Ny vicedirektør i Dyrenes Beskyttelse
15.9.2021 08:00:00 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse

Dyrenes Beskyttelse har vokseværk, og over en 10-årig periode er omsætning og antallet af medarbejdere vokset næsten 50 pct. Derfor tager foreningen nu det næste logiske skridt og opretter en stilling som vicedirektør, der tiltrædes af Nicolai Fischer-Bogason d. 1. oktober.
”Dyrenes ve og vel ligger mange på sinde, og som forening håndterer vi efterhånden alt lige fra forsømte egernunger over store, internationale wildlife-projekter til fremtidens fødevareproduktion. Bredden i vores arbejde spænder vidt, hvilket de senere år har vist sig i antallet af medarbejdere, og derfor er jeg rigtig glad for, at det nu også bliver afspejlet i direktionen, hvor Nicolai og jeg både skal samarbejde og fordele arbejdet imellem os,” siger Britta Riis, direktør for Dyrenes Beskyttelse.
”Nicolai besidder de helt rigtige kompetencer til at kunne løfte vores organisation til nye højder, samt indfri vores strategiske målsætninger. Jeg ser meget frem til at samarbejde med ham,” tilføjer hun.
Nicolai Fischer-Bogason er uddannet cand.polit. fra Københavns Universitet og har siden 2007 arbejdet i Finansforbundet. Her har han siden 2016 været forretningsudviklingschef og daglig leder for afdelingerne økonomi, IT, forretningsudvikling og digitalisering. I perioden 2012-2015 har han været afdelingschef for Finansforbundets politiske afdeling.
Hos Dyrenes Beskyttelse får han det primære ansvar for den strategiske udvikling og opnåelse af de målsætninger, der er forbundet dermed, samt styring, udvikling og tværgående koordinering i organisationen. Opgaver, som han ser frem til med begejstring.
”Dyrenes Beskyttelse er en spændende organisation i rivende udvikling, og jeg er sikker på, at jeg med min baggrund og erfaring kan være med til at hjælpe dem på den rejse. Jeg har altid gået meget op i dyrevelfærd, og jeg ser meget frem til også at kunne være med til at gøre en forskel for dyrene i mit daglige arbejde,” siger Nicolai Fischer-Bogason.
Nicolai er 45 år gammel og bor i Ganløse med hustru og 3 børn. Familien har bl.a. to heste og kat, og så er han aktiv sejler og skientusiast.
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder

Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Ny Kraka-rapport afliver myter: Mere plads til svinene har meget begrænsede konsekvenser for dansk økonomi20.3.2026 09:25:00 CET | Pressemeddelelse
Grisene i den danske svineproduktion kan få 50 procent mere plads, uden det får nævneværdige effekter på fødevarepriser, beskæftigelse eller samfundsøkonomien, lyder det i ny rapport fra Kraka.
Danskerne går på gaden for grisene: Vil have et svinevalg20.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På søndag kulminerer en folkelig bevægelse, når tusindvis af danskere mødes i København. Med krav om rent drikkevand, levende fjorde, gode liv for borgere i landdistrikterne og et værdigt griseliv retter demonstranterne et klart budskab til politikerne to dage før valget.
Dyrenes Beskyttelse: Undercover-bog viser først og fremmest det politiske svigt af grisene17.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er i høj grad politikerne og myndighederne, der er skyld i det store svigt af grisene i dansk svineproduktion. Det viser den netop udgivet bog Flæsk, ifølge Dyrenes Beskyttelse.
Bedre dyrevelfærd i landbruget er vigtigt for hver anden vælger16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For 53 procent af danskerne kommer dyrevelfærden i landbruget til at have indflydelse på, hvor de sætter krydset til folketingsvalget. Samtidig ønsker et flertal konkrete forbedringer for grisene indført efter valget.
Bred alliance for svinevalg: Grisefabrikker koster danskerne alt for dyrt3.3.2026 20:00:00 CET | Pressemeddelelse
En bred alliance for et svinevalg blev lanceret på tirsdagens svinestopmøde på Christiansborg. En af Initiativtagerne bag peger på svineproduktionen som den gordiske knude for kriserne med dyrevelfærd, drikkevand og levende havmiljø. Løsningen er politisk mod til at forvandle landbrugets dyrefabrikker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
