Nye ansigter i DI’s hovedbestyrelse og forretningsudvalg

Nye i DI’s hovedstyrelse er:
- Jess Abildskou, Abildskou A/S
- Marianne Dahl, Boston Consulting Group
- Henrik Luxhøj, Elis Danmark A/S
- Henrik Mielke, MT Højgaard Holding A/S
- Henrik Plougmann Olsen, HOFOR A/S
- Caroline Pontoppidan, A.P. Møller-Mærsk A/S
- Morten Enggaard Rasmussen, Novozymes A/S
- Helle Reinevald, Eliza Chokolade ApS
- Michael Lundgaard Thomsen, Aalborg Portland A/S
Udtrådt af hovedbestyrelsen er:
- Erik Barsøe Bohsen, Abena A/S
- Lars-Erik Brenøe, A.P. Møller-Mærsk A/S
- Henrik Holm, Granly Tømrer- og Snedkerforretning A/S
- Morten Knudsen, M.P. Construction A/S
- Ole Sander, NORISOL A/S
- Tommy Seeberg, Hydro Precision Tubing Tønder A/S
- Anne Kathrine Steenbjerge, Ancotrans A/S
- Vibeke Svendsen, professionelt bestyrelsesmedlem
- Lars-Peter Søbye, COWI Holding A/S
Efterfølgende konstituerede hovedbestyrelsen sig med nedenstående forretningsudvalg:
- Klaus Holse, EG A/S (nyvalgt formand)
- Jes Munk Hansen, Terma A/S (viceformand – nyvalg)
- Britta K. Stenholt, Stark Danmark A/S (viceformand)
- Torben Bang, Siemens Gamesa Renewable Energy A/S
- Claus Bering, CRH Concrete A/S
- Troels Bjerg, ISS World Services A/S
- Berit Didriksen, Epinion A/S
- Camilla Haustrup Hermansen, Plus Pack A/S
- Jesper Hjulmand, Andel Holding A/S
- Flemming Jensen, DSB
- Christian Dahl Pedersen, Murermester J. Ole Pedersen
- André Stelsig Rogaczewski, Netcompany A/S
- Jørn P. Skov, Danske Fragtmænd A/S
- Jesper Uggerhøj, Løgismose Meyers A/S
- Søren Ulstrup, Ulstrup Plast A/S
- Caroline Pontoppidan, A.P. Møller-Mærsk A/S (nyvalg)
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf .2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
3F, DI og Byggeriets Uddannelser lancerer ny indsats for trivsel og trygge lærepladser17.12.2025 12:09:45 CET | Pressemeddelelse
Nye indsatser skal forebygge grænseoverskridende adfærd overfor lærlinge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

