Nye anbefalinger for havevand i Grindsted syd
1.7.2021 11:57:32 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse

Region Syddanmark satte i 2020 i gang i en undersøgelse af forureningsfanen fra Grindsted gamle losseplads. Det overordnede mål med undersøgelsen er at afklare, om forurening fra det tidligere Grindstedværks deponeringer på lossepladsen truer vandkvaliteten i Grindsted å eller Engsøen.
De første resultater fra undersøgelsen viser fund af stoffer fra forureningen i boringer tæt på byen. Derfor går Billund Kommune ud allerede nu og anbefaler at stoppe med at vande haven fra egne boringer i et område i Grindsted syd.
”De foreløbige resultater indikerer, at forureningsfanen fra lossepladsen dels har en mere nordlig retning, og dels er nået længere på rejsen fra lossepladsen mod nord end hidtil antaget,” siger Karl Grundahl, miljøchef i Billund Kommune.
De foreløbige resultater viser, at forureningen ligger dybt nede, og forureningsfanen giver derfor ikke bekymringer i forhold til hverken indeklima i boliger eller kontaktrisiko.
”Men vi skal undersøge nærmere, om oppumpning af havevand kan bringe forureningsstoffer med op. Derfor anbefaler vi ud fra et forsigtighedsprincip, at der stoppes for indvinding af havevand fra egne boringer, indtil vi har fået flere data,” siger Karl Grundahl og tilføjer:
”Vi kommer med denne anbefaling nu, fordi vi ved, at der er mange boringer i det område, og at vi står overfor vandingssæsonen rundt omkring i haverne”, fortsætter Karl Grundahl.
Afgrænset område i Grindsted syd
Anbefalingerne gælder for Grindsted syd. Helt konkret i områderne syd for bådkanalen fra Vestre Boulevard i øst til og til Morsbøl Søvej i vest. Området er vist på det vedhæftede kort. En digital version af kortet, hvor man også kan de se de gældende forbudszoner, kan findes på grindstedforurening.dk/havevand.
Når regionen i efteråret får samlet alle resultater fra den igangværende undersøgelse af forureningsfanen, vil Billund Kommune tage stilling til, om der skal foretages varige ændringer i, hvor i byen man kan få tilladelse til havevandsboringer.
”Vi vil se på, hvor der kan, og hvor der ikke kan gives havevandstilladelser, når vi får et samlet overblik over resultaterne af regionens seneste undersøgelser,” siger Karl Grundahl.
Ifølge regionen forventes de samlede resultater af undersøgelsen af forureningsfanen fra Grindsted gamle losseplads at foreligge i 2022, og det opdaterede havevandingskort forventes at være klar inden vandingssæsonen 2022.
Kontakter
Kontakter ved yderligere spørgsmål:
Karl Grundahl, miljøchef, Billund Kommune, for tekniske spørgsmål: 7972 7091
Andreas Bjerre, presse- og brandingchef, Billund Kommune, for øvrige spørgsmål: 7972 7209
Jørn K. Pedersen, Region Syddanmark, for spørgsmål undersøgelsen af forureningsfanen fra Grindsted gamle losseplads: 2920 1930
Billeder
Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Danmark får EM i dart 2028 hjem på 50-års jubilæet med Billund som værtsby2.10.2026 13:55:29 CEST | Pressemeddelelse
Europamesterskabet i dart vender tilbage til Danmark i 2028. Den Europæiske Dartunion har tildelt mesterskabet til Danmark, hvor, Dansk Dart Union, Billund Kommune og Sport Event Denmark står bag værtskabet. Samtidig markerer EM 2028 et særligt jubilæum, da det er 50 år siden, Danmark var med til at skabe turneringen.
Visionen om Børnenes Hovedstad skal leve videre i ny struktur29.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gennem 14 års samarbejde mellem Billund Kommune og LEGO Fonden har arbejdet med Billund som Børnenes Hovedstad udviklet sig og opnået bredere forankring. Det modnede samarbejde går nu ind i en ny fase, hvor det fællesejede selskab Center for Børnenes Hovedstad vil blive afviklet. Den fælles ambition om Billund som Børnenes Hovedstad fortsætter, men samarbejdet får fremover en ny form.
Det er aldrig for sent at bede om hjælp28.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I uge 40 deltager Billund Kommune i den landsdækkende alkoholkampagne, der skal skabe større åbenhed om alkohol og gøre det lettere for borgere og pårørende at søge hjælp, hvis alkohol fylder for meget i hverdagen.
DH Billund kåret som Årets Sociale Forening 2026 på Frivillig Fredag25.9.2026 19:45:35 CEST | Pressemeddelelse
Et stort arbejde med at synliggøre handicappede som et aktiv for både frivillige foreninger og arbejdspladser er blandt nogle af begrundelser for, at DH Billund er valgt som Årets Sociale Forening 2026.
Det Internationale Råd vælger sin første formand22.9.2026 14:56:33 CEST | Pressemeddelelse
Det Internationale Råd i Billund Kommune har nu konstitueret sig og ser frem til at understøtte videreudviklingen af Billund Kommune som en mangfoldig kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


