Ny viden om grundvandstilstand er vigtigt skridt mod sikring af drikkevandet

Direktør for DANVA, Carl-Emil Larsen er relativ lettet over de første delresultater af det flerårige projekt med at undersøge det danske grundvand for miljøfremmede stoffer.
”Jeg kan konstatere, at der er begrænset nye fund i grundvandet af pesticidrester. Det giver en umiddelbar lettelse. Men, når det er sagt, så har nu behov for en nærmere analyse af fundene og opfølgende analyser i drikkevandsboringer, før vi med sikkerhed kan udtale os om konsekvenserne,” siger Carl-Emil Larsen og tilføjer:
”Desuden skal vandselskaberne i mange år frem forholde sig til udfordringen med de mange forekomster af f.eks. DPC og DMS, som allerede er konstateret. Det er en stor opgave for vandselskaberne at skærme danskerne mod stoffer i grundvandet, så de ikke overstiger kravet til, hvad der må være i det drikkevand, som vandværkerne sender ud i hanerne.”
I forhold til resultaterne af massescreeningen er Carl-Emil Larsen alarmeret over, at myndighederne har fundet rester af pesticider, som aldrig har været godkendt i Danmark og dermed er blevet anvendt ulovligt.
”Jeg håber, myndighederne får styr på den her sag med de ulovlige pesticider, for vi kan ikke leve med, der er nogle, som er så fuldstændig ligeglade med hensynet til danskernes drikkevand, at de forurener det,” siger Carl-Emil Larsen.
Miljøminister, Lea Wermelin, har netop offentliggjort første delresultat af det massescreeningprogram, som løber de næste fire år. Indsatsen har til formål én gang for alle at analysere grundvandet for alle pesticider, der kunne tænkes at være udvasket. Årsagen er, at myndighederne de seneste år er blevet overrasket over fund, som man ikke regnede med ville være i grundvandet, og som man derfor ikke tidligere analyserede for. Nogle stoffer blev fundet ved en tilfældighed, det er den virkelighed, man nu gør op med.
”Vi håber på, at vi med den store indsats får det fulde overblik over hvilke stoffer, der i er grundvandet, så myndighederne og vandselskaberne sammen kan være med til at sikre danskernes drikkevand og dermed den høje tillid til drikkevandet. Det ene mål er at få overblik over de stoffer, som allerede er i grundvandet, og samtidig som det andet mål at forhindre nye stoffer i at blive udvasket. Det sidste sker ved at beskytte de arealer, hvor grundvandet dannes og indvindes,” siger Carl-Emil Larsen.
Myndighederne regner med, at der de fire år, screeningsperioden løber, skal måles for et meget stort antal forskellige rester af pesticider. Når man på nuværende tidspunkt lægger de stoffer, som man indtil i dag har analyseret for i grundvandet oven i den netop overståede screeningspakke, så er man nu næsten halvejs gennem målingen for de miljøfremmede stoffer.
Massescreeningen omfatter 415 stoffer i 248 grundvandsboringer og 15 drikkevandsboringer.
Nøgleord
Kontakter
Karsten BjørnoKommunikationschef
Tlf:+45 20 14 35 42kbj@danva.dkBilleder
Information om Danva
Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Nye regler skal sikre vandløsninger til danskerne og miljøet12.12.2025 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
Håndtering af voldsommere regnmængder, beskyttelse af grundvandet og rensning af spildevand. Vandselskabernes opgaver står i kø, og behovet for investeringer stiger hastigt. Vandreguleringsudvalget anbefaler en ny økonomisk regulering, som giver vandselskaberne bedre mulighed for de store investeringer.
Kvælstofkvoter kan sikre de bedste og billigste løsninger for vandmiljøet9.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
DANVA bakker op om Det Miljøøkonomiske Råds anbefalinger til kvælstofkvoter for landbrug, industri og spildevandsselskaber. Vandsektoren ønsker nemlig at sikre de mest effektive, samfundsøkonomiske løsninger til gavn for dyr, miljø og danskere. DANVA er også enig i ianbefalingerne om PFAS-forurening. Men vandsektorens brancheorganisatione understreger samtidig, at vandselskaber skal være en del af indsatsen mod stormflod.
Randers-projekt vinder DANVAs Klimapris 20252.12.2025 15:05:13 CET | Pressemeddelelse
Tre stærke projekter var i spil – Storkeengen i Randers løb med hæderen. Projektet viser, hvordan langsigtet planlægning og samarbejde skaber værdi for både by og borgere.
Eksperter samles om løsninger på Danmarks udfordringer med vand1.12.2025 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
De næste to dage diskuterer rekordmanage vandeksperter løsninger på Danmarks mest presserende klima- og miljøudfordringer, der giver problemer med drikkevand, vandmiljø og oversvømmelser.
95 pct af alle vælgere vil have deres drikkevand beskyttet6.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Stort set hele Danmarks befolkning ønsker at få drikkevandet beskyttet nu, viser en ny analyse fra DANVA forud for kommunalvalget. Den viser også, at danskerne stadig har høj tillid til drikkevandet, at de er bekymrede for tilstanden i vandmiljøet samt de skader fra vand, som klimaforandringer bringer med sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

