Nye restriktioner: Behov for offensiv testindsats og hurtig kompensation til ramte virksomheder

- Med den fortsatte høje stigning i smittetal har vi forståelse for, at myndighederne vurderer, at der er behov for tiltag, som kan bremse spredningen. Det er fortsat helt nødvendigt, at virksomheder og medarbejdere bliver kompenseret og sikret bedst muligt, så vi som samfund kan komme bedst muligt igennem endnu en nedlukning. Rigtig mange virksomheder lukkes ned, og rigtig mange mærker store følgevirkninger af de nye restriktioner. Det bliver hårdt, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri (DI).
- Heldigvis har vi i dag fået en trepartsaftale på plads om at genåbne lønkompensationsordningen for både tvangslukkede og hårdt berørte virksomheder. Derudover er der akut behov for, at andre hjælpepakker og kompensation kommer på plads af hensyn til virksomheder og arbejdspladser i alle de ramte dele af Danmark, siger DI-direktøren.
- Og aftalerne skal ud at arbejde omgående. Hjælpen skal være så hurtig og effektiv som muligt, så den hjælper de virksomheder, den er tiltænkt.
Han ser dog positivt på, at regeringen nu vil booste testkapaciteten markant ved at inddrage private leverandører som en del af det nationale test-setup, så langt flere danskere kan blive testet for corona og få hurtigere svar.
- Vi skal gøre alt, vi kan for at få armene omkring denne krise og få situationen bragt under kontrol. Det kræver i allerhøjeste grad en offensiv teststrategi, og her er de private corona-test helt afgørende for, at vi kan at vi kan nå målsætningen om, at 80 pct. af befolkningen skal have adgang til en test inden for et døgn, så vi kan holde samfundet bedst muligt åbent og hurtigst muligt åbne yderligere igen, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Det er problematisk med lange testtider i en tid, hvor smitten stiger, så vi har presset på for, der også blev åbnet for private test, og det glæder os, at der er blevet lyttet. Danmark vil øge testkapaciteten markant, og det betyder, at flere danskere kan passe deres arbejde, og at flere virksomheder kan holde gang i forretningen, forklarer Lars Sandahl Sørensen.
Regeringen åbner for, at regionerne kan indgå aftaler med private leverandører med det samme.
- Tid er en faktor, når det kommer til test, så det er den rigtige løsning, så vi kan komme i gang med det samme. Vi har haft et godt samarbejde med myndighederne og vores kolleger i Dansk Erhverv i denne sag, og det er glædeligt, at der nu er blevet rykket til gavn for at holde gang i hjulene, siger Lars Sandahl Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information kontakt presserådgiver Nis Peder Kolby på tlf.: 4032 3400.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Vi skal investere massivt i digital suverænitet3.11.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), kommer nu med en række konkrete anbefalinger til, hvordan Danmark og Europa sikrer sig teknologisk handlefrihed og robusthed. Digital suverænitet handler ikke om at kappe forbindelserne til tech-giganterne, men om politiske beslutninger om massive investeringer i kritiske teknologier samt regelforenklinger for virksomhederne, lyder det fra DI.
Dansk Metal og DI: Kommunalvalget skal handle om de unge31.10.2025 08:35:00 CET | Pressemeddelelse
De to førende repræsentanter for lønmodtagere og arbejdsgivere, Claus Jensen fra Dansk Metal og Lars Sandahl Sørensen fra DI, er enige om at valgkampen op til kommunalvalget tirsdag den 18. november skal handle meget mere om vores unge. Antallet unge mellem 15 og 18 år falder nemlig i de kommende 10 år i halvdelen landets kommuner, og det frygter DI og Dansk Metal rammer de lokale virksomheder og de udsatte kommuner.
DI: Aftale om 11 industriparker er et vigtigt skridt for hele Danmark28.10.2025 09:32:51 CET | Pressemeddelelse
Aftalen om nye industriparker markerer et vigtigt skridt for at styrke rammerne for produktion, industri og erhvervsudvikling i Danmark, lyder fra Dansk Industri.
DI-udspil skal styrke folkeskolen og de unges vej til arbejdsmarkedet27.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med faldende ungdomsårgange står Danmark over for en alvorlig udfordring. DI lancerer nu et kommunalt ungeudspil, der skal hjælpe kommunalpolitikerne med at investere mere i vores unge og få dem godt ind på arbejdsmarkedet.
DI-ros til K og regeringen: God finanslov til danskerne23.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Øget beskæftigelsesfradrag til ældre er blandt højdepunkterne i finansloven, lyder det fra Dansk Industri, der også roser Konservative for at gå aktivt ind i den politiske løsning
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

