Ny skoleleder til Fjordskolen: Brænder for børn med særlige behov
1. januar 2019 tiltræder Jens Boddum som ny skoleleder på Fjordskolen. Han kommer med masser af ledererfaring og ser frem til at arbejde med børn med særlige behov, som Fjordskolen er sat i verden for at møde. Det er en gruppe, som Jens Boddum altid har brændt for.
Jens Boddum. Det er navnet på Fjordskolens nye skoleleder fra 1. januar 2019, hvilket glæder Aabenraa Kommunes skolechef, Lars Borst Hansen.
- Jeg kender Jens som skoleleder og er sikker på, at han er den helt rigtige til at overtage jobbet som skoleleder på Fjordskolen, siger Lars Borst Hansen.
43-årige Jens Boddum, som bor ved Padborg, kommer med en baggrund som skoleleder på Bylderup Skole i de sidste tre år, og før det var han efterskoleforstander i 10 år, hvor de første år var på en specialefterskole.
- Jeg brænder for at arbejde med børn med særlige behov og har i mine år på Bylderup Skole lavet mange tiltag for netop den gruppe af elever, mens jeg tidligere har været forstander på en efterskole med fokus på inklusionsbørn, siger Jens Boddum og uddyber:
- Derfor var det også det, der fik mig til at sige ja til jobbet, fordi det er på fuld tid, at jeg skal være med til at gøre en særlig indsats overfor de elever. Jeg ved, at vi kan tilbyde disse børn en masse, og det vil jeg gerne være en del af sammen med elever, forældre og de ansatte.
Jon Venzel Sønderby, der siden 1. september har været konstitueret skoleleder på Fjordskolen, vender tilbage som skoleleder på Lyreskovskolen 1. januar 2019.
Arbejdet med at finde en ny skoleleder til Bylderup Skole er samtidig gået i gang.
Kontakter
Skolechef, Lars Borst Hansen, tlf.: 73 76 70 17; e-mail: labh@aabenraa.dk
Ny skoleleder Fjordskolen, Jens Boddum, tlf.: 20 52 85 21; e-mail: jgb@aabenraa.dk
Kommunikationskonsulent, Claus Bøge Jensen, tlf.: 24 91 79 28; e-mail: cbje@aabenraa.dk
Billeder
Information om Aabenraa Kommune
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Hærvejsskolens leder siger farvel efter 36 år i skolevæsenet21.2.2019 09:00:00 | Pressemeddelelse
Flemming Raunholdt Kristoffersen, skoleleder på Hærvejsskolen, har efter mange overvejelser besluttet at gå pension og give stafetten videre til nye kræfter fra 1. maj. Selv siger han endegyldigt farvel til efteråret, da han i sin sidste tid skal bidrage til den sidste del af byggeprocessen.
Aabenraa Kommune er klar til 5G18.2.2019 13:02:23 | Pressemeddelelse
Regeringens handleplan for 5G er netop blevet offentliggjort, og det glæder borgmester i Aabenraa Kommune, Thomas Andresen, at der i fremtiden kommer stort fokus på fremtidens mobile netforbindelse, 5G. Et fokus, der allerede er godt i gang i Aabenraa Kommune.
CSR-rekord: Aabenraa Kommune fejrede 67 virksomheder7.2.2019 16:32:44 | Pressemeddelelse
Torsdag eftermiddag overrakte Aabenraa Kommune CSR-mærke Aabenraa 2019 til 67 virksomheder, som dermed fik et synligt bevis på, at de tager et socialt ansvar.
Borgeren i centrum: Aabenraa Kommune får dispensation for lovkrav på sygedagpengeområdet5.2.2019 10:00:00 | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesministeriet har givet Aabenraa Kommune dispensation på to ansøgninger om at afbureaukratisere på sygedagpengeområdet. Det giver blandt andet større frihed for sagsbehandlerne til at sikre meningsfulde samtaler med borgerne.
Ny skoleleder på Bolderslev Skole: - Gode minder fra min skoletid på Bolderslev Skole30.1.2019 08:42:55 | Pressemeddelelse
Den nye skoleleder på Bolderslev Skole er tidligere elev og er selv opvokset i byen. For det bliver Søren Buchholdt, som fra 1. marts bliver Bolderslev Skoles nye skoleleder.
Afsluttende kloakarbejde lukker dele af Haderslevvej29.1.2019 10:00:00 | Pressemeddelelse
Arwos udfører fra uge 6 til og med uge 8 de afsluttende reparationer på kloakledningen på Haderslevvej nord for Karpedam og syd for Gl. Kongevej. Fra 4. februar til og med 22. februar vil Haderslevvej være lukket for trafik i nordgående retning mellem Karpedam og Gl. Kongevej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum