Ny undersøgelse: Så mange danskere er klar til igen at planlægge ferie i udlandet

Vejret de seneste måneder har formentlig fået mange til at længes efter en solstol og parasol i sydens sol, men trods de dystre vejrudsigter er det kun tre ud af ti danskere, der har planer om at holde ferie i udlandet det næste halve år.
Det viser en ny rundspørge, som Kantar Gallup har foretaget for Gouda Rejseforsikring.
Adspurgt om hvornår de forventer at tage på deres næste ferie i udlandet, svarer 14 procent sommerferien, mens 16 procent først vil lægge udlandsferien i efteråret.
Men selvom det altså er under halvdelen af danskerne, der allerede nu forventer at holde ferie i udlandet, så mener direktør i Gouda Rejseforsikring, Dan Kjølhede Laursen, alligevel det er et tegn på, at vi forventer en mere normal tilværelse forude.
"I takt med at flere bliver vaccineret stiger følelsen også af igen at kunne gøre 'normale' ting som fx. at holde ferie i udlandet. Men det er fortsat vigtigt at man orienterer sig på Udenrigsministeriet side, og holder sig opdateret på de regler andre lande har i forhold til at modtage rejsende fra Danmark," siger han.
Undersøgelsen fra Kantar Gallup viser desuden, at det især er de 18-35-årige, der har planer om at holde ferie i udlandet denne sommer, og derfor opfordrer Dan Kjølhede Laursen den yngre del af befolkningen til at være ekstra påpasselige i planlægningen af ferien.
"Den yngre del af danskerne bliver formentlig først vaccineret i løbet af efteråret, så derfor er de formentlig fortsat udsatte for smitterisiko på deres ferie. De vil formentlig også i flere lande blive mødt med skrappere krav om test og muligvis karantæne, end hvis var færdigvaccinerede. Så der er nogle vigtige overvejelser at gøre sig, inden man booker ferien," siger han.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring i april 2021 blandt 1110 repræsentativt udvalgte danskere.
Forventer du at tage til udlandet i løbet af 2021?
- Ja, i løbet af foråret 1%
- Ja, i løbet af sommeren 14%
- Ja, i løbet af efteråret 16%
- Ja, i løbet af vinteren 4%
- Nej 55%
- Ved ikke 13%
Nøgleord
Kontakter
Trine AndrupKommunikationschefGjensidige Forsikring
Tlf:27 52 51 06tran@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2019, mens forvaltningskapitalen udgjorde 112 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Danskerne glemmer at søge erstatningsferie11.9.2025 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Efteråret er højsæson for sygdom, og det kan koste dyrebare feriedage. Alligevel glemmer langt de fleste danskere at søge erstatningsferie, når de bliver syge under ferien. Det viser en ny undersøgelse.
Håndhygiejnen halter: 6 ud af 10 oplever at andre springer håndvasken over9.9.2025 07:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom langt de fleste danskere siger, at de altid vasker hænder efter toiletbesøg, tyder virkeligheden på noget andet. 6 ud af 10 oplever nemlig, at andre ikke vasker hænder efter en tur på toilettet. Til gengæld svarer 9 ud af 10 at de altid vasker hænder efter toilettet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Farlig tendens: Stor stigning i sigtelser for besiddelse af lattergas3.9.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der sket en voldsom stigning i antallet sigtelser for besiddelse af lattergas. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige. Den store udbredelse af lattergas kan få store konsekvenser både i trafikken og for ens egen sundhed, lyder advarslen fra to eksperter.
Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gjensidige og TEKNIQ indgår et strategisk samarbejde om at tilbyde forsikringer til erhvervsorganisationens medlemmer.
Risiko for ulykker: Manglende afstand får bilister til at bremse28.8.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Manglende afstand i trafikken er hvert år årsag til voldsomme ulykker, men alligevel siger knapt hver anden bilist, at de dagligt oplever folk der kører for tæt på dem. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum