Ny teknologi baner vejen for bakterier i pulverform
26.4.2021 14:00:43 CEST | Teknologisk Institut | Pressemeddelelse

Teknologisk Institut har i samarbejde med producenter af mælkesyrebakterier, Københavns Universitet og støttet af Innovationsfonden udviklet en ny teknologi til at beskytte probiotiske bakterier ipulverform. Probiotiske bakterier, eller mælkesyrebakterier, er gavnlige for tarmsystemet, men sårbare over for syreangreb.
Resultaterne baner vejen for nye produkter og functional foods, som kan levere den gavnlige effekt til forbrugere.
Probiotika er bakterier, der har en gavnlig effekt på tarmfloraen og derved på vores sundhed. Typisk bliver de gavnlige bakterier indtaget i form af kapsler som er udviklet til at beskytte bakterier mod mavesyre, men denne doseringsform er mindre velegnet til forbrugergrupper som børn og ældre. Takket være en nyudviklet fødevarecoating kan de gavnlige bakterier i stedet indtages i pulverform. Coatingen forebygger at den positive effekt fra bakterierne ødelægges af mavesyre.
Det var projektets mål at belægge probiotisk pulver med en fødevaregodkendt funktionel coating, som skulle sikre, at bakterierne overlevede passagen gennem mavesyren, og samtidig blev frigivet i præcis det område i tarmen, hvor de har størst sundhedsmæssig effekt.
Spritny indkapslingsteknologi
Det er eksperter fra Teknologisk Instituts gruppe indenfor fødevareteknologi, der sammen med Deerland og Københavns universitet, har knækket koden til den effektive coating. Det har krævet udvikling af både nye typer coatingsmateriale og nye processer at få dette til at lykkes. Sektionsleder Eva-Marie Lange har ledet projektet:
- Vi har udviklet en ny form for coating, som indkapsler bakterierne og sikrer at de kommer frem til det sted i tarmen hvor de skal virke. Bakteriepulveret belægges simpelthen korn for korn med en beskyttende hinde i et mikrometer tyndt lag, som derved beskytter dem mod mavesyre, forklarer Eva-Marie Lange.
Disse pulvere vil sidenhen kunne bygges ind i nye produkter og fødevarer via levering fra ingrediensleverandører som Deerland.
Produkter til en sund tarmflora
Probiotika er meget ujævne partikler, som har en stor spredning af partikelstørrelse. Den største teknologiske udfordring lå således i at opnå et jævnt coating-lag. Det er på trods af dette lykkedes at udvikle en proces, som kan håndtere probiotisk pulver uden at ødelægge dets effekt, samt udvikle en syrebeskyttende coating til probiotisk pulver.
Projektet taler ind i et stort marked for produkter til en sund tarmflora hos f.eks. unge og ældre, som ikke kan eller ikke ønsker at sluge større kaplser. Med teknologien, som er udviklet i projektet, har Deerland nu mulighed for at tilbyde produkter i alle doseringsformer med probiotika, som er beskyttet mod mavesyre.
- Dette er et teknologisk kvantespring for Deerland, vores kunder og forbrugeren, der nu kan udvide deres sortiment med ellers syrefølsomme probiotika, forklarer Steen Andersen, direktør i virksomheden Deerland.
Næste skridt for Deerland er at udtage patent på teknologien, og patentansøgningen er allerede indleveret. Samtidig skal der gøres klar til fuldskala produktion af de indkapslede probiotiske baktier på pulverform. Teknologisk Institut vil udbrede anvendelsen af teknologien til beskyttelse af andre skrøbelige, sundhedsfremmende ingredienser fx bioaktive stoffer fra planter.
Indkapsling og pulvere: Nyt udstyr og kompetencer
Teknologisk Institut har gennem projektforløbet fået opbygget ny generel viden om og testudstyr inden for indkapsling og formulering af sensitive produkter og pulvere.
- Teknologisk Institut kan efter dette projekt hjælpe mange flere virksomheder med tilsvarende udfordringer. Vi er nu bedre rustet til at udvikle nye produkter med høj pulverkvalitet eller beskyttelse af aktive ingredienser mod fx mavesyre. siger Eva-Marie Lange.
Den nye fødevarecoating er udviklet af Teknologisk Institut i samarbejde med Deerland Probiotics & Enzymes A/S (tidligere Bifodan A/S) og Københavns Universitet. Projektet har været støttet af Innovationsfonden.
Nøgleord
Kontakter
Sektionsleder Eva-Marie Lange, Teknologisk Institut, mobil: 7220 1714, mail: eml@teknologisk.dk
Billeder




Information om Teknologisk Institut
Teknologisk Institut har siden 1906 arbejdet for at forbedre erhvervslivets konkurrenceevne, samfundets velstand og menneskers liv. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, life science, materialer, byggeri og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S, Dancert A/S og DTI Spain.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen på pressetelefon 7220 1066 – eller kommunikation@teknologisk.dk
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
For få tager en erhvervsuddannelse: Industrigiganter går sammen for at sikre fremtidens faglærte8.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun hver femte unge vælger i dag en erhvervsuddannelse. Nu samler nogle af Danmarks største virksomheder unge fra hele landet under ROBOTBRAG for at give dem et konkret indblik i fremtidens tekniske job og uddannelsesmuligheder.
Teknologisk Institut åbner Danmarks første laboratorium for humanoide robotter7.5.2026 15:03:01 CEST | Pressemeddelelse
Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til ROBOTBRAG, i Forskerparken i Odense. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet.
Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv29.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut og Estech har udviklet en filtreringsproces, der reducerer både energiforbrug og kemikalieaffald i forbindelse med CO2-oprensning. Det giver en meget ren CO2, som kan udnyttes til andre formål.
Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere28.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter.
Dansk teknologi skal beskytte robotter i rummet9.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
