Ny verdensomspændende dyrevelfærdsorganisation ser dagens lys

I dag får alle verdens dyr et unikt talerør: Med stiftelsen af World Federation for Animals har verdens dyr endelig fået en samlet global stemme, der vil tale deres sag på det højeste politiske niveau.
Mange brancher og interesseorganisationer har længe haft en forenet global repræsentation i FN-systemet eller andre internationale fora. Det får dyrevelfærdsorganisationerne også nu med stiftelsen af World Federation for Animals.
- COVID-19, et presset landbrug, der måtte slå millioner af dyr ned, klimakrise og biodiversitetskrise har vist os med al tydelighed, at dyrevelfærd er et globalt anliggende med et presserende behov for, at vi ændrer vores forhold til verdens dyr. Et forhold mellem mennesker, natur og dyr, der skal bygge på respekt fremfor udnyttelse. Derfor er der brug for et fælles talerør, der kan placere dyrevelfærd ind i de store globale politikområder, siger Britta Riis, direktør i Dyrenes Beskyttelse.
World Federation for Animals vil arbejde på at få indflydelse ind i FN-systemet, så dyrevelfærd i højere grad bliver en del af den globale politiske dagsorden.
Landbruget er et af de områder, der er i fokus for dyrevelfærdsdagsordenen generelt og World Federation for Animals vil arbejde for en gennemgribende ændring af landbruget i en mere bæredygtig retning med bedre dyrevelfærd. Produktionsformerne skal ændres, så ingen dyr holdes i bur, og vi skal i retning af et mere plantebaseret fødevaresystem. Den unødvendige udnyttelse af vilde dyr skal ophøre, ligesom de vilde dyrs levesteder skal bevares.
World Federation for Animals vil arbejde med den internationale lovgivning for at få sikret bedre rammer omkring dyrevelfærden herunder den videre udvikling af den internationale biodiversitetskonvention og den globale agenda for bæredygtig udvikling.
- Det, der samler os dyrevelfærdsorganisationer på tværs af kontinenter og landegrænser, er vores fælles passion for at sikre, at dyr bliver set og behandlet som levende og sansende væsener, der har krav på et godt liv med god dyrevelfærd. Vores mission er at øge velfærden for alle dyr i verden og sætte en stopper for dyrs lidelse og udnyttelse. Ved at samle og koordinere kræfterne, kan vi slå fast, at dyrebeskyttelse er et område af global relevans, siger Britta Riis.
Dyrenes Beskyttelse er en af hovedkræfterne, der sammen med 18 andre dyrevelfærdsorganisationer har stiftet World Federation for Animals.
Målet er, at organisationen skal vokse sig større med en stærk global repræsentation af medlemmer på både regionalt og nationalt niveau. Derfor opfordres interesserede dyrevelfærdsorganisationer til at henvende sig.
Fakta: World Federation for Animals
Består af 19 forskellige dyrevelfærdsorganisationer på tværs af landegrænser og kontinenter blandt andet Dyrenes Beskyttelse, Animals Australia, Africa Network for Animals Welfare, RSPCA og CIWF.
Dyrevelfærdsorganisation opererer pt. digitalt
Kontakter
Britta RiisDirektør
br@dyrenesbeskyttelse.dkMedievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder


Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse roser regeringen: Hævet strafferamme er vigtigt våben mod dyremishandling10.9.2025 06:01:31 CEST | Pressemeddelelse
Der venter hårdere straffe og flere efterforskningsmuligheder i sager om dyremishandling. Det glæder Dyrenes Beskyttelse, der håber, at den hævede strafferamme gælder alle de groveste sager.
Dyrenes Beskyttelse kræver politisk handling: Bekymrende mange flytter fra deres kæledyr26.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hundredvis af katte og hunde bliver efterladt alene til en uvis skæbne, fordi deres ejere flytter fra dem. På ét år har Dyrenes Beskyttelse modtaget henvendelser om 773 dyr, der er blevet efterladt i en flytning, og det får nu organisationen til at kræve politisk handling.
90 på 3 dage: Internat drukner i kattekillinger22.8.2025 13:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Kattekillingerne vælter ind hos Dyrenes Beskyttelse i Århus som aldrig før. Nu skal killingerne have et nyt hjem
Det Dyreetiske Råds udtalelse peger på massivt svigt af dyrene i svineproduktionen21.8.2025 09:23:07 CEST | Pressemeddelelse
Skadelig avl, fikserede søer, minimal plads i staldene og halekupering som modsvar til de ringe forhold. Alle forhold bliver fremhævet som uacceptable for grisene af Det Dyreetiske Råd.
Rekordmange udrykninger til dyr i sommerknibe18.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren står på afslapning for de fleste danskere. Men for landets dyrereddere er ferieperioden den travleste. Denne sommer slog alle rekorder med 9014 udrykninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum