Ny teknologi finder forurenere på afstand
3.4.2023 09:20:13 CEST | Transportministeriet | Pressemeddelelse
Lovgivningen er klar, når det kommer til krav om emissionsbegrænsende udstyr på lastbiler. Ikke desto mindre, er det ikke alle lastbiler på de danske landeveje, der efterlever lovgivningen på området.
Derfor har Færdselsstyrelsen i perioden september 2021 til marts 2022 kørt et forsøg på to af deres syv tilsynsbiler med plume chasing-teknologien, der kan måle udledningen uden at stoppe lastbilen. Evalueringen konkluderer, at redskabet er effektivt til at slå ned på de brodne kar på landevejene uden at lægge hindringer i vejen for dem, der har styr på deres udledning, hvorfor alle Færdselsstyrelsens tilsynsbiler bør udstyres med plume chasing-teknologien.
- Plume chasing-teknologi gør det muligt at slå målrettet ned på forurenerne uden at genere alle dem, der overholder reglerne. Evalueringen viser, at det fungerer i praksis, og derfor er det oplagt, at Færdselsstyrelsen bruger plume chasing på alle tilsynsbiler. På den måde kan vi få minimeret NOx, der både er miljø- og sundhedsskadeligt, siger transportminister, Thomas Danielsen.
Det er Færdselsstyrelsen, der fører kontrol med lastbilers emissionsudledning og udstyr. Det er tidligere sket ved vejsidesyn, hvor lastbilerne er blevet stoppet for at få kontrolleret deres udledning. Med plume chasing-teknologien monteret på bilerne, kan man i stedet måle emissionsudledninger fra den tunge trafik ved at køre bag ved køretøjer. Det gør vejsidetilsynene effektive, og samtidig ulejliges de chauffører med udstyret i orden ikke. Kommunerne kan også tage kontakt til Færdselsstyrelsen, hvis de har forslag til kontroller.
FAKTA
Plume chasing er et fjerndetektionsudstyr, som kan måle NOx udledningen fra køretøjers udstødningsgas, mens de kører på vejene. Plume chasing-udstyret anvendes som en kvalificeret metode til at screene, om en lastbils forureningsbegrænsende udstyr fungerer korrekt eller om køretøjet har en høj udledning. En lastbil med defekt eller manipuleret emissionsbegrænsende udstyr udleder omkring 40 gange mere NOx end en lastbil med velfungerende emissionsbegrænsende udstyr.
Evalueringen indikerer, at omkring 1% af det samlede antal lastbiler, der kører på de danske veje kan være mistænkt for at være manipuleret, mens 11% kører rundt med defekt emissionsbegrænsende udstyr.
Nøgleord
Information om Transportministeriet
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Pulje med 160 millioner kroner til grønne lastbiler4.2.2026 07:00:50 CET | Pressemeddelelse
Puljen til grøn omstilling af tung vejtransport åbner for ansøgere, der ønsker støtte til indkøb og leasing af grønne lastbiler, etablering af depotladning og -tankning til brint og el samt destinationsladning.
Kystredningstjenesten får mulighed for at bruge grønne blink i trafikken2.2.2026 07:01:15 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. februar 2026 kan redningspersonale fra Kystredningstjenesten bruge grønne blink, når de er kaldt ud til en livreddende opgave.
To millioner til kampagne der skal få børn til at cykle29.1.2026 07:04:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet modtager midler fra Cykelpuljen i Aftale om infrastrukturplan 2035 til at gennemføre kampagnen ’Alle børn cykler’ til efteråret.
Vendespor ved Carlsberg Station muliggør flere S-tog i timen29.1.2026 07:01:55 CET | Pressemeddelelse
Det er besluttet at lave en udvidelse af S-banen ved Carlsberg Station. Det giver mulighed for flere togafgange og større robusthed i tilfælde af driftsforstyrrelser.
Finansiering fundet til Kalundborgmotorvejens fordyrelse10.1.2026 11:02:57 CET | Pressemeddelelse
Tredje etape af Kalundborgmotorvejen, der er under anlæg, er blevet dyrere, blandt andet på grund af stigende materialepriser. Transportministeren og forligskredsen bag infrastrukturaftalen har sikret, at projektet tilføres 499 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum