Fængselsforbundet

Ny skole for fængselsbetjente i Vestdanmark

30.11.2018 17:42:33 CET | Fængselsforbundet | Nyhed

Del
Regeringen og Dansk Folkeparti etablerer med finanslovsaftalen en skole for fængselsbetjente i Vestdanmark.

Fremover bliver det muligt både at uddanne sig som fængselsbetjent øst og vest for Storebælt. Med finanslovsaftalen i dag opretter regeringen og DF nemlig en skole i Vestdanmark som supplement til den nuværende i Birkerød.

Skolen får plads til cirka 50 elever årligt, og kommer til at koste 49 millioner kroner i 2019 og 21 millioner årligt efterfølgende. Det er ikke afklaret, hvor skolen kommer til at ligge.

Med den nye skole håber forligspartierne at styrke rekrutteringen af fængselsbetjente. Det fremgår indirekte af aftalen, at kampagnen i 2018 ikke har nået sit mål. Derfor skal Kriminalforsorgen nu igangsætte en rekrutteringsanalyse, der skal bidrage til at øge antallet af elever på fængselsbetjentuddannelsen.

Fængselsforbundets formand Kim Østerbye hilser den nye skole velkommen: "Den nye politiskole i Jylland har vist sig at øge antallet af ansøgere. Det tror jeg også, den nye skole for fængselsbetjente kommer til at gøre. Det har betydning, hvor langt du skal køre for at få i gå skole. Derfor er det godt, at vi får mulighed for at uddanne betjente i Vestdanmark," siger han.

PTSD-ramte fængselsbetjente

Aftaleparterne er desuden enige om, at det skal undersøges, hvordan der sikres tilfredsstillende arbejdsvilkår for Kriminalforsorgens ansatte, herunder hvordan man bliver bedre til forebygge at fængselsbetjente rammes af PTSD.

Af Søren Gregersen

Kontakter

Billeder

Information om Fængselsforbundet

Fængselsforbundet
Fængselsforbundet
Ramsingsvej 28A
2500 Valby

7255 9976http://faengselsforbundet.dk/

Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.

Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet

Fængselsforbundets formand: De politiske ambitioner står ikke i mål med virkeligheden30.9.2026 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Jeg har ét budskab til politikerne, når jeg som ny formand for Fængselsforbundet holder møder med dem. Det er et simpelt budskab: Nemlig, at der ikke er sammenhæng mellem politiske mål på den ene side og virkeligheden på den anden. Man kan roligt sige, at det slår gnister i vores system i øjeblikket. De overbelastede tandhjul knirker og skratter. Vi er overbelastede og pressede som aldrig nogensinde før. Det vi ser, er gnister fra ubalancen mellem politiske ambitioner og kendsgerninger. Og er det ikke slemt nok i forvejen, så bliver det snart endnu værre. Næste år træder der nye strafskærpelser i kraft. Der er regnet på, hvad det kommer til at betyde for os, men den beregning er hemmelig. Jeg har været så længe i vores system til at vide, at det er dårligt nyt. Vi kan altså ikke få at vide, hvor mange flere indsatte der skal presses ind på cellerne. Det bliver nødt til at være klart for beslutningstagerne nu, at det er virkelighedsfjernt, det de har gang i. Og det kommer med en pris. E

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye