Nye tal: 99 pct. af alle brystkræftpatienter i Region Nordjylland behandlet til tiden
Nye tal på kræftområdet viser flotte resultater for brystkræftområdet i Region Nordjylland. Der er ros fra Kræftens Bekæmpelse.

-Det er meget imponerende!
Reaktionen kommer fra Orla Kastrup Kristensen, der er formand for Kræftens Bekæmpelses regionsudvalg i Region Nordjylland.
Regionen har formået over en længere periode at være den bedste af alle fem regioner til at operere brystkræftpatienter til tiden. De nye tal cementerer den position, og det er jeg rigtig glad for på vegne af brystkræftramte kvinder i Nordjylland, roser Orla Kastrup Kristensen.
Regionsformanden reagerer på Sundhedsdatastyrelsen nye tal, der netop er udkommet. Tallene viser, hvordan det er gået for landets regioner med at overholde de såkaldte forløbstider for udredningen af kræftpatienter i 3. kvartal af i år.
Her blev 99 pct. af alle brystkræftforløb, der endte med kirurgisk behandling, gennemført til tiden i Region Nordjylland. Det er et bedre resultat end i de øvrige regioner. Gennemsnittet for samtlige regioner er 52 pct.
Især Region Sjælland og Region Hovedstaden trækker gennemsnittet ned. I de to regioner lykkedes det i 3. kvartal kun at gennemføre forløbstiderne i henholdsvis 32 og 25 pct. af tilfældene.
Samarbejde på tværs
Det er ikke kun på brystkræftområdet, at Region Nordjylland klarer sig godt. På tværs af alle kræftformer formåede regionen at gennemføre forløbene inden for den lægefagligt begrundede forløbstid i 88 pct. af tilfældene.
På Aalborg Universitetshospital glæder ledende overlæge på Onkologisk Afdeling Charlotte Birkmose Rotbøl sig over det flotte resultat. Det er opnået ved daglige multidisciplinære teamkonferencer samt et stærkt tværfagligt samarbejde.
-Hver morgen afholder vi såkaldte MDT – multidisciplinære teamkonferencer. Det går ud på, at alle faggrupper på tværs af specialer mødes, så vi får talt alle vinkler og detaljer rundt om patienten igennem. Det betyder enormt meget, fordi vi minimerer risikoen unødig forsinkelser, forklarer hun.
For ca. halvandet år siden indførte afdelingen MDT’er hver morgen i modsætning til tidligere, hvor mødet kun fandt sted et par gange om ugen.
-De gode tal afspejler også, at vi prioriterer og holder øje med, at vi ser patienterne til tiden, og at vi er fleksible i organisationen, når der er behov for det. Derudover har vi også kun ét behandlingssted i regionen, og alle specialerne er samlet. Det gør det nok også lidt lettere for os, tilføjer Charlotte Birkmose Rotbøl.
Forløbstiden er fastsat i kræftpakkerne. De er på 27 dage for brystkræft og skal sikre, at patienterne kommer i behandling hurtigt. Regionerne har et fælles mål om, at 90 pct. af alle kræftforløb skal overholde forløbstiden.
Kontakter
Casper Bagge AndersenPresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:28921085caan@cancer.dkBilleder
Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Nye tal: Flere end 370.000 lever med og efter kræft27.1.2023 11:00:06 CET | Pressemeddelelse
Antallet af danskere, der lever med eller efter kræft, er steget med 41 pct. siden 2012. Det er godt nyt, at flere overlever kræft, men det betyder samtidig, at flere har behov for hjælp til senfølger.
Nye tal: Fødevareindustrien skal være med til at forebygge overvægt27.1.2023 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne lever i dag med overvægt, og fødevareindustrien har et medansvar for at forebygge, at den bekymrende stigning i overvægt ikke fortsætter. Det mener næsten syv ud af 10 danskere i en ny spørgeskemaundersøgelse.
Nyt håb for særlig gruppe kvinder med brystkræft23.1.2023 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinder med en særlig form for brystkræft venter i spænding. Den 25. januar afgør Medicinrådet, om rådet godkender behandling med Enhertu, et lægemiddel, der øger chancen for at leve længere.
Halvdelen af unge kvinder deltager ikke i screening for livmoderhalskræft21.1.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kun hver anden kvinde mellem 23 og 29 år i Danmark bliver screenet for livmoderhalskræft inden for et år efter invitationen, og færre kvinder bliver screenet sammenlignet med tidligere. Det lave tal bekymrer Kræftens Bekæmpelse.
Ny grundbog: Når mor eller far dør18.1.2023 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der mangler viden og redskaber om små børns sorg i daginstitutionerne. Kræftens Bekæmpelse og Pædagoguddannelsen UCN udgiver ny grundbog til pædagoger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum