Ny rapport: Hver femte savner indflydelse i arbejdslivet

Når chefen tager vigtige beslutninger hen over hovedet på os, eller når løsningen på en arbejdsopgave dikteres af mellemlederen, bliver mange af os frustrerede. Faktisk savner næsten hver femte dansker indflydelse i deres arbejdsliv. Det viser den nye rapport fra Videncenter for God Arbejdslyst ”Medbestemmelse – frihed eller forbandelse”.
- Medbestemmelse er en af de syv faktorer, der betyder allermest for danskernes arbejdslyst, og det overrasker mig faktisk, at arbejdspladserne i 2021 ikke inddrager medarbejderne mere, lyder det fra Krifas formand Søren Fibiger Olesen.
- Det kan have store konsekvenser for arbejdslysten, hvis medarbejderne ikke oplever reel indflydelse. Især i en tid, hvor arbejdslysten for mange kan være presset på andre parametre – hvor ledelse på distancen har været en præmis, og relationen til kollegerne har været igennem en skærm, fortsætter han.
Undersøgelsen viser, at temperaturen på arbejdslysten er markant højere hos personer, der oplever medbestemmelse i deres arbejdsliv end personer, som ikke gør. Temperaturen er på henholdsvis 83 og 47 på en skala fra 0 til 100.
God ledelse er afgørende
Der er ifølge den nye rapport en klar sammenhæng mellem, at man som medarbejder har et godt forhold til sin leder, og at man oplever at have medbestemmelse på vigtige beslutninger i sit arbejde. Det samme gælder tillid til lederen og balancen mellem at opleve frihed og kontrol i sit arbejde.
Når medarbejderen i høj eller meget høj grad oplever balance mellem frihed og kontrol, så giver 74 procent udtryk for, at de i høj grad eller meget høj grad har tillid til deres leder. Når medarbejderen ikke oplever denne balance, har kun 13 procent tillid til lederen.
- Det her understreger, hvor vigtig god ledelse er, og her er tillid fundamentalt, siger Krifa-formanden.
Krifas Videncenter for God Arbejdslyst har forsket i danskernes arbejdslyst i seks år og har lavet ni indeksrapporter. ”Medbestemmelse – frihed eller forbandelse” er den seneste i rækken.
Fakta:
- 2.546 repræsentativt udvalgte danskere har deltaget i årets undersøgelse.
- Rapporten undersøger danskernes generelle arbejdslyst, og i år er der et særligt fokus på medbestemmelsesfaktoren. Derudover er mening, resultater, mestring, kolleger, ledelse og balance identificeret som de væsentligste faktorer for arbejdslysten.
- Rapporten giver et unikt indblik i danskernes arbejdslyst, og Videncenter for God Arbejdslyst er de første i Danmark, der sætter arbejdslysten på formel på denne måde.
- God Arbejdslyst Indeks blev udgivet for første gang i 2015 og hvert år lige siden. Find årets rapport her: https://krifa.dk/godarbejdslyst/viden-og-udgivelser/medbestemmelse-frihed-eller-forbandelse
Nøgleord
Kontakter
Mette ChristiansenPressekontakt
Tlf:28344319mech@krifa.dkBilleder
Links
Information om Krifa
Krifa er en tværfaglig organisation for danske lønmodtagere og har mere end 185.000 medlemmer. Krifa arbejder hver dag for at fremme arbejdslysten blandt medlemmer, medarbejdere og i samfundet generelt – og det er integreret i alt, hvad organisationen gør. Krifa arbejder mod at blive en moderne arbejdslivsbevægelse ved at se det enkelte medlem og udfordre den klassiske opfattelse af en fagforening og a-kasse.
Følg pressemeddelelser fra Krifa
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krifa
Krifa og ITD Arbejdsgiverforening indgår fleksibel 3-årig transportoverenskomst1.7.2025 06:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Fleksibilitet, smidighed og lokal medbestemmelse er omdrejningspunktet for en ny treårig overenskomst på transportområdet mellem Krifa og ITD Arbejdsgiverforening.
Krifa: Aftale om udenlandsk arbejdskraft er en skinmanøvre for at beskytte FH-fagbevægelsen30.6.2025 13:46:33 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens aftale med Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) og Dansk Arbejdsgiverforening (DA) om udenlandsk arbejdskraft handler om politisk beskyttelse af den nødlidende fagbevægelse organiseret under FH og ikke om virksomhedernes reelle muligheder for udenlandsk arbejdskraft. Det vurderer Krifas formand, Jane Heitmann.
Krifa: Nye tal forstærker billedet af den danske model som en mindretalsmodel19.5.2025 12:52:47 CEST | Pressemeddelelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) mistede i 2024 igen tusindvis af medlemmer, mens især de frie og uafhængige lønmodtagerorganisationer uden for hovedorganisationerne tilsammen havde stor fremgang med 15.897 flere medlemmer end året før. En medlemsudvikling der er velkendt.
Krifa: Vigtigt princip om individuel indsats til ledige knæsættes9.4.2025 12:39:18 CEST | Pressemeddelelse
Den netop indgåede aftale om en ny beskæftigelsesreform indeholder en banebrydende og meget principiel ændring i beskæftigelsesindsatsen. For første gang introduceres en individuel tilrettelagt beskæftigelsesindsats, der tager udgangspunkt i den lediges egne forudsætninger for hurtigt at komme tilbage på arbejdsmarkedet, pointerer Jane Heitmann, formand for Krifa.
Regeringen vil ikke digitalisere og sender milliardregning til a-kassemedlemmerne20.3.2025 14:40:49 CET | Pressemeddelelse
Digitale samtaler er lige så effektive som fysiske, når det gælder om at få dagpengemodtagerne tilbage på arbejdsmarkedet. Alligevel fastholder regeringen i sit udspil til de igangværende forhandlinger om fremtidens beskæftigelsessystem, at dagpengemodtagernes første samtale med a-kassen skal gennemføres som et gammeldags fysisk møde. Det politiske krav om fysiske møder med alle ledige dagpengemodtagere tvinger a-kasserne til at opretholde et fintmasket net af filialer, hvilket koster op mod 400 millioner kroner årligt i mistede produktivitetsgevinster, viser ny Krifa-analyse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum