikoen for, at den bliver stjålet. Det bliver anset som grov uagtsomhed, og så er det ikke sikkert, at forsikringen dækker. Jeg kan godt forstå, at det er dejligt at komme ud i en varm bil, men det forudsætter jo, at biltyven ikke er kørt med din bil,” siger Henrik Sagild, skadedirektør i Gjensidige Forsikring.
Antallet af biltyverier er faldende
Tal fra Danmarks Statistik viser, at antallet af biltyverier er faldende fra år til år. Hvor der i 2011 blev anmeldt 14.000 brugstyverier af biler, blev der til sammenligning anmeldt 7.138 i 2019. Og selv om dette fald er stort, bliver der i snit stadigvæk stjålet 19 biler om dagen.
”I takt med, at teknologien udvikler sig, bliver vores biler også sværere at stjæle. Det er en positiv udvikling, at antallet af biltyveri er faldet så drastisk, men det ændrer ikke på, at det er uklogt at efterlade sin bil i tomgang og dermed gøre det lettere for tyven at få adgang til den. For ingen teknologiske løsninger kan forhindre tyven i at stjæle bilen, hvis nøglerne er så let tilgængelige,” siger Henrik Sagild.
Forurener og forstyrrer
I miljøstyrelsen modtager de ofte klager og breve fra borgere, der er generet af biler i tomgang. Reglerne for biler i tomgang er forskellige fra kommune til kommune, men i flere kommuner kan det blive straffet med bøde at efterlade bilen i tomgang.
For en bil i tomgang forurener mere, end en bil i fart, og da det er de færreste motorer, der er bygget til at holde stille, udleder de flere giftige partikler, end når bilen kører. Samtidig kan motoren tage skade af at blive brugt på denne måde. Det er altså både dårligt for miljøet og for bilen at efterlade den i tomgang.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring i december 2019 blandt 1045 repræsentativt udvalgte danskere.
Har du nogensinde forladt en bil (ude af syne) i tomgang eller med nøglen i tændingen?
- Ja, i kort tid i egen indkørsel 31%
- Ja, i kort tid på en tankstation 3%
- Ja, i kort tid på en offentlig vej foran min hjem 3%
- Ja, i kort tid på parkeringsplads foran butik 1%
- Ja, i længere tid et af overstående steder 2%
- Ja, andet 2%
- Nej 65%
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2019, mens forvaltningskapitalen udgjorde 112 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Advarer rejsende i sommervarmen: Over 100 ramt af dehydrering sidste år27.6.2026 07:57:00 CEST | Pressemeddelelse
Gjensidiges rejseforsikring havde sidste år over 100 kunder, der blev påvirket af dehydrering og måtte have hjælp.
Ny undersøgelse: Hver tredje dansker tjekker ikke elprisen om sommeren25.6.2026 08:57:21 CEST | Pressemeddelelse
Selvom elprisen kan variere med flere kroner per kWh i løbet af døgnet, er det langt fra alle danskere, der følger med i, hvornår strømmen er billigst. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige og NRGi.
Kender du typen? Her er flypassagerernes værste mareridt25.6.2026 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste har prøvet det, turen går sydpå, og personen foran har lænet sædet helt tilbage. Det er bare en af de ting, der særligt irriterer danskerne på flyrejsen, viser en ny undersøgelse lavet for Gjensidige.
Det blå sygesikringskort: 3.900 danskere søgte sidste år refusion for lægehjælp i Europa20.6.2026 08:02:00 CEST | Pressemeddelelse
En ferie over sommeren skal helst byde på sol og afslapning, men sygdom eller uheld kan hurtigt vende op og ned på planerne. Nye tal viser, at tusindvis af danskere hvert år får brug for behandling under ferien, og derfor er det vigtigt at kende begrænsningerne ved det blå sygesikringskort.
Stor stigning i henvendelser på solskader: Rammer solariegenerationen15.6.2026 20:54:19 CEST | Pressemeddelelse
Flere danskere betaler tilsyneladende nu prisen for årtiers solbadning og solariebrug. Hos Gjensidiges sundhedsforsikring er antallet af henvendelser om solrelaterede skader nemlig steget med op til 35 procent blandt de 40-49-årige siden 2023.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

