Nye revyelever har talent
16.6.2021 08:46:10 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Det var en glad og stolt revyskoleleder, der fortalte om første optagelsesprøve til Guldborgsund Revyskole.
”Det var utroligt bekræftende at se så mange unge mennesker med ambitioner, mod og talent deltage i vores første optagelsesprøve. Vi valgte otte unge mennesker ud af de 16, der var inviteret til optagelsesprøve, der alle har takket ja til en plads på revyskolen med start i september. Det betyder derfor, at der stadig er fire ledige pladser, og dem vil vi få besat efter næste optagelsesprøve som er d. 15. august.” fortæller Flemming Krøll.
Det er derfor endnu engang muligt at søge om optagelse på Guldborgsund Revyskole, hvor ansøgningsfristen er d. 8. august.
”For os er det vigtigt, at de unge mennesker forstår, hvad det er, de tilmelder sig til. Vi ønsker at samle en gruppe, der over de næste to år vil udforske scenekunst og revygenren sammen med os. Vi leder efter unge, der føler sig hjemme på en scene og som kan lide at underholde. Derfor er det vigtigt med en optagelsesprøve, så vi fra start af får forventningsafstemt, hvad revyskolen er og skal være.” fortæller leder af talentlinjen på Guldborgsund Revyskole, Flemming Krøll.
Nykøbing Falster Revyen har som landets næststørste revy trukket publikum fra hele landet med udsolgte forestillinger år efter år. Flemming Krøll, forhenværende og mangeårig direktør for Nykøbing Falster Revyen, vil stå i spidsen for talentlinjens nye generation af unge revytalenter. Underviserteamet består blandt andre af Mick Øgendahl og Henrik Lykkegaard.
Ønsker du at blive optaget på Guldborgsund Revyskole, skal du sende din ansøgning senest 8. august og kunne deltage i optagelsesprøven d. 15. august.
Kontakter
Flemming Krøll
Revyskoleleder
mail: revyskolen@guldborgsund.dk
Tlf: 21750227
Billeder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
3 forfattere, 3 dage, 450 skoleelever – fokus på læseglæden i Guldborgsund17.9.2026 14:28:37 CEST | Pressemeddelelse
Hovedbiblioteket har haft besøg af tre af landets stærke børne- og ungdomsforfattere
Politikerne stiller op til Foreningernes dag10.9.2026 15:10:00 CEST | Pressemeddelelse
De to udvalg for Kultur, fritid og folkesundhed samt Landdistrikter, bosætning og medborgerskab deltager med deres egen stand for at tale med borgere og aktører.
Bibliotek og Borgerservice samles i Nysted2.9.2026 14:14:26 CEST | Pressemeddelelse
Fra 5. oktober 2026 kan borgerne møde både bibliotek og borgerservice i Det Gamle Pakhus i Nysted
Faciliteter i landdistrikterne får et løft: 339.000 kroner til lokale fællesskaber1.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire projekter i Grænge, Stubbekøbing og Øster Toreby får tilsammen 339.000 kroner fra Landdistriktspuljen. Pengene går til nyt tag, en mastekran, toiletforhold og en ny tribune. Fælles for projekterne er, at de skaber bedre rammer for et aktivt hverdagsliv og stærke lokale fællesskaber.
Guldborgsund Kommune afslører vejnavn opkaldt efter falden soldat27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nybygget skoles vej i Sundby på Lolland opkaldes efter en falden soldat fra lokalområdet. Lørdag den 5. september bliver vejnavnet afsløret i anledningen af Flagdagen, hvor udsendte og faldne soldater hædres for deres indsats.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

