Danmarks Naturfredningsforening

Nye målinger viser iltsvind i flere fjorde

Del
Nye iltsvind er desværre ingen overraskelse: "Vi skal tage opgaven på os nu. For vi kan med al tydelighed se, at desto længere vi venter, desto større, dyrere og vanskeligere bliver det," konkluderer DN.
Lige nu mødes strandgæster ved Limfjorden nord for Nibe af synet af tusindvis af døde ål, fisk og krabber.
 
Og det syn, kan mange flere danskere møde den kommende tid. Nye målinger fra Miljøstyrelsen viser, at Haderslev Fjord og Mariager Fjord nu er i rød alarm, når det gælder iltsvind, mens flere andre områder er gået i gul.
 
Iltsvind er blevet det nye normal
 
Dermed fortsætter den kedelige statistik over iltsvind i Danmark.
 
- Det er uacceptabelt, at omfattende iltsvind er blevet normalt i Danmark og der gøres politisk ikke nok for at bremse dem, siger Henning Mørk Jørgensen, marinbiolog og seniorrådgiver i Danmarks Naturfredningsforening.
 
For selvom iltsvind nogle år vil være naturlige, så er de senere mange års hændelser ikke normalt. Iltsvindene kommer nu lige så sikkert som dag følger nat og de har stadigt sværere ved at slippe selv langt hen på efteråret.
 
Iltsvind er en katastrofe for bunddyr og planter. Fiskene flygter til andre områder, planterne og bunddyrene risikerer at dø af iltmangel. Lige nu er der i Valsted nord for Nibe målt en iltprocent på blot to, hvor den burde være 100 procent. Der er også observeret områder med totalt iltsvind og deraf følgende udvikling af svovl.
 
Politisk handling efterlyses
 
Netop nu foregår der forhandlinger om en klima- og kvælstof-tilpasning af landbruget. Danmarks Naturfredningsforening efterlyser, at politikerne får nedbragt de voldsomme udledninger af særligt kvælstof, der kommer fra landbruget og som er hovedårsagen til, at iltsvindene opstår.
 
- For udover at havet er et rigt spisekammer, så er vi også fuldstændigt afhængige af et sundt og levende hav i kampen mod klimaforandringer. Tang og ålegræsenge kan optage enorme mængder CO2, men i dag er havnaturen desværre voldsomt belastet af forurening, lyder det fra Henning Mørk Jørgensen.
 
Danmarks Naturfredningsforening og Landbrug & Fødevarer har i et fælles forslag peget på at tage 100.000 ha jorder ud af landbrugsdriften fordi, det vil nedbringe mængden af næringsstoffer til havet og samtidig give plads til naturen.
 
Et rigt hav er en generationskontrakt
 
Det er en bunden opgave at nedbringe mængden af kvælstof og fosfor, som Danmark gennem mange år har skubbet foran sig.
 
Nu skal den foreløbigt sidste omgang af EU's vandplaner sættes i gang og her er målet, at alt vand skal være i god økologisk tilstand senest i 2027.
- Vi skal tage opgaven på os nu. For vi kan med al tydelighed se, at desto længere vi venter, desto større, dyrere og vanskeligere bliver det, siger Henning Mørk Jørgensen.
 
I Valsted ved Limfjorden ligger de døde fisk på stranden og taler deres eget sprog. En 74-årig pensioneret fisker siger i et interview til TV2 Nord:
"Jeg har aldrig før i mit liv set noget i nærheden af det her før. Hundestejler, krabber, skrubber, ål, ørreder, rejer, alt kæmpede for at overleve." Og Gert Nielsen konkluderer:
"Jeg har ufatteligt svært ved at acceptere det her."

Nøgleord

Kontakter

Links

Information om Danmarks Naturfredningsforening

Danmarks Naturfredningsforening
Danmarks Naturfredningsforening
Masnedøgade 20
2100 København Ø

39 17 40 00https://www.dn.dk/

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening

Danmarks Naturfredningsforening jubler over trawlfrie områder – men kritiserer suspendering af klimaafgift2.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Fiskeri med bundslæbende redskaber er en af de store trusler mod havnaturen og havets biodiversitet. Derfor er der begejstring hos Danmarks største naturorganisation over, at et flertal i Folketinget nu vil gøre en stor del af de indre danske farvande fri for bundslæbende redskaber. Organisationen skoser dog beslutningen om at suspendere fiskeriets klimaafgift og udskyde ambitionen om at indføre et fuldt dokumenteret fiskeri til 2033.

DN, WWF og Sportsfiskere i hård kritik af fiskeriminister: Åbner igen for muslingeskrab i beskyttet natur27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Danmarks Naturfredningsforening, WWF Verdensnaturfonden og Danmarks Sportsfiskerforbund retter skarp kritik mod regeringen og fiskeriminister Jacob Jensen for at forringe naturbeskyttelsen i Limfjorden. Ministeren åbner for muslingeskrab i beskyttet natur, selvom muslingeskrab er dokumenteret skadeligt for havbunden. Store dele af Limfjorden er hårdt ramt af blandt andet forurening fra landbrug, bundtrawl og muslingeskrab.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye