Ny teknologi baner vejen for bakterier i pulverform

Teknologisk Institut har i samarbejde med producenter af mælkesyrebakterier, Københavns Universitet og støttet af Innovationsfonden udviklet en ny teknologi til at beskytte probiotiske bakterier ipulverform. Probiotiske bakterier, eller mælkesyrebakterier, er gavnlige for tarmsystemet, men sårbare over for syreangreb.
Resultaterne baner vejen for nye produkter og functional foods, som kan levere den gavnlige effekt til forbrugere.
Probiotika er bakterier, der har en gavnlig effekt på tarmfloraen og derved på vores sundhed. Typisk bliver de gavnlige bakterier indtaget i form af kapsler som er udviklet til at beskytte bakterier mod mavesyre, men denne doseringsform er mindre velegnet til forbrugergrupper som børn og ældre. Takket være en nyudviklet fødevarecoating kan de gavnlige bakterier i stedet indtages i pulverform. Coatingen forebygger at den positive effekt fra bakterierne ødelægges af mavesyre.
Det var projektets mål at belægge probiotisk pulver med en fødevaregodkendt funktionel coating, som skulle sikre, at bakterierne overlevede passagen gennem mavesyren, og samtidig blev frigivet i præcis det område i tarmen, hvor de har størst sundhedsmæssig effekt.
Spritny indkapslingsteknologi
Det er eksperter fra Teknologisk Instituts gruppe indenfor fødevareteknologi, der sammen med Deerland og Københavns universitet, har knækket koden til den effektive coating. Det har krævet udvikling af både nye typer coatingsmateriale og nye processer at få dette til at lykkes. Sektionsleder Eva-Marie Lange har ledet projektet:
- Vi har udviklet en ny form for coating, som indkapsler bakterierne og sikrer at de kommer frem til det sted i tarmen hvor de skal virke. Bakteriepulveret belægges simpelthen korn for korn med en beskyttende hinde i et mikrometer tyndt lag, som derved beskytter dem mod mavesyre, forklarer Eva-Marie Lange.
Disse pulvere vil sidenhen kunne bygges ind i nye produkter og fødevarer via levering fra ingrediensleverandører som Deerland.
Produkter til en sund tarmflora
Probiotika er meget ujævne partikler, som har en stor spredning af partikelstørrelse. Den største teknologiske udfordring lå således i at opnå et jævnt coating-lag. Det er på trods af dette lykkedes at udvikle en proces, som kan håndtere probiotisk pulver uden at ødelægge dets effekt, samt udvikle en syrebeskyttende coating til probiotisk pulver.
Projektet taler ind i et stort marked for produkter til en sund tarmflora hos f.eks. unge og ældre, som ikke kan eller ikke ønsker at sluge større kaplser. Med teknologien, som er udviklet i projektet, har Deerland nu mulighed for at tilbyde produkter i alle doseringsformer med probiotika, som er beskyttet mod mavesyre.
- Dette er et teknologisk kvantespring for Deerland, vores kunder og forbrugeren, der nu kan udvide deres sortiment med ellers syrefølsomme probiotika, forklarer Steen Andersen, direktør i virksomheden Deerland.
Næste skridt for Deerland er at udtage patent på teknologien, og patentansøgningen er allerede indleveret. Samtidig skal der gøres klar til fuldskala produktion af de indkapslede probiotiske baktier på pulverform. Teknologisk Institut vil udbrede anvendelsen af teknologien til beskyttelse af andre skrøbelige, sundhedsfremmende ingredienser fx bioaktive stoffer fra planter.
Indkapsling og pulvere: Nyt udstyr og kompetencer
Teknologisk Institut har gennem projektforløbet fået opbygget ny generel viden om og testudstyr inden for indkapsling og formulering af sensitive produkter og pulvere.
- Teknologisk Institut kan efter dette projekt hjælpe mange flere virksomheder med tilsvarende udfordringer. Vi er nu bedre rustet til at udvikle nye produkter med høj pulverkvalitet eller beskyttelse af aktive ingredienser mod fx mavesyre. siger Eva-Marie Lange.
Den nye fødevarecoating er udviklet af Teknologisk Institut i samarbejde med Deerland Probiotics & Enzymes A/S (tidligere Bifodan A/S) og Københavns Universitet. Projektet har været støttet af Innovationsfonden.
Nøgleord
Kontakter
Sektionsleder Eva-Marie Lange, Teknologisk Institut, mobil: 7220 1714, mail: eml@teknologisk.dk
Billeder




Information om Teknologisk Institut
Teknologisk Institut har siden 1906 arbejdet for at forbedre erhvervslivets konkurrenceevne, samfundets velstand og menneskers liv. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, life science, materialer, byggeri og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S, Dancert A/S og DTI Spain.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen på pressetelefon 7220 1066 – eller kommunikation@teknologisk.dk
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Danske brændeovne kan reducere forurening12.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, hvordan korrekt installation og brug af brændeovne kan mindske partikelforureningen markant i de danske hjem.
Genbrugte byggematerialer skal gøres konkurrencedygtige6.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut skal i samarbejde med byggevareproducenter gøre genbrugte byggematerialer til et konkurrencedygtigt alternativ. Det skal bidrage til at reducere byggeriets ressourceforbrug og klimaaftryk.
Nye testfaciliteter skal bane vejen for AI og robotter i landbruget27.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk deltagelse i stort EU-initiativ, agrifoodTEF, skal accelerere udviklingen af pålidelig teknologi til agroindustrien.
Danske SMV’er skal være frontløbere inden for cirkulær plastproduktion25.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Langt mere plastaffald skal genanvendes. Derfor skal et nyt projekt nu hjælpe danske virksomheder med at indføre cirkulære forretningsmodeller for plast baseret på viden fra Danmarks mest erfarne virksomheder.
Nye faktatjek afliver myter om renovering af enfamiliehuse24.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut, BUILD og Responsible Assets offentliggør fem faktatjek, der gør op med fejlagtige forestillinger om renovering af enfamiliehuse versus nedrivning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum