Nye corona-restriktioner kan få store fysiske og mentale omkostninger
Regeringens nye bebudede coronarestriktioner kan ramme foreningslivet som en hammer. Hvis forsamlingsforbuddet f.eks. bliver sat ned til 10 personer, vil det i praksis gøre det tæt på umuligt dyrke foreningsidræt.
Det gælder ikke bare stævne- og turneringsaktiviteter, som må indstillet, mens også almindelig daglig træning, som i vid udstrækning bliver umulig at gennemføre.
”Jeg er dybt bekymret for de efterfølgende fysiske og mentale konsekvenser, hvis befolkningen og især børn og unge ikke længere har mulighed for at dyrke idræt med hinanden. I foreningsidrætten får børnene pulsen op og udviklet deres motorik, men i foreningerne indgår de også i sociale fællesskaber, som er af afgørende vigtighed for deres trivsel i hverdagen,” siger Morten Mølholm Hansen, der er administrerende direktør i DIF.
Ønske om en dispensation
DIF har et ønske om, at foreningslivet kan blive undtaget fra en nedsættelse af forsamlingsforbuddet, fordi det, at vi fortsat kan dyrke idræt med hinanden, har så stor betydning for, hvordan vi fysisk og mentalt kommer gennem det kommende vinterhalvår.
”Jeg er bange for, at de sundhedsmæssige og mentale konsekvenser af en nærmest reel nedlukning af foreningsidrætten bliver meget, meget alvorlige. Vi oplevede i forbindelse med forårets restriktioner, at danskerne i stor stil hold op med at dyrke motion og blev inaktive, da de mistede tilbuddene fra foreningsidrætten. Det kommer til at ske igen,” siger DIF-direktøren.
Tal fra Idrættens Analyseinstitut viste, at andelen af danskere, der dyrkede sport og motion faldt fra 55 til 39 procent i forbindelse med restriktionerne i foråret. Men det er ikke kun danskernes motion, der er i spil. Det er hele den frivillige foreningsstruktur også.
”De frivillige kræfter, som er hele forudsætningen for idrætsforeningerne, engagerer sig i foreningsarbejdet, fordi det er sjovt og ikke af økonomiske årsager. Disse frivillige kræfter var voldsomt udfordret i foråret med at finde hoved og hale i retningslinjer og med at holde kontakten til i medlemmerne via alle mulige kreative tiltag. Jeg frygter simpelthen, at de ikke magter det en gang til – især fordi nye restriktioner ser ud til at kunne fortsætte meget langt ud i fremtiden,” vurderer Morten Mølholm Hansen og forsætter:
”Mit ønske er, at regering, politiske partier og sundhedsmyndigheder meget grundigt gennemtænker, hvad de mere afledte og langtrækkende konsekvenserne bliver af de kommende restriktioner.”
Kontakter
Morten Mølholm HansenAdministrerende direktør
43262025
Lars HestbechKommunikationskonsulent
43262041
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Ny undersøgelse: Markant flere unge kvinder i idrætsforeningerne6.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge kvinder i alderen 16-29 år vælger i stigende grad idrætsforeningerne til, viser ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Det skyldes et målrettet arbejde i idrætten, men også en samfundstendens med stigende interesse for de fysiske fællesskaber, siger DIF.
Rapport: Unge uden job trives i ny beskæftigelsesindsats4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge under 30 år oplever ny beskæftigelsesindsats som meningsfuld og motiverende. Det viser Syddansk Universitets evaluering af den beskæftigelsesrettede indsats Startblokken under Danmarks Idrætsforbund (DIF).
DIF ansætter vicedirektør2.9.2025 12:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Niels May Vibholt tiltræder en helt ny stilling som vicedirektør i DIF. Han kommer fra en lignende stilling hos Erhvervsstyrelsen.
Danske veteraner hyldes til fodboldlandskamp28.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Danmarks flagdag d. 5. september spiller Herrelandsholdet i fodbold i Parken. Til landskampen hylder DBU og DIF de danske soldaterveteraners store indsats for Danmark.
DIF’s Appelinstans stadfæster håndboldafgørelse26.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I sagen om, hvem DanskHåndbold kan indstille til opgradering til deltagelse i EHF Champions League, har DIF’s Appelinstans stadfæstet kendelsen fra Håndboldens Appelinstans.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum