Ny studiestartspakke er en succes: 2.200 campuskort er uddelt til nye studerende i Aabenraa
Campuskortet, der er et samarbejde mellem detailhandlen, caféer, barer, eventsteder, sportsklubber og Aabenraa Kommune, er blevet givet til cirka 2.200 af de nye studerende på de ni ungdoms- og videregående uddannelsessteder i Aabenraa Kommune.

- Konceptet med campuskortet er fedt, fordi det giver muligheder for mig og de andre studerende at kunne få råd til at komme ud sammen eller på tværs af uddannelserne i kommunen og skabe et sammenhold.
Sådan siger Kathrine Lund, næstformand i CampusRådet og netop nystartet 1. g’er på Aabenraa Statsskole, om den studiestartspakke, også kaldet Campuskort, som Aabenraa Kommune har fået lavet i samarbejde med detailhandlen, caféer, barer, eventsteder og sportsklubber i Aabenraa.
Omtrent 2.200 Campuskort, som giver rabat på en lang række aktiviteter, shopping og oplevelser i Aabenraa Kommune, er blevet uddelt til alle de studerende med studiestart i sommeren 2018 på de ni uddannelser i Aabenraa Kommune. Og Kathrine Lund fortæller, at kortet er noget, de studerende har taget til sig.
- I en af mine parallelklasser besluttede de sig for alle sammen at gå ud og spise på en café, hvor de kunne få rabat, så alle havde råd til at tage med. Det har allerede styrket deres fællesskab. Derfor har vi i min klasse også talt om at gøre det samme, siger Kathrine Lund.
Aabenraa er en studieby
At høre de studerende har taget positivt imod Campuskortet, er borgmester Thomas Andresen glad for. Det er nemlig også det indtryk, som han har fået, efter han har været med til at dele de 2.200 Campuskort ud til de nye studerende.
- Vi har brug for de unge, da de er vores fremtid. Derfor er det vigtigt for os i Aabenraa Kommune at vise, at vi vil dem, hvilket Campuskortet er ét af mange eksempler på, siger borgmester Thomas Andresen og tilføjer:
- Det har stor betydning, at man som studerende kan komme ud sammen med studiekammeraterne og få en øl eller sodavand, tage på shoppingtur eller til koncerter eller få dyrket noget motion med jævnaldrende. Det skaber grobunden for et godt fællesskab og Aabenraa Kommune som et sted, hvor det er fedt at studere og bo.
Da Campuskortet er et helt nyt koncept, så er det vigtigt for os, at de studerende kommer med ris og ros, lyder det fra Campuskoordinator, Susanne Gram Skjønnemann.
- Først og fremmest er jeg glad for, at de studerende har taget godt imod det. Vi ønsker, at de studerende skal være en del af og bidrage til det at være studerende i Aabenraa, derfor vil vi meget gerne have deres oplevelser med Campuskortet at vide. De skal derfor ikke tøve med at tage kontakt til mig eller CampusRådet med deres input, siger Susanne Gram Skjønnemann.
Fakta
Der er cirka 5.500 studerende i Aabenraa Kommune på de i alt ni ungdoms- og videregående uddannelser. De studerende er repræsenteret i CampusRådet med to repræsentanter, som skal være med til at forme og fremme det gode studieliv, som de studerende ønsker, der skal være i Aabenraa.
Tirsdag 11. september holder alle uddannelser en fælles CampusDag, hvor der vil være aktiviteter på tværs af uddannelserne.
Campuskortet er en studiestartspakke, der er lavet i samarbejde med detailhandlen, caféer, barer, eventsteder og sportsklubber i Aabenraa. Kortet giver rabat på en lang række aktiviteter, shopping og oplevelser i Aabenraa, og det uddeles til alle nye studerende på ungdoms- og videregående uddannelser i Aabenraa Kommune.
Kontakter
Borgmester Aabenraa Kommune, Thomas Andresen, tlf.: 40 15 45 50; e-mail: tand@aabenraa.dk
Campuskoordinator, Susanne Gram Skjønnemann, tlf.: 24 79 77 67; e-mail: sgsk@aabenraa.dk
Næstformand CampusRådet, Kathrine Lund, tlf.: 61 72 40 63; e-mail: kathrinelund@live.dk
Kommunikationskonsulent, Claus Bøge Jensen, tlf.: 24 91 79 28; e-mail: cbje@aabenraa.dk
Billeder

Information om Aabenraa Kommune
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Hærvejsskolens leder siger farvel efter 36 år i skolevæsenet21.2.2019 09:00:00 | Pressemeddelelse
Flemming Raunholdt Kristoffersen, skoleleder på Hærvejsskolen, har efter mange overvejelser besluttet at gå pension og give stafetten videre til nye kræfter fra 1. maj. Selv siger han endegyldigt farvel til efteråret, da han i sin sidste tid skal bidrage til den sidste del af byggeprocessen.
Aabenraa Kommune er klar til 5G18.2.2019 13:02:23 | Pressemeddelelse
Regeringens handleplan for 5G er netop blevet offentliggjort, og det glæder borgmester i Aabenraa Kommune, Thomas Andresen, at der i fremtiden kommer stort fokus på fremtidens mobile netforbindelse, 5G. Et fokus, der allerede er godt i gang i Aabenraa Kommune.
CSR-rekord: Aabenraa Kommune fejrede 67 virksomheder7.2.2019 16:32:44 | Pressemeddelelse
Torsdag eftermiddag overrakte Aabenraa Kommune CSR-mærke Aabenraa 2019 til 67 virksomheder, som dermed fik et synligt bevis på, at de tager et socialt ansvar.
Borgeren i centrum: Aabenraa Kommune får dispensation for lovkrav på sygedagpengeområdet5.2.2019 10:00:00 | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesministeriet har givet Aabenraa Kommune dispensation på to ansøgninger om at afbureaukratisere på sygedagpengeområdet. Det giver blandt andet større frihed for sagsbehandlerne til at sikre meningsfulde samtaler med borgerne.
Ny skoleleder på Bolderslev Skole: - Gode minder fra min skoletid på Bolderslev Skole30.1.2019 08:42:55 | Pressemeddelelse
Den nye skoleleder på Bolderslev Skole er tidligere elev og er selv opvokset i byen. For det bliver Søren Buchholdt, som fra 1. marts bliver Bolderslev Skoles nye skoleleder.
Afsluttende kloakarbejde lukker dele af Haderslevvej29.1.2019 10:00:00 | Pressemeddelelse
Arwos udfører fra uge 6 til og med uge 8 de afsluttende reparationer på kloakledningen på Haderslevvej nord for Karpedam og syd for Gl. Kongevej. Fra 4. februar til og med 22. februar vil Haderslevvej være lukket for trafik i nordgående retning mellem Karpedam og Gl. Kongevej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum