Nye fængselsbetjente får et lønløft på 140.000 kroner over tre år
13.1.2022 12:59:07 CET | Fængselsforbundet | Nyhed
Den nye flerårsaftale har en gulerod til eleverne. Med beslutningen om at droppe SU’en i skoleperioderne stiger elevernes indkomst med omkring 140.000 kroner i løbet af den tre-årige uddannelse.
Tidligere fik eleverne kun SU, når de var på uddannelsens tre skolemoduler. Fremover vil lønnen være cirka 21.000 kroner i de måneder.
Fængselsforbundets formand tror, at lønstigningen kommer til at gøre en stor forskel, når en potentiel ansøger overvejer at søge ind.
“Alene det, at man ikke længere skal starte med SU, vil helt sikkert få flere til at sende en ansøgning. Mange af vores nye kollegaer kommer jo fra et job i forvejen, og så skal man unægtelig ville det, hvis man fra den ene dag til den anden, skal leve for meget mindre,” siger Bo Yde Sørensen.
Han peger på, at månedslønnen i gennemsnit stiger med knap 4.000 kroner om måneden for eleverne: “Det kan mærkes for alle, og hvis du har familie og børn, så kan det være netop det, som gør, at man har mulighed for at søge ind.”
Flere betjente
Målet med lønløftet er netop at styrke rekrutteringen af betjente. Forligspartierne vil med flerårsaftalen genskabe balancen mellem ansatte og indsatte. Efter ti års tilbagegang skal kurven knækkes. Antallet af betjente skal stige igen.
Uddannelsen styrkes derfor med fuld basisløn i hele uddannelsesperioden, to nye skoler og bedre undervisning, mens personaleflugten blandt andet skal stoppes med bedre muligheder for udvikling i jobbet, større indflydelse til den enkelte betjent, mere tid til kerneopgaven, mere vægt på det relationelle arbejde og bedre arbejdsmiljø.
“Det bliver et langt sejt træk, men flerårsaftalen skaber håb om bedre tider. Nu skal vi have initiativerne i gang hurtigst muligt,” siger Bo Yde Sørensen.
Billeder
Information om Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Ansatte på Kærshovedgård: ”Vi er glade for at arbejde her”16.3.2026 13:09:46 CET | Nyhed
Medier og politikere skaber et forkert billede af Kærshovedgård, lyder kritikken fra medarbejderne på udrejsecentret.
Historisk aftale sikrer ligeløn for ansatte i Kriminalforsorgen i Grønland16.2.2026 17:42:07 CET | Pressemeddelelse
En ny aftale betyder, at anstaltsbetjentene i Grønland fremover får samme løn- og ansættelsesvilkår som kollegaerne i Danmark og på Færøerne.
Flere fængselsbetjente for første gang i 13 år2.2.2026 10:04:06 CET | Pressemeddelelse
Antallet af fængselsbetjente steget. Der er også fremgang blandt værkmestre og transportbetjente.
Fængselsbetjent Karsten Pedersen blev ramt af PTSD11.12.2025 07:00:00 CET | Nyhed
”Jeg føler mig som en soldat, der blev sendt på slagmarken uden hjelm og vest. Og når jeg blev ramt, skulle jeg selv sætte plaster på”
PTSD-konference i dag på Christiansborg11.12.2025 06:00:00 CET | Aktuelt
Fængselsforbundet, Politiforbundet, FOA og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F arrangerer i dag konference på Christiansborg, som belyser problemstillingen ved at arbejde i et højrisikojob.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
