Nye tal fra Danmarks Frie Forskningsfond: Yngre kvinder skal forske i corona
15.5.2020 05:30:00 CEST | Danmarks Frie Forskningsfond | Pressemeddelelse

Opslaget om de ekstra midler til coronarelateret forskning blev offentliggjort d. 6. april 2020 med frist d. 15. april og uddeling d. 21. april. Interessen for at bidrage til corona-forskningen i Danmark var stor. De 15 projekter er udvalgt blandt et bredt felt af 364 højt kvalificerede ansøgninger. Heraf blev seks bevillinger givet til kvindelige forskere med en gennemsnitsalder på 38 år. Find en oversigt over de 15 projekter her.
”Jeg har noteret mig en bemærkelsesværdig og positiv tendens ved denne ansøgningsrunde, hvor 41% af ansøgningerne er fra kvinder - mod 31% sidste år på tværs af alle ansøgninger - og de kvindelige bevillingsmodtagere har en gennemsnitsalder på kun 38 år mod mændenes 51 år. Det er en stigning i andelen af kvindelige ansøgere, og bevillingsmodtagerne er betydeligt yngre, end vi ellers ser,” siger David Dreyer Lassen, bestyrelsesformand for Danmarks Frie Forskningsfond.
Danmarks Frie Forskningsfond har uddelt midlerne på rekordtid; bare 16 dage fra opslaget kom ud, til projekterne både var vurderet fagligt og beslutningen om at bevilge støtte til de 15 projekter lå fast. Projekterne blev udvalgt, bl.a. fordi de kan sættes i gang umiddelbart i forlængelse af bevillingen, og fordi de på hver deres måde kan bidrage med viden, der kan afbøde coronakrisen for den enkelte borger og samfundet som hele.
”Vi fik over 350 ansøgere af høj kvalitet til ekstrabevillingerne og kunne kun give til 15 projekter. Det giver i sagens natur en lav succesrate på 3-4% i denne runde, hvor vi normalt kan give til 13-14 %”, siger David Dreyer Lassen.
Læs om et corona-projekt: Hvilken værdi tillægger vi danskere virtuel fællessang under coronakrisen?
Ekstrabevillingerne kunne søges inden for de fem faglige råd, der også normalt uddeler bevillinger i Danmarks Frie Forskningsfond: Sundhed og Sygdom (FSS), Natur og Univers (FNU), Samfund og Erhverv (FSE), Kultur og Kommunikation (FKK) og Teknologi og Produktion (FTP). Den største sum tilfaldt området for Sundhed og Sygdom med fem forskellige projekter, der samlet fik 9,5 mio. kr.
|
Råd |
Antal ansøgning. |
Antal bevillinger |
Succes-rate antal |
Ansøgt beløb |
Bevilget beløb |
Succes-rate beløb |
Gen. bevillings-størrelse |
|
FKK |
51 |
3 |
6% |
97.654.987 |
3.470.432 |
4% |
1.156.811 |
|
FNU |
19 |
0 |
0% |
38.319.217 |
- |
0% |
- |
|
FSE |
99 |
6 |
6% |
189.343.907 |
6.327.697 |
3% |
1.054.616 |
|
FSS |
163 |
5 |
3% |
266.625.343 |
9.518.972 |
4% |
1.903.794 |
|
FTP |
32 |
1 |
3% |
70.932.128 |
2.782.900 |
4% |
2.782.900 |
|
Samlet |
364 |
15 |
4% |
662.875.582 |
22.100.001 |
3% |
1.473.333 |
Fakta om Danmarks Frie Forskningsfonds uddeling af corona-midler
- 22,1 mio. kr. afsat af uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen.
- 364 ansøgninger modtaget.
- Fast-track: opslaget blev offentliggjort d. 6. april med frist d. 16. april kl. 12.
- Bevillingsmodtagere fik svar d. 21. april.
- 15 projekter har modtaget bevillinger.
- 1.473.333 kr. inkl. overhead er den gennemsnitlige bevillingsstørrelse.
- Succesraten er 3% for antal ansøgninger og 4% for ansøgt beløb.
- Samlet ansøgt beløb: 662.875.582 mio. kr.
Nøgleord
Billeder

Information om Danmarks Frie Forskningsfond
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Nye internationale postdoc-bevillinger skal udvikle næste generation af forskertalenter5.3.2026 08:30:19 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har uddelt lidt over 40 millioner kroner til 19 forskere gennem ’DFF-International Postdoc’. Med bevillingerne får forskere tidligt i karrieren mulighed for at gennemføre et selvstændigt forskningsprojekt ved en forskningsinstitution i udlandet og styrke deres faglige kompetencer.
Støtte til samfundsvidenskabelig og klinisk forskning26.2.2026 11:41:07 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har netop uddelt midler under virkemidlerne ’Forskningsophold i udlandet’ og ’Delestillinger. Derfor skal to samfundsvidenskabelige forskere nu på forskningsophold i udlandet, mens fem klinikere får mulighed for at forske ved siden af deres arbejde på et landets hospitaler.
Ny forskning skal styrke viden om Arktis19.12.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
Arktis forandrer sig hurtigt, ved vi, og behovet for ny viden om regionens miljø, samfund og levevilkår er vigtig. Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får syv forskere nu mulighed for at dykke ned i centrale spørgsmål og på den måde opbygge kapacitet i Arktis.
23 dygtige forskere skal udvikle deres idéer under Inge Lehmann-programmet11.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond får 23 forskere mulighed for at dykke ned i deres egen forskningsidé og udvikle deres potentiale som selvstændige forskningsledere. Midlerne er givet under Inge Lehmann-programmet, som er målrettet forskere på de tidligere karrieretrin.
Ny viden om antisemitisme i en kompleks samtid10.12.2025 09:17:18 CET | Pressemeddelelse
I et nyt forskningsprojekt skal Sofie Lene Bak fra Københavns Universitet etablere et forum for studier i antisemitisme, der bl.a. skal se på spørgsmålene; hvordan kommer antisemitisme til udtryk i dag, hvilke mekanismer ligger bag, og hvordan har historiske forhold indflydelse på nutidens tendenser?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
