Nye regelforenklinger vil gavne sundhedsbrancherne
19.2.2019 12:47:27 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
803. Så mange forslag til regelforenklinger har Virksomhedsforum for enklere regler, siden 2012, indsendt til regeringen, som led i kampen mod byrder for det danske erhvervsliv. De seneste forslag fra Virksomhedsforum har fokus på bøvlede regler i sundhedsbrancherne og på reguleringsbarrierer, som erhvervslivet oplever på tværs af EU’s indre marked.
Erhvervsminister Rasmus Jarlov udtaler:
”Sundhedsbrancherne udgør en vigtig og stadig større rolle for væksten i Danmark. For at fastholde den positive udvikling er det vigtigt, at vi får minimeret de byrder, som virksomhederne bliver pålagt af det offentlige. Virksomhederne skal opleve en hurtigere og bedre sagsbehandlingsproces, så de kan fokusere på at udvikle produkter og services af høj kvalitet, frem for at bøvle med unødvendige regler og træge procedurer. Jeg er derfor rigtigt glad for, at Virksomhedsforum endnu en gang har sendt en række konkrete forslag, som vi i regeringen kan gennemføre til gavn for både de store og ikke mindst de små virksomheder.”
Regeringen gennemfører nu en række forslag, der sikrer enklere sagsgange og harmoniserede procedurer for lægemiddel- og medico-virksomheder i deres møde med det offentlige.
Sundhedsminister Ellen Trane Nørby:
”Det er godt for både patienter og samfund, at det offentlige og private kan samarbejde om at finde nye løsninger på sundhedsområdet. Derfor er jeg også glad for, at vi med de nye forslag bl.a. bidrager til vores igangværende indsats for at styrke det kliniske forskningsmiljø, der er afgørende for udviklingen af nye lægemidler og medicinsk udstyr.”
Udover forslagene på sundhedsområdet vil regeringen også løfte en række forenklingsforslag, der vedrører EU’s indre marked. Det inkluderer bl.a. en indsats for at modernisere toldkodekssystemet, at sikre ens håndhævelse af EU-regler inden for byggeriet og at skabe større transparens over nationale særregler i forbindelse med virksomheders eksport i det indre marked.
Erhvervsminister Rasmus Jarlov:
”En meget stor del af Danmarks eksport går til EU-lande. Det er derfor vigtigt for danske virksomheder, at der gøres op med unødig omkostningstunge regler og barrierer i EU’s indre marked. Vi vil derfor arbejde aktivt for at imødekomme Virksomhedsforums forenklingsforslag med vores europæiske kolleger.”
Alle virksomheder, som oplever ting, der virker unødvendigt besværlige eller byrdefulde, kan skrive til Virksomhedsforum på www.enklereregler.dk. Alle inputs gennemgås og bearbejdes af Virksomhedsforum for enklere regler, som løbende sender forslag videre til regeringen. Regeringen har forpligtet sig til at følge forslagene eller forklare, hvorfor det ikke kan lade sig gøre.
Pressekontakt:
Erhvervsministeriet, Sara Ringgaard Price, presserådgiver: srp@em.dk, tlf.: 91 39 94 07
Sundheds- og Ældreministeriet, Lotte Dahlmann, presse- og kommunikationskoordinator: lod@sum.dk, tlf.: 30 61 21 79
Nøgleord
Kontakter
Sara Ringgaard PricePressekonsulent
Tlf:91 39 94 07srp@em.dkLinks
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu åbner støtte til investeringer i flere grønne industrier2.10.2026 12:41:49 CEST | Pressemeddelelse
Der åbnes nu for, at virksomheder kan søge om midler fra Grøn Investeringsordning. Ordningen skal i 2026 med 629 mio. kr. i målrettet støtte styrke danske grønne styrkepositioner og gøre det mere attraktivt at producere grøn teknologi i Danmark.
Nye regler skal styrke tilliden til grønne valg28.9.2026 09:01:01 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag skal virksomheder kunne dokumentere de grønne budskaber, de bruger i deres markedsføring. Samtidig skal reglerne bidrage til fair konkurrence for de virksomheder, der reelt investerer i den grønne omstilling.
1,3 millioner ulovlige varer fjernet fra onlineplatform24.9.2026 15:04:18 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsstyrelsen har netop fået fjernet 1,3 mio. ulovlige varer fra en online markedsplads. Varerne er både farlige for forbrugere og fair konkurrence. Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard vil stramme grebet om platformene.
Endeligt bekræftet: Lolland Kommune får industripark23.9.2026 11:53:37 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne bag Aftale om Rød løber for produktionsvirksomheder er blevet enige om at udpege et areal i Lolland Kommune som en statslig industripark sammen med de øvrige industriparker.
Ændring af eksportkontrolloven skal sikre danske virksomheders fortsatte drift27.8.2026 10:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være muligt for danske virksomheder at køre videre, selvom de er ejet eller kontrolleret af personer, der havner på EU’s sanktionsliste. Tiltaget skal sikre beskyttelse af danske arbejdspladser og dansk produktion.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
