Ny profil i spidsen for GF Hovedstaden

I de 11 år, hvor Maiken Luvin har været afdelingsdirektør for GF Hovedstaden, har afdelingen udviklet sig og vokset, så den i dag er en af GF Forsikrings fem største afdelinger. Den 1. september er der vagtskifte, og det bliver en erfaren GF-mand, der overtager rollen som afdelingsdirektør.
- Rune overtager en veldrevet forretning, hvor fundamentet er i orden. Senest har vi fået et nyt kontor på Gl. Kongevej for at være mere centralt placeret i København og dermed tættere på medlemmerne, så de ydre rammer er på plads. Jeg har arbejdet sammen med Rune i mange år, og jeg er sikker på, at han med sine forretningsmæssige, menneskelige og faglige kompetencer vil skabe stor værdi for både medlemmer og medarbejdere fremover, siger den afgående afdelingsdirektør for GF Hovedstaden Maiken Luvin.
Kender forretningen
Rune Bjærre startede for godt syv år siden som forsikringsrådgiver i GF Hovedstaden. De seneste tre år har han som salgsleder været en del af lederteamet under Maiken Luvin. Han var ikke i tvivl, da han blev spurgt, om han ville være den nye afdelingsdirektør.
- Jeg har været med på sidelinjen de seneste par år, så for mig var det et naturligt næste skridt at blive afdelingsdirektør, da jeg fik muligheden. Jeg har selvfølgelig nogle nye idéer og perspektiver på tingene, men min opgave bliver i første omgang at sikre kontinuitet, så vi kan fortsætte den positive udvikling, som GF Hovedstaden er inde i, siger Rune Bjærre.
Spændende job i vente
Det er et job med stort ansvar men også spændende muligheder, som Rune Bjærre glæder sig til at overtage den 1. september.
- At være afdelingsdirektør i en lokal klub favner bredt: Det indeholder både elementer af salg, drift, medarbejderpleje og kontakt til mange forskellige samarbejdspartnere. Og så handler det ikke mindst om at gøre GF synlig i Hovedstadsområdet og sikre, at GF Forsikring også her er helt tæt på medlemmerne. Det er et meget spændende og udviklende job, som jeg glæder mig til at overtage, siger han.
Rune Bjærre bor i Hornbæk med sin hustru Louise og parrets to børn Oscar og Clara på henholdsvis 10 og 7 år.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus DamkjærKommunikationskonsulentGF Forsikring
Tlf:+45 26 79 96 73presse@gfforsikring.dkRasmus GadeFagansvarlig, Kommunikation & PresseGF Forsikring
Tlf:+45 25 57 20 20presse@gfforsikring.dkBilleder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Papir på ledelse: GF Forsikrings interne uddannelse giver officiel anerkendelse11.9.2025 15:33:36 CEST | Pressemeddelelse
Det er helt unikt, at et internt lederprogram tæller som officiel uddannelse. Men det gør den hos GF Forsikring. Her giver forløbet ”Ledelse i bevægelse” nemlig deltagerne ECTS-point på Akademiuddannelsen i ledelse. ”Det understreger, at vi ser ledelse som en strategisk drivkraft”, siger direktør for Mennesker & Kultur.
Dyr elektronik kan blive endnu dyrere: Danske studerende risikerer at dobbeltforsikre sig28.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I disse uger gør tusindvis af danske unge sig klar til en ny tilværelse som studerende, hvilket ofte inkluderer ny og dyr elektronik. Men de unge risikerer at dobbeltforsikre sig, og det kan ende med at være dumme penge at bruge, advarer GF Forsikring.
GF Forsikring og DGU hylder hverdagens golfhelte26.8.2025 06:51:52 CEST | Pressemeddelelse
ILDSJÆLE: GF Forsikring hylder de frivillige ildsjæle landet over. Et godt eksempel på det er prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som forsikringsselskabet netop har uddelt i samarbejde med sin samarbejdspartner Dansk Golf Union (DGU).
GF Forsikring: Våd juli gav fordobling af vandskader31.7.2025 13:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Juli måned blev en våd omgang for GF Forsikring, der har modtaget dobbelt så mange skadeanmeldelser relateret til regnvejr som samme måned sidste år. - Den gode nyhed er dog, at skaderne har været mindre voldsomme end sidste år. Det skyldes i høj grad, at danskerne har været gode til at begrænse skaderne, så de ikke har udviklet sig, lyder det fra skadechef Christian Stubkjær fra GF Forsikring.
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum