Ny redegørelse understreger behovet for mere digitalisering
Danmark er et af de mest digitaliserede lande i verden. Og den førerposition skal vi bevare i takt med at de internationale markeder bliver mere og mere digitale. Derfor skal vi skrue op for den digitale innovation.
Det viser en ny redegørelse for Danmarks Digitale vækst, som Erhvervsministeriet har lavet.
Redegørelsen ser på flere faktorer, som spiller ind i Danmarks samlede digitale udgangspunkt bl.a. virksomheders brug af robotter, e-eksport og grøn omstilling via digitale løsninger.
Redegørelsen fremhæver bl.a., at den stigende indflydelse fra de nye digitale platforme medfører behovet for et øget fokus for at sikre borgernes rettigheder.
”Der skal fart på den digitale omstilling. Derfor har vi i regeringen lige præsenteret en Digitaliseringsstrategi, som skal vise vejen for et endnu mere digitalt Danmark. For vi ved, at digitalisering kan skabe et bedre arbejdsmiljø, sætte skub på væksten og skrue op for konkurrenceevnen hos virksomheder. I Danmark har vi førertrøjen i Europa, når vi taler om digitalisering. Men den digitale udvikling rykker sig dag for dag, og derfor skal udviklingen gå hånd i hånd med mere fokus på it-sikkerhed, ansvarlig brug af data og regulering af tech-giganter,” siger erhvervsminister Simon Kollerup.
Tallene i redegørelsen understreger Danmarks gode digitale udgangspunkt, men viser også, at der stadig er plads til endnu flere digitale løsninger i dansk erhvervsliv.
Regeringen præsenterede d. 5 maj en national digitaliseringsstrategi for Danmark. I strategien er der lagt op til, at der investeres over 2 mia. kr. i det digitale samfund.
Kontakter
For mere information kontakt:
Erhvervsministeriets pressetelefon 91 33 70 07
Vedhæftede filer
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
EIFO investerer i venturefonden D3 for at styrke ukrainsk og europæisk forsvarsinnova-tion4.7.2025 11:00:12 CEST | Pressemeddelelse
Danmark anerkender den vigtige rolle, som Ukraines forsvarsteknologiske innovation spiller for Europa. EIFO – Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer knapt 32 millioner kroner i D3, en venturefond med fokus på tidlige ukrainske forsvarsteknologiske startups.
Danmark og Ukraine styrker samarbejde om ukrainsk forsvarsindustri på dansk jord4.7.2025 10:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og Ukraine tager nu endnu et skridt i det tætte samarbejde om udviklingen af både danske og ukrainske forsvarsvirksomheder. Det betyder, at ukrainske forsvarsvirksomheder kan komme til Danmark og starte produktion på dansk jord.
Ny model gør det nemmere for medarbejdere at overtage ejerskabet af virksomheder27.6.2025 10:24:13 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen sender i dag et lovforslag i høring, som skal gøre det muligt for virksomhedsejere at overdrage deres virksomhed til medarbejderne uden at blive beskattet af overdragelsen.
Ny aftale skal styrke Dankortet26.6.2025 14:18:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankortet mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
Presseinvitation: Regeringen inviterer til præsentation af aftale om Styrkelse af Dankort26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankort mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum